Дніпро. Дніпропетровський художній музей

Енеїда Базилевича

25.05.2018 – 01.07.2018

«Енеїда Базилевича» в Дніпропетровському художньому музеї розповідає про найвідомішу українську поему та її легендарне видання 1968 року, ілюстроване художником Анатолієм Базилевичем.

Виставка Дніпро Дніпропетровський художній музей

Організатори: арт-центр Я Галерея, Дніпропетровський художній музей

Куратор – Павло Гудімов


«Енеїда Базилевича» в Дніпропетровському художньому музеї розповідає про найвідомішу українську поему та її легендарне видання 1968 року, ілюстроване художником Анатолієм Базилевичем. Виставка співпадає з 50-річчям із моменту виходу книги і продовжує дискусію навколо візуальної історії твору.

Іван Котляревський, написавши «Енеїду», започаткував нову українську літературу. Через півтора століття Анатолій Базилевич своїми ілюстраціями надав твору нового звучання, витворивши «козацький міф», ключовий для осмислення історії українського народу. Жоден інший текст, окрім хіба Шевченкового «Кобзаря», не мав такої кількості видань в Україні. Посилення історизму властиве усьому мистецтву 60-х років, однак Базилевич у своїх малюнках до поеми зумів заторкнути значно глибші, архаїчні пласти. Його образи – це суміш Античності, сарматського міфу, етнографізму ХІХ століття та тогочасного бурлеску у вигляді стилізацій.

Попри довгу історію ілюстрування різними художниками (Корнієнком, Нарбутом, Коновалюком та Їжакевичем), саме «Енеїда» у виконанні Анатолія Базилевича стала сприйматися ледь не нормативною для зображення козаків взагалі – перше, подарункове видання 1968 року було розкуплене за лічені дні. Дев`ятирічна епопея з творенням книги була сприйнята як праця над перекодуванням «малоросійського» тексту в «українські» образи: шестидесятники шукали нову візуальну мову, і у книжковій графіці художник зробив із Енея новітній візуальний стандарт «парубка моторного».

Як козаки отримали античні бюсти, чому богині класичних форм вільно дефілювали оголеними, але в очіпках і намистах, навіщо потрібно було використати прийоми коміксу й пін-апу, скільки макетів і шрифтових композицій створив художник і, вреші, чи залишився у ілюстраціях сміх – усе це етапи візуальної «енеїдіани», які можна буде побачити на виставці. У доступі глядачів – перевидання «Енеїди» Базилевича різних років, де простежується, так би мовити «без коментарів», еволюція цензурування оголеної натури та українського національного міфу в радянський період на прикладі однієї книги.Вперше у Дніпрі буде показаний цикл ілюстрацій, створених Базилевичем і розкриватиметься історія книги.

Виставковий проект «Енеїда Базилевича» вперше був представлений у 2017 році в рамках Книжкового Арсеналу, де частково репрезентувалися роботи Анатолія, які надавалисясином художника Олексієм Базилевичем та Національним художнім музеєм України. Окрім виставки було підготовлене спеціальне видання – книгу Енеїда Базилевича. Історія створення ілюстрацій і макета книги до поеми Івана Котляревського / Упорядники : Павло Гудімов, Діана Клочко; Дизайнер: Катерина Сіваченко. – Київ : Артбук, 2017. – 192 с.: іл. [укр., англ.].

Також роботи Анатолія Базилевича демонструвалися на виставці «Проект Енеїда», що проходила в Національному художньому музеї України з 24 серпня до 29 жовтня 2017 року, яка містила огляд основного візуального пласту «Енеїди», створеного до 2000-х років. Загалом, під час міжмузейного проекту було представлено понад 200 експонатів з найрізноманітніших колекцій, кураторами якого були Павло Гудімов, Поліна Ліміна, Діана Клочко, Данило Нікітін. Також видана книга Проект Енеїда/ Упорядник : Павло Гудімов; Дизайнер: Катерина Сіваченко – Київ: Артбук, 2017. – 152 с.: іл. [укр., англ.], що є фіксацією основних матеріалів, ідей і досліджень, які були здійснені та зібрані до виставки.