Київ. Я Галерея

НАЇВНА

15.09.2021 – 16.10.2021

Артцентр Павла Гудімова Я Галерея, Британсько-українське товариство та громадська організація «Культурний код» представляють виставку «НАЇВНА», яка проходить в рамках мистецького проєкту «Вона — художниця: актуальний наїв України та Британії».

Виставка Київ Я Галерея

У світі повсюдних обмежень мистецтво здається чи не єдиним простором свободи. Проте тут теж є свої правила й умовності: академічні, жанрові, стильові. А якщо зважити на те, що мистецтво — лише одна з частин життя, до внутрішніх його законів додаються і загальнолюдські виклики, що постали перед усією світовою спільнотою. Однією з важливих дискусій, породженою такими викликами, є тема чоловічого й жіночого. Соціальні ролі, громадянські права, свобода вибору та наслідки такої свободи — всі ці питання, попри законодавче врегулювання, досі стають приводом для етичних суперечок навіть у демократичних державах.

Маргіналізація жінок у мистецтві — тема, яка перебуває у фокусі західного світу понад пів століття і яка так само на слуху в Україні останні десятиліття. З ряду причин для жінки в Україні мистецтво рідко могло бути справою всього життя. Вишивання, розпис і прикрашання оселі хоч і були суто жіночими справами, але тільки після «основних обов'язків», як-от виховання дітей, приготування їжі та робота по господарству. В ХХІ столітті бути художницею в Україні — звісно, не означає кидати виклик суспільству, але незаперечним є факт: історія українського мистецтва, як і сучасний його простір, знає в рази менше жіночих імен, аніж чоловічих.

Чи можливо взагалі увійти в історію мистецтва, ігноруючи всі правила й обмеження? У 2020 році команда проєкту «Фестиваль наївного мистецтва» досліджувала традицію та сучасність української аматорської творчості, актуалізувавши малодосліджений культурний феномен. Наївні художники — це ті, хто у творчості свідомо вибрали бути повністю вільними від знань про академічні умовності. Минулорічний проєкт працював з мистецькою ієрархією, поставивши актуальний український наїв поруч із професійною творчістю. Цьогорічним завданням стало оприявнення внутрішніх конфліктів площини наївного мистецтва.

Проєкт «Вона — художниця: актуальний наїв України та Британії» — це дослідницька платформа, що відкриває жіночі імена в наївному мистецтві. Спільно з Британсько-українським товариством, команда проєкту відшукала дванадцять українських і три британських художниці-аматорки, чия творчість по-своєму протистоїть академічним і соціальним стереотипам. Наїв обох країн має різну історію, традицію та сучасність. Кожну з 15 учасниць проєкту об'єднує лише бажання бути вільною у своєму мистецтві, й кожна знаходить свій унікальний шлях до цієї мети.

З 15 вересня по 15 жовтня в артцентрі Я Галерея в Києві проходить виставка «НАЇВНА», створена в рамках проєкту. На ній представлені роботи учасниць проєкту: Каті Лапочкіної, Олександри Тертишної, Анастасії Єрофєєвої, Ірини Вишневської, ZO, Ріти Рудун, Олени Небесної, Маргарити Болгар, Анастасії Усатюк, Ірини Рилач, Марії Чарути, Наталії Федоришин, Antoinette Kelly, Hannah Dosanjh, Sandy Wager. Що таке сучасний жіночий наїв, що є спільного і відмінного у творчості аматорок з різних країв Європи, а також теми, образи та форми наївного мистецтва — кожен відвідувач зможе дізнатися на виставці.

Під час роботи експозиції в артцентрі будуть проходити лекції, дискусії, воркшопи та інші події, присвячені жінкам у наїві. Крім того, команда проєкту презентує видання «НАЇВНА», куди увійдуть історії та роботи художниць, дослідження про минуле й сьогодення жінок в українському та світовому мистецтві, будуть розкриті основні історико-соціальні та культурні чинники формування сучасного жіночого наїву в Україні та Британії, а також цікаві деталі про підготовку проєкту.

Марина Богуш

Команда:

Куратор виставки – Павло Гудімов

Координатори – Анна Гудімова, Артем Брайченко

Технічний директор – Юрій Горпинич

Дослідження – Марина Богуш

Редагування – Наталія Якубчак

Дизайн – Катерина Большакова

Фотограф – Максим Білоусов

Переклад – Дмитро Янковий

PR та комунікації – Анна Бурдіна, Світлана Велеган

Вхід вільний

Проєкт реалізовано в рамках програми «Культура для змін» за підтримки Українського культурного фонду (Україна) та Британської Ради (Велика Британія). Організатори несуть відповідальність за зміст, який не є офіційною позицією Українського культурного фонду (Україна) та Британської Ради (Велика Британія).

Український культурний фонд — державна установа, створена у 2017 р. як нова модель надання на конкурсних засадах державної підтримки та промоції ініціатив у сфері культури та креативних індустрій.

Діяльність Фонду, відповідно до чинного законодавства, є невід'ємною частиною політики і визначених пріоритетів діяльності Міністерства культури та інформаційної політики України.

ucf.in.ua

www.facebook.com/ucf.ua

Британська Рада — міжнародна організація Сполученого Королівства, мета якої полягає у поглибленні культурних зв'язків та освітніх можливостей. Ми сприяємо дружньому діалогу та кращому порозумінню між людьми у Великій Британії та в інших країнах.

www.britishcouncil.org.ua

Офіційний сайт проєкту: http://naivna.naive.in.ua/