Київ. Мистецький Арсенал

Один кілометр Перцю

17.05.2017 – 21.05.2017

Кожна радянська людина пам'ятає журнал "Перець" - його гумор та карикатури були хоч і заполітизованим, але джерелом і можливістю критичного ставлення до дійсності. "Один кілометр Перцю" є ретроспективою, яка дає можливість через гумор зазирнути у кожен закуток побуту СРСР.

Виставка Київ Мистецький Арсенал

Куратори – Павло Гудімов, Діана Клочко

Організатори: арт-центр Я Галерея, Мистецький Арсенал, Українська візуальна книга

Партнер спеціальної події «Вечір з Перцем»: Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого.

Карикатури часопису «Перець» входили у життя кожної радянської людини в Україні від 20-х років ХХ століття і до Перебудови та Незалежності як невпинне джерело сміху. Хоча гумор "Перцю" наразі здається тривіальним, однак він дає нам зрозуміти ті акценти, на яких будувалася соціалістична пропаганда та радянський побут.

Поки що малюнки з «Перцю» – найменш зрозуміла частина карнавальної культури українців ХХ століття. Ідеологізований часопис, який з регулярністю у щодватижні задавав стандарти і параметри норми через показ спотвореного – у святах і буднях, у інтимному і сімейному, сільському і міжнародному – був і улюбленим, і водночас наскрізь заангажованим.

Улюбленим, бо кожна нація має власні стандарти сміху, свої теми і своїх антигероїв, і українці у карикатурах «Перцю» відрізнялись від подібних видань «соціалістичного табору». З іншого боку, образи, створені «Перцем» були номенклатурно-затвердженими й в цілому потрапляють у поле радянської ідеології, де американці завжди є тупими та небезпечними, а пияцтво та розгульництво суворо переслідується.

Образ ворога, над яким сміється народ – небезпечна зброя, але хто і що визначене ворогом і ворожим? Кожне десятиліття задавало нові його параметри, не у іменах, а у цілих соціальних групах, оскільки радянський сміх мислив категоріями і стратами колективними, а не особистісними. Порівняти парадигму «осудного» радянських часів та сучасності – ось ключове завдання кураторського дослідження.