2018 рік

У 2018 році команда арт-центру Я Галерея дала поштовх для нової віхи розвитку культурного життя країни, продовжуючи досліджувати теорію та історію українського візуального мистецтва. Цьогоріч наша діяльність розгорнулась в рамках проектів у просторі арт-центру, дослідницьких програм та заходів регіонального та всеукраїнського масштабу, а також книжкова програма, в рамках якої видавництво Артбук продовжує створювати паперові варіанти антологій та історій українського мистецтва, а платформа Української візуальної книги представляє відчизняних видавців у найгучніших книжкових подіях країни: Форум видавців (Львів), Книжковий Арсенал (Київ) та ін.

Проекти арт-центру Я Галерея

На початку року в арт-центрі відбулось відкриття виставки графіки Ірини Каленик Інтервенція, що зобразила постмодерністську інтертекстуальність у візуальному. У лютому художник Володимир Костирко презентував проект Художник і модель, який був спробою критичного переосмислення взаємодії митця із тілом у художній практиці. Згодом, у березні, виставка поїхала до тернопільського Бункеру Муз. Весняна виставка нового наївного мистецтва Післясмак Дмитра Молдованова була присвячена роздумам про один зі семи смертних гріхів – черевоугодництво.

Також навесні та влітку відвідувачі арт-центру могли побачити виставки Ігоря Яновича Folder (однойменній серії вже було присвячене окреме видання у 2017 році), Нестійкі об'єкти Олександра Ляпіна, Звичне й просте Миколи Малишка, Колискова Катерини Лесів, яка стала першою персональною в кар'єрі молодої художниці. Осінній сезон роботи арт-центру ознаменувався відкриттям виставок Нічого Ніни Денисової, AVE EVA Альбіни Ялози та Україна: апогей сюрреалізму Божени Чагарової, нового автора арт-центру.

В межах внутрішньої виставкової діяльності під кураторством Жені Кулеби та Алевтини Кахідзе у травні відбулась презентація звіту за мотивами мистецьких резиденцій у Слов'янську та Ужгороді Межа. Олександр Ляпін як куратор організував групову виставку колажу Діти доктора Франкенштейна, що проходила влітку. Із 29 серпня до 24 вересня тривала спільна виставка Автопортрети Олександра Бабака та Андрія Сагайдаковського. У листопаді був реалізований перший кураторський проект Олега Грищенка Метахроніки, що складався із особистих хронік чотирьох художників - Гамлета Зіньковського, Алевтини Кахідзе, Павла Макова та Євгена Равського.

Також у межах дослідницького проекту арт-центру Я Галерея, присвяченого історії та художній спадщині родини Якутовичів, у серпні 2018 відбулась виставка графіки Сергія Якутовича Ідоли.

Зовнішні проекти арт-центру Я Галерея

Наприкінці травня у Дніпропетровському художньому музеї відкрилась виставка Енеїда Базилевича, попередньо презентована у Мистецькому Арсеналі в 2017. Експозиція про найвідомішу українську поему та її легендарне видання 1968 року, ілюстроване художником Анатолієм Базилевичем.

Також, відкрита навесні в Мистецькому Арсеналі виставка Мetropolis. Минулі утопії майбутнього (Куратор: Павло Гудімов), у листопаді цього року поїхала до Львівського центру дизайну та урбаністики «Порохова Вежа», де за підтримки Українського культурного фонду та на запрошення Львівської обласної організації "Національна спілка архітекторів", перетворилась на масштабний дослідницький мистецько-урбаністичний проект, який показував візіонери минулого бачили майбутнє.

У липні-серпні в німецькому Фрайзингу, в Schafhof - Europäisches Künstlerhaus Oberbayern, відбулась виставка Андрія Хіра Beast From The East, яка підсумовувала дослідження Карпатського фольклору у вигляді мистецьких перформативних практик та текстових етнографічних артефактів українського традиційного побуту та вірувань.

Восени поціновувачі творчості українського митця Миколи Малишка мали змогу відвідати виставку його робіт – Сув'язь – у Дніпропетровському художньому музеї.

Вагомим внеском у створення цілісної історії української радянської графіки було дослідження творчості Анатолія Василенка, який малює для легендарного журналу «Перець», створюючи образ українського гумору із 60-х і до сьогодні. Результатом роботи став спецпроект цьогорічного Comic Con Ukraine на Арт-заводі «Платформа» – виставка Озвірілий!, присвячена батьку українського коміксу.

Завдяки підтримці Українського культурного фонду, восени команда Я Галерея разом із партнерами реалізувала ряд масштабних проектів: «Замок Свірж. Генеза. Розробка концепції ревіталізації та пристосування замку», фестиваль сучасної культури «Жовтень у “Жовтні», Створення веб-ресурсу monumentalart.in.ua та проведення виставки Можливо це мистецтво, У Львівській області та території старовинного Свірзького замку розгорнувся масштабний проект «Замок Свірж. Генеза. Розробка концепції ревіталізації та пристосування замку». Організатори проекту: арт-центр Я Галерея, Спілка архітекторів України, Громадська Спілка "Культурний центр Замок Свірж". У його межах було відкрито виставку Замок Свірж: Генеза (куратор: Наталія Матлашенко, кураторська команда: Павло Гудімов, Володимир Костирко, Анастасія Камалдінова та Світлана Тимків), яка розпочала процес відродження культурного життя на території історичної пам'ятки.

За участі команди арт-центру Я Галерея, а також ГО «Житомир, зроби голосніше!», Відділу культури Житомирської ОДА, Житомирської міської ради, відбувся фестиваль сучасної культури «Жовтень у “Жовтні». У рамках фестивалю було створено дослідницьку платформу для вивчення та збереження пам'яток радянського монументального мистецтва Житомирщини. Створення веб-ресурсу та проведення виставки Можливо це мистецтво, яка візуалізувала гостросоціальну тему сприйняття радянської спадщини у мистецтві, дозволило команді арт-центру Я Галерея започаткувати процес ревізії історії української культури недалекого минулого.

Видавнича програма Артбук

Цього року арт-центр продовжив доповнювати власні дослідницькі проекти книжковими виданнями Артбук. Першою ґрунтовною публікацією стала критична історія життя Сергія Якутовича Професія: художник (автор: Поліна Ліміна, упорядник: Павло Гудімов). Її презентація відбулась у червні у рамках Книжкового Арсеналу. Книга зосереджує увагу на процесі творчості як стилі життя на прикладі історії українського графіка із династії Якутовичів.

Окрім того, разом із минулорічними виданнями Романа Пяткови Квартира 20 (упорядники: Павло Гудімов та Олександра Набієва) та проекту Енеїда Візуальна історія легендарної поеми, «Професія художник» увійшла до списку Лідерів літа на «Книжці року 2018».

Окремим внеском у розвиток дослідницького проекту, присвяченого родині Якутовичів стало осіннє видання Якутовичі: довільний конспект (упорядник: Павло Гудімов, авторка вступної статті, перекладачка: Поліна Байцим). Книга пропонує новий погляд на мистецьке коло родини митців та його художню спадщину. Завдяки підтримці Українського культурного фонду, долучитись до вивчення українського мистецтва можна, отримавши безкоштовний примірник книги.

Також, за підтримки Фонду родини Загорій, цьогоріч видавництвом Артбук була видана книга, присвячена художній практиці українського скульптора, живописця та графіка Миколи Малишка. Микола Малишко. Лінія (упорядник: Павло Гудімов) є першим виданням, що поєднує текстову лінію – із записаними розмовами, коментарями мистецтвознавців, біографічним тайм-лайном, та візуальну – із фотографіями експозицій і робіт, ескізами, світлинами з сімейного архіву.

Наприкінці року в межах візуального дослідницького проекту Метахроніки, Олег Грищенко підготував однойменний артбук.

Yakutovуch.Academy

Окремим напрямом роботи арт-центру Я Галерея є дослідження, систематизація та збереження художньої спадщини родини Якутовичів, а також вивчення внеску цієї династії у культурне життя України та світу.

Віртуальний освітній проект Yakutovуch.Academy цьогоріч поповнився новими розділами про коло родини Якутовичів та їх культурну діяльність. За сприянням Українського культурного фонду було випущено 8-10 епізоди: «Кроки назустріч кольору», «Світла, сильна, талановита», «Георгій Якутович та дитяча ілюстрація». Окрім книжкових видань, також було проведено лекцію засновницею проекту, кураторкою виставки «Ідоли. Сергій Якутович», авторкою книжок «Як у Тіні. Георгій Якутович як ілюстратор книги “Тіні забутих предків"» та «Професія: художник» Поліною Ліміною. На ній вона розповіла про створення експозиції виставки «Ідоли» Сергія Якутовича та героїчну тематику його мистецтва.

А 26 листопада відбулася остання подія 2018 року, в рамках проекту «Yakutovych». Лекцію Якутовичі: Незавершений проект прочитав Павло Гудімов та Поліна Байцим, які розповіли про сучасні виклики та тенденції в історії мистецтва, про розвідки в сфері радянської спадщини, а також про розвиток digital art history та досвід розробки проекту, створення особових архівів та співпрацю з Якутовичами.

В рейтингу проектів Українського культурного фонду Yakutovуch.Academy зайняла третє місце з майже шестисот заявок.

У новому році продовжуємо працювати над інвентаризацією робіт родини Якутовчів і підготовкою нових виставок та маштабних проектів!

Дякуємо, що були з нами і до зустрічі у новому році!

Вигляд експозиції Микола Малишко. Сув'язь, Дніпропетровський художній музей, 2018, фото - Олег Самойленко

Плакат до проекту "Сергій Якутович. Ідоли", 2018

Дмитро Молдованов, Спрага, 2017, полотно, акрил


Плакат до проекту "Діти доктора Франкенштейна", 2018

Альбіна Ялоза. Ave Eva, 2018, неон


Божена Чагарова. Із серії Милиардер Виктор Пинчук и Божена Чагарова, убога дівчинка, нещасна калічка: беседы о диалектическом материализме, 2011-1015, вишивка


Вигляд експозиції проекту "Замок Свірж: Генеза. Не всі історії старого замку", інсталяція Володимира Костирко, зала "Цетнери. Трансформація", фото - Роман Шишак, 2018Обкладинка книжки "Микола Малишко. Лінія", 2018, дизайнерка: Катерина Сіваченко

Вхідний хол Центру архітектури, дизайну та урбаністики Порохова Вежа, проект "Metropolis. Минулі утопії майбутнього", Львів, фото - Андрій Хір, 2018

07.07.2022 – 06.08.2022
Виставка Київ Я Галерея
19.11.2022 – 27.11.2022
Виставка Львів Львівська національна академія мистецтв
26.10.2022 – 26.11.2022
Виставка Київ Я Галерея
15.09.2022 – 18.09.2022
15.06.2022 – 18.09.2022
Виставка Львів Центр архітектури, дизайну та урбаністики Порохова ВЕЖА
27.04.2022 – 26.06.2022
Виставка Львів Я Галерея
20.01.2022 – 17.04.2022
Виставка Львів Я Галерея
19.01.2022 – 12.02.2022
Виставка Київ Я Галерея