Житомир. Кінотеатр «Жовтень»

Можливо це мистецтво

27.10.2018 – 04.11.2018

Проект Можливо це мистецтво — це спроба окреслити проблему визначення монументального мистецтва радянської доби як культурної спадщини сучасної України. Автори проекту прагнуть створити відкриту платформу для пошуку спільних рішень щодо співіснування різних пластів історії та культури сьогодні, наполягаючи на необхідності їхнього критичного осмислення замість заперечення та забуття.

Виставка Житомир Кінотеатр «Жовтень»

Проект Можливо це мистецтво — це спроба окреслити проблему визначення монументального мистецтва радянської доби як культурної спадщини сучасної України. Автори проекту прагнуть створити відкриту платформу для пошуку спільних рішень щодо співіснування різних пластів історії та культури сьогодні, наполягаючи на необхідності їхнього критичного осмислення замість заперечення та забуття.

Проект зосереджений на публічних об'єктах та художніх творах Житомирщини 1960-1980-х років, висвітлює їхнє теперішнє неоднозначне положення та підіймає питання (структурно втілені в розділах експозиції) про їхнє минуле та майбутнє.

Перший розділ — Художнє явище чи радянська пропаганда? — включає в себе коротку історичну довідку про державну політику Радянського Союзу в сфері мистецтва та умови, в яких творили українські художники-монументалісти протягом 1960-1980-х років.

У наступній частині експозиції, що присвячена об'єктам декорування в Житомирі та Житомирській області, ви можете дізнатися про декларовані програми естетичного виховання радянського громадянина й познайомитись із їхнім реальним втіленням.

Третій розділ розповідає про митців Житомирщини, яким доводилося маневрувати між художнім вираженням та партійними постановами й вказівками.

Четверта частина експозиції — Сьогодні? — інформує про сучасний стан робіт монументального мистецтва Житомирщини, багато з яких уже ліквідовані або знищуються — через відсутність відповідної системи охорони, збереження.

В останньому розділі — Завтра? — команда проекту зібрала зріз думок, зокрема: мистецтвознавців, кураторів, реставраторів, музейних співробітників та державних працівників культури щодо можливих рішень проблеми становища монументального мистецтва в Україні. Перелік запропонованих варіантів не є вичерпним і завершеним, тож ми чекаємо на зворотну реакцію і ваші пропозиції.

Виставка є частиною фестивалю сучасної культури «Жовтень у Жовтні», який відбудеться з 26-го жовтня до 4-го листопада у Житомирі. «Жовтень у Жовтні» — ключова подія культурного життя регіону, яка відтепер проходитиме щоосені. Фестиваль складається з двох частин: програми для широкої аудиторії та конференції, з якими можна ознайомитись на офіційному веб-ресурсі фестивалю.

Команда проекту:

Людмила Зубко — ініціатор проекту, голова ГО «Житомир, зроби голосніше!»

Євген Нікіфоров — фотограф, дослідник, автор книжки Decommunized: Ukrainian Soviet mosaics

Павло Гудімов — куратор, засновник арт-центру Я Галерея та видавництва Артбук

Поліна Байцим — історикиня мистецтва, дослідниця, авторка текстів

Анна Орищенко — історикиня мистецтва, дослідниця, редакторка

Лара Яковенка — дизайнерка

Організатори:

ГО «Житомир, зроби голосніше!»

Арт-центр Я Галерея

Відділ культури Житомирської ОДА

Житомирська міська рада

Партнери:

Державний архів Житомирської області

Житомирська обласна організація Національної спілки художників України

Архівний відділ Житомирської міської ради

Проект реалізовано за підтримки Українського культурного фонду.

Український культурний фонд — державна установа, створена у 2017-му році, на підставі відповідного Закону України, з метою сприяння розвитку національної культури та мистецтва в державі, забезпечення сприятливих умов для розвитку інтелектуального та духовного потенціалу особистості і суспільства, широкого доступу громадян до національного культурного надбання, підтримки культурного розмаїття та інтеграції української культури у світовий культурний простір. Діяльність фонду, згідно чинного законодавства, спрямовується та координується Міністерством культури України.