Виставка Київ Арт-центр Павла Гудімова Я Галерея

«Мистецтво виявляє дух і перетворює будь-який образ […]в око.

У цьому оці пізнається вільна душа в її внутрішній нескінченності» [1]

Георг Вільгельм Фрідріх Гегель


Іноді для опису як простих лаконічний речей (предметів), так і більш абстрактного (емоцій) буває важко підібрати влучні слова. У такому разі суб'єктивність індивідуального сприйняття виводить всеохоплюючу образну метафору, в якій закодовано особистий спектр чистих відчуттів, необтяжених аналізом. Для молодої мисткині Катерини Лесів (випускниці НАОМА, учениці Олега Грищенка та переможниці конкурсу макетів фотокниг Ukrainian Dummy Award 2017) таким порівнянням стала Колискова – як уособлення стабільного переживання, що виникає під час відсторонення від усього неважливого – застиглий момент.

Це непряма відсилка до звичної пісенної форми. Так само як материнська колискова виступає певним очищенням для переходу від одного стану до іншого, у художньому вираженні образ модифікується у «тихий» провідник між двома сполучними точками, які існують в усьому оточуючому – матеріальному і духовному. Це та чуттєва і вільна деталь, через яку розкривається глобальне.

Ідея оформити власні роздуми в цілісну систему сформувалася ще під час навчання в Академії мистецтв – у підготовці диплому, до якого увійшли перші чотири об'єкти «Колискової» (три з них представлені на виставці). Цей творчий етап сама художниця описує так: «Коли довго працюєш над певним проектом, згодом – ти стаєш ним». Тому перша персональна виставка в арт-центрі Я Галерея по суті є продовженням обраного вектору роботи задля фіксації того положення, у якому хочеться лишатися постійно.

Твори, представлені у проекті, – це переважно фотографії, зроблені на плівку й оформлені в інсталяцію та авторські артбуки (надруковані на ризографі зі сліпим тисненням). Сам формат «книги» обраний невипадково, адже вона є самодостатнім виставковим простором – статичним і динамічним об'єктом водночас. Це дозволяє окремим роботам як зберегти свою особисту зону, так і розвинути індивідуальне у спільному.

У широкому сенсі проект «Колискова» репрезентує судження, закцентовані художницею в художньому образі та наштовхує до рефлексії : над тим станом, в якому кожен почувається найбільш невимушено і природньо; над станом, який радше схожий на медитацію; над станом, який є проміжком між дією та отриманою емоцією.


Анна Орищенко



[1] Гегель Г.В.Ф. Эстетика. В четырех томах. Том 1. Под ред. Мих. Лифшица. - Москва: Издательство «Искусство», 1968. С. 162-163

Автор

Катерина Лесів народилась в 1993 році в Хмельницькому.

Навчалась на кафедрі графіки в Національній академії образотворчого мистецтва і архітектури.

Працює з артбуком, графікою, інсталяцією.

Живе та працює у Києві.


Віртуальний тур