Медитація над пічками Антонича, або як «глиноміс» творить простір
24.09.2019

Медитація над пічками Антонича, або як «глиноміс» творить простір

Мирослава Ляхович про пічки Антонича, та Леоніда, котрий переселив їх у простір львівського арт-центру Я Галерея.

Тривав ремонт. Кожен елемент інтер'єру пропрацьовувася до найменших деталей: від мазків на стінах - до гри тіні по кутах залів. Простір мислили і творили художники, реставратори та майстри. Кожен раз забігаючи сюди помічала - як відчистили чергові двері чи вікно, відмили пічки. Власне, з останніми було не все так просто. Вони ніби й відповідали епосі зведення будинку, стилю сецесії, але все ж не розташовувались початково в цьому приміщенні. Павло часто говорив, що було б добре знайти більш яскраві печі того періоду, виразніші. Якогось дня зустрічаю його, схвильованого: «Ти не повіриш, що нам трапилось! Пічки з квартири Богдана-Ігоря Антонича!»

Коли чимось гориш і думаєш про це – воно природньо саме до тебе приходить. Ніби стаєш магнітом потрібних тобі речей. Один з наших знайомих художників сказав іншому, що для арт-центру шукають пічки, а в третьої особи, котра про це почула, були друзі, вони щойно купили квартиру, де колись жив Антонич. Там стояли красиві сецесійні печі.

Я вийшла у двір в передчутті побачити знахідку, проте, крім купи мотлоху і відходів від ремонту та двох великих мішків, нічого не було. Біля них сидів чоловік, обережно витягував кахель за кахлем. Кілька таких, зеленкуватих, вже вимитих, лежали біля його ніг.

  • - То це ті пічки? – заглядаю в мішки.
  • - Ну так, вони в розібраному стані. Тепер буду їх відмивати, кожен кахель, відчищати, а потім викладати пічку наново, - відповідає чоловік.

Пана звати Леонід. Він професійний пічник. Як сам про себе каже, підсмішкуючись, глиноміс:

  • - Років 30 вже займаюсь цим. Я переліпив дуже багато печей. Сотні. Колись розбирав і складав пічки з садиби Франка.

Ніколи не задумувалась, що такі професії ще досі затребувані, а переді мною сидів цей пан і готувався переселити пічку з квартири Антонича до нашої галереї.

Спочатку пан Леонід викладав пічку в першому залі, в другому ми вирішили залишити ту, що була до нас. Він медитативно клав кахель до кахля, кілька днів під ряд.

  • - Ліплю помаленьку, тут не поспішиш. То не така робота замашна, то маєш поміряти кахель, притерти, поставити. Робота моя ніжності вимагає, уважності, а то відволічешся на щось - кахель поб'єш, - пічник усміхався, потираючи наступний в руці.


Ні галас, ні метушня не збивали чоловіка з медитативної праці, за якою, коли спостерігаєш можна було хоча б на хвилину втекти від стресового стану перед важливим днем. Навколо йшли останні приготування.

фото: Олександр Балабай

"Я Галерея" відкрилась. Почали приходити відвідувачі. Ми вирішили не втручатись в роботу майстра, ліплення стало частиною події, справжнісіньким перформенсом будування простору.

фото: Сашко Балабай
  • - То ж п'єц не для обігріву. Тепер це витвір мистецтва. А люди таких пічок не цінують. Викидають. А я тут даю їм нове життя.

Відео з відкриття Я Галерея. Львів

Іншу пічку з квартири поета пан Леонід лише починає монтувати. Вона виростає біля ресепшену.

  • - Піч ліпиться на глину, кріпиться дротами. Ставляться скоби. Потріскані кахлі склеюються і реставруються. Робота триває 3-4 дні. Середина кахлів заповнюється річковим каменем, - розминаючи глиняну масу, говорить пан Леонід.

Пічник вже заклав основу і ставить стінки. Ретельно відчищає елементи і повторює – в його роботі нічого особливого, ніяковіє:

  • - Мені трапляються дуже красиво виконані екземпляри. Художні. З гронами, квітами, які ці. Дуже різні. П'єци є кутові, є п'єци-книжки. То ж не стіна, шо шпаклюєш і все. Що не пічка – то окремий характер. Треба знайти підхід до кожної.

Через кілька днів приходжу, а друга пічка вже стоїть. Лише трохи відмити.

Пан Леонід поплескує відроджений п'єц, прижмурюється і каже:

  • -За ціле життя ще скарбу ніякого не знайшов, але часто моя робота – одне задоволення.

Фото і текст: Мирослава Ляхович

25.03.2020
Як півстоліття тому у Львові зробили виставку Пабло Пікассо, фотоклуб, з якого вийшли відомі львівські фотографи, де збирались юні любителі авангардних митців та живе, неприкрашене місто на світлинах майбутнього відомого фотографа.
22.03.2020
Наталія Пономарьова про те, які образи хвороби знає історія Європейського мистецтва.
03.12.2019 – 09.01.2020
Виставка Львів Я Галерея
03.12.2019 – 14.01.2020
Подія Львів Я Галерея
30.09.2019 – 12.10.2019
Виставка Житомир Кінотеатр Жовтень (майдан Корольова, 14)
10.09.2019 – 20.10.2019
Виставка Львів Я Галерея
17.07.2019 – 02.09.2019
Виставка Київ Я Галерея
22.05.2019 – 26.05.2019
Виставка Київ Мистецький Арсенал
20.06.2019 – 22.09.2019
Виставка Львів Львівська національна галерея мистецтв імені Б.Г. Возницького
26.12.2019 – 28.12.2019
Подія Львів Я Галерея