Ювілей Івана Миколайчука
Подія 15.06.2016

Ювілей Івана Миколайчука

15 червня – особлива дата для шанувальників українського кінематографу. 75 років тому в цей день народився Іван Миколайчук, який увійшов до національної культури як талановитий актор, режисер і сценарист.

Іван Миколайчук у ролі Івана, фотографія зі зйомок кінофільму «Тіні забутих предків», 1963, з архіву музею Національної кіностудії художніх фільмів ім. О. Довженка (Київ)

Він був студентом другого курсу факультету акторів кіно, коли отримав одразу ж дві ролі – молодого Тараса Шевченка у фільмі «Сон» режисера Володимира Денисенка та Івана Палійчука у фільмі «Тіні забутих предків» Сергія Параджанова. Так 1964 рік став для Миколайчука не тільки початком повноцінної кар'єри, а й зробив з нього «національного генія» – ще до прем'єри і чисельних міжнародних нагород, які зібрали «Тіні забутих предків». Саме так називав Миколайчука Сергій Параджанов, який вважав актора фігурою, у своєму масштабі рівною хіба що Олександру Довженку. Згодом не тільки у ролі актора, а й сценариста і режисера, у співпраці з Юрієм Іллєнком, Ларисою Кадочниковою, Іваном Драчем та іншими, Миколайчук посяде центральне місце у явищі поетичного кіно.

Іван Миколайчук, ілюстратор – Юлія Тверітіна, 2016

Легенди навколо постаті Миколайчука почали формуватися ще під час зйомок «Тіней забутих предків». Відомо, що Параджанов спочатку обрав на головну роль відомого на той час московського актора Геннадія Юхтіна. Роль у «розкритті таланту» Миколайчука відводиться й оператору Юрію Іллєнку, і другому режисеру Володимиру Луговському. Але факт залишається фактом: коли Параджанову показали проби Миколайчука, молодий гуцул одразу ж був утверджений на головну роль у стрічці.

Іван Миколайчук у ролі Івана, фотографія зі зйомок кінофільму «Тіні забутих предків», 1964, з архіву музею Національної кіностудії художніх фільмів ім. О. Довженка (Київ)


Показовим є і те, що населення села Криворівня, де і проходили зйомки «Тіней…», досі пам'ятає Івана Миколайчука. До сьогодні перед тим, як дати відповідь на питання щодо його особи, гуцулки роблять глибокий ковток повітря. Ганна Коржук, ґаздиня хати-музею фільму «Тіні забутих предків» у Верховині, каже: «За Миколайчука ліпше не говорити, бо це була людина з надто великої букви, що ми такої букви навіть не маємо». Згадують красиві очі та харизму, мудрість і загадковість, простоту й артистичність, а за тим – моменти, в яких усі ці якості можна було розгледіти якнайкраще. Ганна Іллічук, яка під час зйомок фільму вчилася у середній школі, розповідає: «Пригадую його на коні, такому здоровому, гарному, чорному коні. Іван був у вишитій гуцульській сорочці з широким нагрудником – зараз такі вже майже не вишивають. Дуже красива людина. Скакав по Верховині, міг навіть у клуб приїхати тим конем – настільки крутий був, якщо сказати сучасною молодіжною мовою».

Іван Миколайчук – людина з великої літери, ілюстратор – Поліна Дорошенко, 2016

Після зйомок «Тіней забутих предків» Іван Миколачук продовжив розвиватися у кіносфері. Коли фільм «Білий птах з чорною ознакою», де Миколайчук виступив і як сценарист, і як актор, почав отримувати міжнародні відзнаки, саме Івана відправляли на нагородження. За розповіддю Івана Снігура, у Канаді з Миколайчуком трапилася дивна історія: на прем'єрному показі в Канаді «[Миколайчука] відвели в кімнату і сказали: «Тепер ви не возражайте проти того, що зараз буде відбуватися». І що відбувається? [Миколайчук] каже, з усіх сторін підходили, відрубували ґудзики, начали ламати по кусочку, сорочку порубали по кусках… Каже: «Я лишився в одних трусах». Потім завдячили, сказали, що це все лишилося їм на згадку про фільм. Так проводили їх назад в Україну».

Сорочка Івана Миколайчука, ілюстратор – Ілля Угнівенко, 2016


Шлях такого видатного діяча був сповнений різними історіями, а його біографія є прикладом насиченого, проте недовгого життя.Зрозуміти краще перші кроки Миколайчука у кіномистецтві допоможе музейний проект «Тіні забутих предків. Виставка», який пройде у Львівському палаці мистецтв з 26 червня до 17 липня.

Матеріали узяті з книги «Тіні забутих предків. Графічні історії» авторства Клубу ілюстраторів Pictoric та Бориса Філоненка.

13.10.2020
Олег Введенський – львівський фотограф, дизайнер, фотографував та товаришував з відомими львівськими митцями, автор книг «Львів і Галичина у літографіях Карла Ауера», серії публікацій в «Галицькій брамі»: «Зупинена мить. 100 років львівської фотографії 18
07.07.2022 – 06.08.2022
Виставка Київ Я Галерея
19.11.2022 – 27.11.2022
Виставка Львів Львівська національна академія мистецтв
26.10.2022 – 26.11.2022
Виставка Київ Я Галерея
15.09.2022 – 18.09.2022
15.06.2022 – 18.09.2022
Виставка Львів Центр архітектури, дизайну та урбаністики Порохова ВЕЖА
27.04.2022 – 26.06.2022
Виставка Львів Я Галерея
20.01.2022 – 17.04.2022
Виставка Львів Я Галерея
19.01.2022 – 12.02.2022
Виставка Київ Я Галерея