Сукня чи картина?
12.02.2018

Сукня чи картина?

Творчість Олега Грищенка у новому прочитанні на Ukrainian Fashion Week

Мода та мистецтво невпинно крокують разом. Переплітаючись у гармонійних поєднаннях, вони відтворюють настрій, світовідчуття та задану художником і модельєром концепцію. Так, образи з картин Олега Грищенка заграли в новому світлі та знайшли свіжі інтерпретації у колекції жіночого одягу «Lake in bloom» від дизайнерок Lake Studio – Олесі Кононової і Анастасії Рябоконь.

Діалог між модою та мистецтвом – справа не нова. Звертаючись до ретроспективи, варто згадати знакові приклади перенесення живопису у площину фешн-індустрії. У 1937 році Ельза Скіапареллі випустила колекцію одягу, що з'явилась на світ через тісну співпрацю з Сальвадором Далі, творчість якого й стала головним джерелом інспірацій. Ельза створила серію аксесуарів за ескізами відомого художника, а вінцем виявилася довга сукня з малюнком омара на подолі, яка згодом стала однією з найвпізнаваніших образів моди кінця 1930-х років.

Сукня з омаром дизайнера Ельзи Скіапареллі, 1937 рік. Фото з сайту Styleinsider

Ще одним хрестоматійним поєднанням моди і мистецтва можна вважати колекцію Ів Сен-Лорана 1965 року, в якій дизайнер у якості принтів для вбрання використав абстрактні композиції Піта Мондріана. Коктейльні сукні-трапеції, натхненні творчістю одного з основоположників абстракціонізму, стали маленькою революцією і символом модного дому Yves Saint Laurent. Вони позиціонувались як «витвір мистецтва», що можна вдягати і залишаються надзвичайно популярними й сьогодні.

Сукня "Мондріан" дизайнера Ів Сен-Лорана, 1965 рік. Фото з сайту Styleinsider

Можливо, саме через прагнення перетворити свій одяг на «невмирущу» класику до схожих прийомів вдалися й Олеся Кононова та Анастасія Рябоконь, які за основу колекції «Lake in bloom», представлену на Ukrainian Fashion Week, взяли роботи молодого українського художника Олега Грищенка. Варто сказати, що до співпраці з митцями дизайнерки звертаються не вперше. Так у колекції весна-літо 2017 року Lake studio надихалися творчістю Дмитра Молдованова з проекту «Світла трава». Тяжіння до живопису і графіки таких різних за стилістичними і художніми особливостями митців обумовлено концепцією Lake studio, які пропагують в одязі інтелектуальну простоту у поєднанні з домінантою природніх мотивів, а саме останнє і є сполучною ланкою для Молдованова і Грищенка.

Олег Грищенко неодноразово виказував схильність до образів природи як до символів «культурної пам'яті», через відтворення яких відбувається взаємозв'язок минулого мистецтва з мистецтвом сьогодення та розкривається гармонія. Схильність до флористичних і рослинних орнаментів, за словами самого художника, дісталися від минулих поколінь, адже в дитинстві він мав змогу споглядати і вивчати непрофесійні картини дідуся чи родичів.

Любов Пархоменко, Виноград, 1990-ті рр., папір, мішана техніка

Наприклад, робота «Виноград» із серії «Плоди»(теж використана у якості принта для колекції) має таку історію: «На ганку була стіна, яка видавалася не дуже гарною, тому баба Люба закрила її цими картами для красоти. А потім і далі вирішила піти: у неї на подвір'ї росте виноград – відбила композицію справжнім листям, вмощеним у фарбу. Грона, плоди самого винограду робилися просто пальцями. Саме тому, що все це надзвичайно просто, ти розумієш: у цій простоті – весь простір Любки. Є карта села, де вона живе, живі листя, які біля неї повсюди – це все її оточення. А композицію створює пальцями, грубо кажучи – власним тілом», - ці слова виступають підтвердженням підсвідомо закладеної «спадковості» до народного і наївного у творчості Олега Грищенка.

Натуральність зображень, створених художником гармонійно відтворюється на легких тканинах колекції «Lake in bloom», створюючи атмосферу повітряності і вишуканості. Дизайнерки перенесли фрагменти картин на одяг, використовуючи їх як суцільною заливкою, так і ненав'язливими елементами: на тендітних сукнях-комбінаціях майорять яскраві квіти з серії «Процвітання», а на витончених шовкових костюмах-халатах – виноградні лози і розсипи акварельних краплин з серій «Плоди» і «Коло ріки». У такому поєднанні кожна деталь вбрання може трактуватися як самостійний витвір мистецтва, до чого, імовірніше, й прагнули Олеся Кононова та Анастасія Рябоконь.

Ліворуч: фрагмент роботи Олега Грищенка з серії "Процвітання" (фото з архіву арт-центру Я Галерея). Праворуч: фото з показу колекції "Lake in bloom" з сайту Vogue Ukraine

Ліворуч: фрагмент роботи Олега Грищенка з серії "Коло ріки" (фото з архіву арт-центру Я Галерея). Праворуч: фото з показу колекції "Lake in bloom" з сайту Vogue Ukraine

Ліворуч: фрагмент роботи Любові Пархоменко "Виноград" (фото з архіву арт-центру Я Галерея). Праворуч: фото з показу колекції "Lake in bloom" з сайту Vogue Ukrainе

Колекція «Lake in bloom» репрезентувала твори Олега Грищенко у трактуванні бренду, включивши інспіровані творчістю художника образи у власну концепцію. Не виключення, що така спроба винести мистецтво з «музейної» площини у площину моди відбулася лише задля винайдення «родзинки» Lake studio. Однак подібні творчі колаборації однозначно сприятимуть подальшій популяризації та інтеграції сучасного українського мистецтва у фешн-індустрію, відкриваючи імена молодих художників більшому колу людей як в Україні, так і за її межами.

Ганна Орищенко


25.03.2020
Як півстоліття тому у Львові зробили виставку Пабло Пікассо, фотоклуб, з якого вийшли відомі львівські фотографи, де збирались юні любителі авангардних митців та живе, неприкрашене місто на світлинах майбутнього відомого фотографа.
22.03.2020
Наталія Пономарьова про те, які образи хвороби знає історія Європейського мистецтва.
03.12.2019 – 09.01.2020
Виставка Львів Я Галерея
03.12.2019 – 14.01.2020
Подія Львів Я Галерея
30.09.2019 – 12.10.2019
Виставка Житомир Кінотеатр Жовтень (майдан Корольова, 14)
10.09.2019 – 20.10.2019
Виставка Львів Я Галерея
17.07.2019 – 02.09.2019
Виставка Київ Я Галерея
22.05.2019 – 26.05.2019
Виставка Київ Мистецький Арсенал
20.06.2019 – 22.09.2019
Виставка Львів Львівська національна галерея мистецтв імені Б.Г. Возницького
26.12.2019 – 28.12.2019
Подія Львів Я Галерея