Дніпропетровськ. Арт-центр Я Галерея

Фрагмент інтер'єру

Андрій Сагайдаковський

19.10.2012 – 24.11.2012

Андрій Сагайдаковський

В інтимному діалозі між художником і речами, які його оточують, народжується Фрагмент інтер'єру - проект, що включає абсолютно нові роботи, створені протягом останнього року. За словами Сагайдаковскього, назва проекту - "більш абстрактна, ніж буквальна", бо інтер'єром у внутрішньому світі митця може стати будь-яка річ, що захоплює, вражає чи дратує.

Виставка Дніпропетровськ Арт-центр Я Галерея

Добровільний ув'язнений власної майстерні, Андрій Сагайдаковський рідко полишає затишний Львів, дедалі більше заглиблюючись у дослідження деталей буденного існування. Видобуваючи філософські істини з простих і банальних речей, він занотовує їх на старих килимках, що мають здатність трансформувати будь-який простір, у якому опиняються, на інтелектуальний лабіринт. Кожна робота художника перебуває в оточенні власного смислового поля, процес розшифрування якого, як правило, закінчується аксіоматичною формулою – «Це є...», а решту додумайте самі.

Йдучи за логікою трьох крапок, рано чи пізно натрапляємо на знак запитання. Який із усіх можливих світів є предметом найбільшого захоплення Андрія Сагайдаковського? В інтимному діалозі між художником і речами, які його оточують, народжується Фрагмент інтер'єру – проект-узагальнення, демонстрація об'єктів із внутрішнього світу митця, що випадково опинилися в полі зору й застигли в анонімних образах.

Фіксація окремих моментів дійсності нагадує сцену з експериментального кіно, де очевидні речі, опинившись у фокусі кінокамери, виявляють інший бік реальності.

Обіцянка щастя перекреслюється і розчиняється в порожнечі умовного пейзажу. У тавтологічному нагнітанні «ситуації» перешкода вузької спідниці перетворюється на складну життєву дилему.

Зі «зворотної часової перспективи» реальність піддається деконструкції в роботі «Лекція анатомії доктора Тульпа». Звертаючись до сюжету картини Рембрандта «Урок анатомії доктора Тульпа», художник розкладає назву твору на частини, начебто зображаючи й «препаруючи» самого Тульпа – амстердамського хірурга й анатома XVII ст., який повернув до медичної етики принцип Гіппократа «Aliis inserviendo consumor» («У служінні іншим згасаю сам»).

За словами Сагайдаковського, назва проекту – «більш абстрактна, ніж буквальна». У визначення інтер'єру потрапляє все, що хвилює художника – буденні предмети й онтологічні метафори, між якими, за допомогою тексту, встановлюється знак рівності. Обмежений простір полотна чи картини, кімната майстерні, частина тіла, епізод із власної чи колективної пам'яті – все це стає приводом замислитись над власною екзистенцією – «тут-буттям» (М. Гайдеггер), що є справжнім і єдино вартим способом існувати у світі. Буттям, що повертається до художника у моменти зосередженого спостереження за життям – таким, «яким воно є».

Олена Єгорушкіна

Автор
Андрій Сагайдаковський – художник-живописець, автор інсталяцій, об'єктів.
Народився 1957 року у Львові. Батько був архітектором, мати – викладачкою німецької мови. У 1974–1979 роках Андрій вивчав архітектуру у Львівському політехнічному інституті, а паралельно навчався живопису в Романа Сельського та Карла Звіринського. Саме їх він вважає своїми вчителями, які не лише навчили ремесла та техніки (колористики та композиції), а й розвинули смак та розуміння мистецтва модернізму. Архітектором Андрій так і не став, хоча працював у Львівській політехніці в «Бюро естетики».
17.05.2017 – 21.05.2017
Виставка Київ Мистецький Арсенал
09.11.2011 – 05.12.2011
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея, Волоська 55/57
29.09.2010 – 26.10.2010
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея, Волоська 55/57
02.12.2009 – 21.12.2009
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея, Волоська 55/57
21.01.2009 – 09.02.2009
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея
31.01.2008 – 13.02.2008
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея