Спецпроект "Абстракція та рух" у рамках другого фестивалю Арсенал Ідей
Спецпроект "Абстракція та рух" у рамках другого фестивалю Арсенал Ідей
Київ. НКММК "Мистецький Арсенал". 11:00 – 20:00
01.06.2016 – 05.06.2016

«Абстракція та рух» – спецпроект арт-центру Я Галерея спільно із Благодійним фондом Мистецького Арсеналу у рамках другого фестивалю АРСЕНАЛ ІДЕЙ.

Проект є логічним продовженням попередніх колаборацій із Фондом та результатом роботи із дітьми від трьох до десяти років, а також ще одним фактом дитячого монументального живопису, представленого серією великоформатних робіт.

Однак, якщо минулорічні «малювальні сесії» були спрямовані на відтворення фігуративного образу – автопортрету, – то цьогорічний досвід став результатом роботи у полі абстрактного мистецтва без жодних обмежень та зволікань. В арсеналі дітей традиційно були полотна різних форматів, фарби, пензлі, валики, тобто усі інструменти та матеріали, які б дозволили максимально вільно підійти до втілення задуму, гранично віддаленого від реальних форм.

Так, розглядаючи деталі окремих картин, ви побачите у них кольорові відбитки мініатюрних стоп – це діти буквально ходили полотнами, час від часу ставлячи автографи у вигляді п'ятірні. Крім цього, не менш захоплюючим є сам процес порівняння ескізів із завершеними роботами, бо одні художники та художниці брали за їхню основу свою початкову ідею, втілену ще на папері, тоді як інші – відхилялись від шляху, обраного на підготовчому етапі, та створювали принципово нові композиції.

Власне, спроба дати дитині можливість максимально самостійно обирати матеріал та теми без додаткових вказівок (хоча під час сесій із дітьми знаходились професійні художники) привела до неочікуваних результатів. Так, трирічний Марк розкуто малює «піраміди майя удень та вночі», бо колись почув розповідь про них від мами і раптово взявся зобразити саме їх, а десятирічний Богдан свідомо бере за взірець метод Поллока. Тож ключовий аспект, якого торкається проект «Абстракція та рух» – це принцип свободи дії та вибору, через який викривається особистість дитини (із врахуванням вікових особливостей) у самому зображенні, що вже саме по собі викликає відчуття повноти та завершеності, навіть без спеціальних освітніх бекграундів.

Це асоціативно наштовхує на думки про пошуки Пікассо чи Дюшана – їхнього перманентного бажання «розучитись малювати» у значенні «забуття» професійних технічних навичок. Дюшан говорив про це так: «Я розучився малювати. Але повністю вивільнитись не вдалось. Треба було забути, як це робиться на рівні рухів». Тим самим художник ніби продовжує думку Пабло про виставку дитячих малюнків: «Мені потрібне було ціле життя, щоб навчитися малювати, як вони». Тобто для того, щоб створити повноцінну роботу, дитині не потрібно докладати до цього той тип зусиль, з яким стикаються дорослі, подекуди, «занадто» дорослі художники.

Цьогорічний проект «Абстракція та рух» не обмежився виключно експозицією робіт, увібравши у себе ще й активності від художників: майстер-класи Антона Логова «Швидкість» та студії Aza Nizi Maza «Створення світу», а також розмови про мистецтво із Катериною Носко. Тоді як ще одна частина проекту – створений «атракціон» із гойдалок – припускає додаткову активність, але дещо інакшого виду, яку у певному сенсі можна назвати навіть «пасивною активністю» як варіанту нетипового способу сприйняття візій.

Катерина Носко


Автор ідеї – Павло Гудімов

Куратори – Катерина Носко, Віра Кружиліна

Фотографи – Богдан Пошивайло, Антон Чехов

Художники – Юрій Денисенков, Андрій Дудченко, Катерина Спіртус, Антон Логов, Микола Коломієць, Марія Коломієць.


Програма проекту:

1 червня

15:30 – 17:00 Антон Логов. Швидкість

16:00 – 18:00 Aza Nizi Maza. Створення світу

16:30 – 17:15 Катерина Носко. Розмови з дітьми про мистецтво ХХ століття

18:00 – 18:45 Катерина Носко. Розмови з дітьми про мистецтво ХХ століття


2 червня

16:00 – 19:00 Aza Nizi Maza. Створення світу


3 червня

12:00 – 12:45 Катерина Носко. Розмови з дітьми про мистецтво ХХ століття

14:00 – 14:45 Катерина Носко. Розмови з дітьми про мистецтво ХХ століття


4 червня

11:00 – 11:45 Катерина Носко. Розмови з дітьми про мистецтво ХХ століття

12:30 – 13:15 Катерина Носко. Розмови з дітьми про мистецтво ХХ століття

13:00 – 16:00 Aza Nizi Maza. Створення світу


5 червня

13:00 – 16:00 Aza Nizi Maza. Створення світу

15:00 – 15:45 Катерина Носко. Розмови з дітьми про мистецтво ХХ століття

16:30 – 17:15 Катерина Носко. Розмови з дітьми про мистецтво ХХ століття


Теги:

арсенал