Київ. Мистецький Арсенал

Оноре Дом'є – батько французької карикатури

17.05.2017 – 21.05.2017

Оноре Дом'є створив своїми карикатурами хронологію історії Франції періоду трьох революцій та зобразив французьке суспільство, що пройшло через зміну двох державних устроїв. Його невсипуще гостре око карикатуриста фіксувало актуальні політичні події та влучно критикувало представників еліти і буржуазний Париж середини ХІХ століття.

Виставка Київ Мистецький Арсенал

Організатори: арт-центр Я Галерея, Українська візуальна книга.

Оноре Дом'є (1808-1879) створив своїми карикатурами хронологію історії Франції періоду трьох революцій та зобразив французьке суспільство, що пройшло через зміну двох державних устроїв. Його невсипуще гостре око карикатуриста фіксувало актуальні політичні події та влучно критикувало представників еліти і буржуазний Париж середини ХІХ століття.

Дом'є одним з перших почав використовувати щойно винайдену техніку літографії, яка спричинила справжній вибух друку щоденної преси через швидкість та якість відтворення. Тогочасні сатиричні журнали La Caricature, Le Charivari (для яких працювали Філіпон, Гаварні, Бальзак, Дом'є) стали центрами громадської думки тогочасного Парижа.

Ідеаліст з великим серцем, Дом'є замахнувся навіть на критику самого короля – у результаті з'явилася гравюра «Гаргантюа», де король Луї-Філіп І постає величезним монстром, який поїдає золото, відібране у бідноти. За цю карикатуру художник був ув'язнений на 6 місяців, але й після звільнення продовжував свою гостру сатиру, навіть поступово втрачаючи зір. Адже робота над літографіями була єдиним джерелом мізерного заробітку, що дозволяв хоча б якось виживати художнику-живописцю за покликанням.

Створивши за все життя близько 4000 літографій, 1000 гравюр та 100 скульптурних сатиричних фігур, Дом'є залишається позачасовим у своїй творчості. Виставка в рамках Книжкового Арсеналу-2017 досліджує життя та творчість Дом'є – «Мікеланджело карикатури» за влучним висловом його cучасника Оноре де Бальзака.

Подяка: Французький інститут в Україні за переклади та адаптацію інформації, Фонд «Daumier Register» за надання візуальних матеріалів.