Львів. Я Галерея

Енеїда Базилевича

24.08.2021 – 24.10.2021

До 30-річчя незалежності України артцентр Павла Гудімова Я Галерея у Львові представляє легендарну серію ілюстрацій Анатолія Базилевича до твору Івана Котляревського “Енеїда", що вийшла 1968 року у видавництві “Дніпро".

Виставка Львів Я Галерея

Вже й не пригадаю, коли я вперше знайшов у дідовій бібліотеці “Енеїду", проілюстровану Базилевичем. Моє захоплення нею стало дитячою таємницею і пристрастю. Те, що я тоді переживав, можливо згадати тільки емоційним набором кольорів і звуків. Енеїда – як цілий світ, що вабив мене своїми візуальними сюжетами. Цю любов я проніс до свідомого віку, коли вирішив стати куратором мистецьких проєктів і робити виставки. Тоді мені пощастило працювати з оригіналами легендарних ілюстрацій, які, на мою думку, змінили хід нашої історії. Вони були майже неможливим виразним ковтком свіжого повітря в радянській задусі.

“Енеїда" в ілюстраціях Базилевича стала повноцінним самостійним мистецьким твором, феномен якого можна порівняти з винайденням супергероїв – Супермена чи Бетмена, першими графічними історіями Вільгельма Буша, ілюстраціями Йозефа Лади, атеїстичними карикатурами Жанна Еффеля та книжковими ансамблями Вернера Клемке. Це графічний роман, який утвердив перехід до нової візуальності твору Котляревського-Вергілія і найбільш точно актуалізував його у пору переломних 1960-х.

Все у цій книзі, що вперше видана в 1968 році, надзвичайно точне: формат, типографіка Базилевича, шрифти Хоменка, вибір паперу, повносторінкові ілюстрації, скупі, але яскраві пантонні кольори, червона лакована суперобкладинка, вага, товщина корінця і запах, який завжди змінюється з часом. Думаю, в майбутньому цією книгою будуть захоплюватись нові покоління. Нині ми передаємо естафету.

Згадую, коли був шанс показати частину ілюстрацій у Львові: велися перемовини про переїзд виставки “Проект Енеїда", яку ми робили кураторською командою* у Національному художньому музеї у 2017 році. Це був масштабний проєкт про візуальну історію легендарної поеми. Цього ж року ми показали окремо ілюстрації Базилевича до твору Котляревського у проєкті “Енеїда Базилевича" в Мистецькому Арсеналі. А у 2018 році ця ж виставка в об'ємному форматі побувала у Дніпровському художньому музеї. Тепер, саме на 30-річчя незалежності України, “Енеїда Базилевича" відкривається в оновленому просторі Я Галерея у Львові.

Кожна нова виставка була трохи інакшою. Готуючи експозицію у Львові, хотілось більше зануритись в ескізи й витягнути те, чого ще ніхто не бачив. Створюючи паралельну програму, команда прагнула торкнутись різних аспектів історії видання: родинного, історичного, еротичного з героїчним, провести паралелі з сьогоденням і зрозуміти особливу актуальність та автентичність роботи Базилевича.

Додатково в біографічному блоці експозиції ми знайомимо аудиторію з ілюстраціями Базилевича до інших видань: “Пригоди бравого вояка Швейка" Гашека, “Абу-Касимові капці" Франка, казок Андерсена тощо.

Важливим завданням було й акцентувати роль сина художника – Олексія Базилевича, який професійно опікується його архівом, та мистецтвознавиці Діани Клочко, з якою ми прокурували проєкти та упорядкували книгу “Енеїда Базилевича", що представлена на виставці.

Захоплюйтесь, відкривайте по-новому, смійтесь і збуджуйтесь, переживайте і вивчайте Енеїду Базилевича.

Павло Гудімов

*Павло Гудімов, Поліна Ліміна, Данило Нікітін, Діана Клочко

Іван Котляревський, написавши «Енеїду», започаткував нову українську літературу. Через півтора століття Анатолій Базилевич своїми ілюстраціями надав твору нового звучання, витворивши «козацький міф», ключовий для осмислення історії українського народу. Жоден інший текст, окрім хіба Шевченкового «Кобзаря», не мав такої кількості видань в Україні. Посилення історизму властиве усьому мистецтву 60-х років, однак Базилевич у своїх малюнках до поеми зумів заторкнути значно глибші, архаїчні пласти. Його образи – це суміш Античності, сарматського міфу, етнографізму ХІХ століття та тогочасного бурлеску у вигляді стилізацій.
Попри довгу історію ілюстрування різними художниками (Корнієнком, Нарбутом, Коновалюком та Їжакевичем), саме «Енеїда» у виконанні Анатолія Базилевича стала сприйматися ледь не нормативною для зображення козаків взагалі – перше, подарункове видання 1968 року було розкуплене за лічені дні. Дев`ятирічна епопея з творенням книги була сприйнята як праця над перекодуванням «малоросійського» тексту в «українські» образи: шестидесятники шукали нову візуальну мову, і у книжковій графіці художник зробив із Енея новітній візуальний стандарт «парубка моторного».
Як козаки отримали античні бюсти, чому богині класичних форм вільно дефілювали оголеними, але в очіпках і намистах, навіщо потрібно було використати прийоми коміксу й пін-апу, скільки макетів і шрифтових композицій створив художник і, врешті, чи залишився у ілюстраціях сміх – усе це етапи візуальної «енеїдіани», які можна буде побачити на виставці. Вперше у Львові буде показаний цикл ілюстрацій, створених Базилевичем і розкриватиметься історія книги.

Діана Клочко


Команда:

Куратор – Павло Гудімов

Координатори – Анна Гудімова, Юрій Горпинич

Тексти – Олексій Базилевич, Діана Клочко, Павло Гудімов

Редагування – Марина Богуш

Дизайн – Катерина Большакова

Комунікації – Світлана Велеган

Вартість квитків

Вхідний квиток – 50 грн.
Пільговий (школярі, студенти, пенсіонери) – 20 грн.

Вхід для дітей до 12 років та учасників бойових дій – вільний