Шість маловідомих фактів про фільм "Тіні забутих предків"
Факти 06.06.2016

Шість маловідомих фактів про фільм "Тіні забутих предків"

Цікаві факти про фільм "Тіні забутих предків" не можуть надати повне уявлення про цей культурний феномен. Проте вони здатні окреслити атмосферу зйомок та зобразити характер творців картини.

Чи знали ви, що цензура заборонила показувати інтер'єр справжньої гуцульської церкви?

Через пишність оздоблення, церковні зйомки були сприйняті на студії як релігійна пропаганда. Коли ж авторам фільму не дозволили включити ці сцени до фільму, було вирішено побудувати бутафорну церкву на Кіностудії ім. О. Довженка. Владні утиски, як і очікувалося, вплинули на кінцевий результат, і церковний інтер'єр вийшов занадто скупим та невишуканим, як для Гуцульщини. Тому справжню церкву Різдва Пресвятої Богородиці у Криворівні глядач стрічки може побачити лише ззовні.

Кадр із фільму


Автентичний інтер'єр церкви Різдва Пресвятої Богородиці, с. Криворівня. На фото – отець Іван Рибарук. Фотограф – Анна ВойтенкоЧи знали ви, що літні сцени кінострічки знімалися пізньою осінню?

Прощання Марічки з Іваном за сюжетом відбувається влітку: актори мали бути легко вдягнутими, хоча вже була середина жовтня, та грати під дощем – тобто крижаною водою, яку лили на них згори. Лариса Кадочникова згадує, як Іван Миколайчук побачив, наскільки холодно було акторці, та вдягнув не неї свій капелюх, щоб захистити голову від води. Сама ж знімальна команда для підтримки акторів роздяглася під час зйомок.

Кадр із фільмуЧи знали ви, що у радянські часи на фільм не дозволялося пускати дітей віком до 16 років?

Сцена з оголеною Палагною була сенсацією для радянського кінематографу. Глядачі реагували палко, але здебільшого негативно, що сильно обурювало Параджанова. Гуцули ж, які на час прем'єри були ще дітьми, згадують: на сам показ їх через вікові обмеження не пускали, тому фільм вони змогли подивитися не одразу.

Тетяна Бестаєва в ролі Палагни під час зйомок епізоду "Ворожіння", 1963, фотографія. З архіву музею Сергія Параджанова (Єреван)Чи знали ви, що у Франції фільм був відомим під назвою «Les Chevaux de Feu», що перекладається як «Вогняні коні»?

У французькому прокаті виявилося, що оригінальну назву стрічки майже неможливо перекласти французькою – вона втрачає весь сенс. Мистецьке рішення з червоними конями пригорнуло особливу увагу західних кінокритиків, і, як наслідок, було основою для нової назви. Це стало неабияким здивуванням для творців фільму. Юрій Іллєнко у своїй книзі «Апостолу Петру» згадував, що у газеті «Правда» була стаття: «Скромні українські кінематографісти навіть і не уявляють, що на їхній фільм «Вогняні коні» в Парижі стоять у чергах усю ніч». Що це за кінострічка ніхто не знав, а пояснення надали лише з КДБ. Таке визнання у Франції, батьківщині кінематографу, забезпечило популярність картини і вдома.

Кадр із фільму


Версія французької афіші до кінофільмуЧи знали ви, що кінострічку розділили на глави через складнощі з монтажем?

Коли розпочався процес монтажу, то виникли проблеми зі склеюванням фільму. Вирішив це питання художник-постановник Георгій Якутович: він запропонував розділити фільм на глави. Параджанов спочатку відреагував скептично, але згодом підтримав ініціативу. Цікаво, що ділення по главам Якутович використав і у своїй подальшій роботі над ілюстрацією книги «Тіні забутих предків».

Сергій Параджанов, розкадрування до кінофільму, епізод "Похорони", перша сторінка, 1963, папір, ручка, 30х21. З приватної колекції


Чи знали ви, що Параджанову не дозволили бути присутнім на нагородженні «Тіней…»?

У 1965 році «Тіні забутих предків» отримали нагороди на Міжнародному кінофестивалі у Мар-дель-Платі в Аргентині. Коли Сергій Параджанов дізнався про це, то радісно відреагував: «Мені можна квиток лише в одну сторону!». Фраза швидко дійшла до керівництва і режисер не отримав жодного квитка.

Сергій Параджанов, фотографія. З архіву музею Сергія Параджанова (Єреван)

13.10.2020
Олег Введенський – львівський фотограф, дизайнер, фотографував та товаришував з відомими львівськими митцями, автор книг «Львів і Галичина у літографіях Карла Ауера», серії публікацій в «Галицькій брамі»: «Зупинена мить. 100 років львівської фотографії 18
27.04.2022 – 26.06.2022
Виставка Львів Я Галерея
20.01.2022 – 17.04.2022
Виставка Львів Я Галерея
19.01.2022 – 12.02.2022
Виставка Київ Я Галерея
20.10.2021 – 27.11.2021
15.09.2021 – 16.10.2021
Виставка Київ Я Галерея
24.08.2021 – 24.10.2021
Виставка Львів Я Галерея
12.05.2021 – 05.06.2021
Виставка Київ Я Галерея
25.02.2021 – 08.03.2021
Виставка Київ Національний центр «Український дім»