Дніпропетровськ. Арт-центр Я Галерея

Abstract Visison Test

20.05.2011 – 22.06.2011

Арт-центр Я Галерея запрошує на відкриття нового проекту в Дніпропетровську, яке відбудеться 20-го травня з 19.00 до 21.30. Куратор Наталія Філоненко випробовує сучасних художників на здатність бачити абстракцію у предметності та переосмислює саме поняття абстрактного у сучасному мистецтві.

Виставка Дніпропетровськ Арт-центр Я Галерея

Олександр Бабак / Марія Гончар / Олександр Гнилицький / Ксенія Гнилицька / Микита Кадан / Жанна Кадирова / Максим Мірнов / Максим Мамсіков / Микола Рідний / Валерія Трубіна / Ілля Чічкан

Назвою виставки стала видозмінена назва тесту на сприйняття кольорів - «Color vision test». У цьому тесті на дальтонізм вживають спеціальні поліхроматичні таблиці, з численних кольорових кружків та точок, однакових за яскравістю, але дещо відмінних за кольором. Дальтоніку, який не відрізняє кольори, зображення виглядає як абстрактна картинка, а людина з нормальним зором бачить цифру чи геометричну фігуру – тобто якійсь «фігуративний» образ. Цей проект пропонує, можна сказати, прямо протилежний тест. «Abstract Vision Test» - це перевірка художників на здатність знайти абстракцію в конкретному предметному середовищі.

Абстракція – це дематеріалізація реальності, це мовчазний світ естетики, який байдужий до якоїсь конкретики. Це пошук чистої форми. Це відмова від висловлювання. Але на цій виставці інформаційна тиша, яку передбачає абстракція, порушена. Кожний твір балансує між реальним та абстрактним, він має ознаки образного і, водночас,безОбразного зображення. Художники пропонують подвійну гру – глядач може бачити первообраз та образ і зв'язок між ними як персональну авторську гру.

На картині Микити Кадана архітектуру міської площі, побаченої згори, перетворено на абстрактні геометричні форми. Мінімалістичний ліс Максима Мамсікова виглядає як
темна смуга між зимовим білим небом та засніженою землею. Марія Гончар досягає ефекту Оп Арту, використовуючи мотиви українських орнаментів. У Валерії Трубіної придорожні дерева перетворюються у химерне мереживо, бо вона малює її так, як видно з машини під час швидкого руху. «Стілець для бога» Іллі Чичкана – хрест, викрашений в головні Мондріанівські кольори - виглядає як геометрична композиція.

Твори, де образ існує на грані abstract&real можна знайти в багатьох художників – не обов'язково абстракціоністів. Для них – це результат пошуків нових форм, експериментів
з художньою мовою, а не філософія, як для абстракціоністів на початку минулого століття, які вважали площинність та безпредметність зображення істинно реалістичним мистецтвом, а все інше – оманою.

Модерністи-абстракціоністи винайшли складні техніки щоб уникнути можливості для глядача навіть з розвиненою увагою отримати якесь фігуративне враження, щоб їх не
звинувачували за щось схоже на хмарку, обличчя чи фігуру. Саме те, що їм колись
інкримінували як недолік, і є головною темою цієї виставки. Гра в предметність-безпредметність сьогодні, після всіх художніх течій 20-го віку, виглядає інакше, але є не менш цікавою.

Авторів цікавить поєднання різноманітних стилів та методів у межах одного полотна. Таке співіснування – це не конфлікт, а радше синтез культурних кодів, у результаті якого вони набувають нової динаміки. Реакція взаємодії непоєднуваних, на перший погляд, підходів витворює новий гібридний продукт. Ця діалогічна гра спонукає до появи тонких вібрацій на рівні сприйняття. Це і є змістом цього проекту.

Наталія Філоненко