Дніпро. Арт-центр Я Галерея

Прогулянки із задоволенням і не без моралі

08.09.2016 – 04.11.2016

Група «Група» / Марія Гоїн / Юрій Коваль / Костянтин Смолянінов / Олена Субач / Володимир Топій / Kinder Album

Одна з перших спроб зібрати до купи, систематизувати та представити доробок учасників групи «Група» як цілісний проект, почасти всупереч його власній логіці спонтанного розвитку та принциповій відсутності спільної візуальної мови серед авторів.

Виставка Дніпро Арт-центр Я Галерея

Куратори — Лізавета Герман, Марія Ланько

Група «Група» була заснована в 2014 році у Львові як нестабільний колектив художниць і художників, об'єднаних любов'ю до фотографії, подорожей та... їжі. Саме з іронічної пропозиції їздити на пікніки та називати це мистецтвом народився формат довгострокового і на сьогодні єдиного проекту групи «Прогулянки із задоволенням і не без моралі». На запрошення ідеолога та беззмінного керівника групи Костянтина Смоляніновa охочі (і не завжди знайомі йому) з львівського культурного середовища приєднувалися до одноденних поїздок у цікаві, загадкові та абсурдні місця Галичини з обов'язковою дегустацією локальних страв та безцільним, на перший погляд, фланерством із фотокамерою в руках. Маршрут та сценарій таких поїздок заздалегідь відомі лише Смолянінову, проте вони завжди передбачають свободу дій та жестів для попутників.

Фінальний продукт цих подорожей не передбачає жодної стильової або тематичної цілісності, а їхня естетика радше відсилає до жанру любительської документації, аніж до професійного репортажу. У фокусі камер опиняються як прикметні місцеві краєвиди, так і їх недолугі елементи, як запрошені натурниці, так і випадкові перестрічні або самі ж учасники. Останніх Смолянінов називає «передвижниками». Усе, що відбувається під час поїздок – «гіперформансом», саркастично коментуючи притаманну художньому світові одержимість термінологію. А найбільшим жахом вважає необхідність зробити з накопичених матеріалів виставку чи навіть просто їх комусь показати.

«Прогулянки...» в арт-центрі Я Галерея у Дніпрі є однією з перших саме таких сторонніх спроб зібрати до купи, систематизувати та представити доробок найактивніших учасниць та учасників «Групи» як цілісний проект, почасти всупереч його власній логіці спонтанного розвитку та принциповій відсутності спільної візуальної мови серед авторів. Єдиним структурним елементом в роботі колективу є листи, які Смолянінов надсилав учасникам після «прогулянок». Ці не позбавлені літературної вишуканості тексти відтоді використовуються як описи до кожного «гіперформансу» й представлені в експозиції як невід'ємні складові колективної історії.

Кураторською амбіцією цієї виставки є не демонстрація хронології подій або мистецької вартості окремих світлин, а радше спроба передати суб'єктивний досвід співтворців п'яти дійств на перетині краєзнавчої експедиції, гастро-туру, фотополювання та хеппенінгу.


Група «Група» – ситуативне зібрання людей без постійного членства, засноване середовищем фотоклубу «5х5» у Львові. Єдиним постійним членом групи наразі є фотограф Костянтин Смолянінов. Серед учасників групових акцій були Марія та Володимир Топій, Олена та Юрій Коваль, Мирослава та Мар'яна Клочко, Kinder Album, Сергій Муралло, Олена Субач, В'ячеслав Поляков, Юрій Яремчук, Ольга Краєвська, Володимир Мазур, Brak Wykonawcy, Галина Кулик, Юрій Гриник, Влод Кауфман і часто невідомі самому Смолянінову люди. Документація проектів була представлена на груповій виставці Pavshyno Kunstverein у рамках бієнале «Київська Школа» (Badischer Kunstverein, Карлсруе, Німеччина) у 2015 році та у проекті «Ступінь залежності» в рамках фестивалю «Європейська Столиця Культури» (галерея Awangarda BWA, Вроцлав, Польща) у 2016 році.


Незалежний кураторський колектив Марії Ланько та Лізавети Герман працює на перетині виставкової, дослідницької та (само)освітньої практик, самостійно та в ситуативному партнерстві з художникам, іншими кураторами та інституціями різного профілю та масштабу. Заснований випускницями першого в Україні профільного освітньо-практичного курсу «Кураторська платформа» (PinchukArtCentre) у січні 2014 року. Кураторська робота колективу ґрунтується на послідовному дослідженні сучасного мистецтва України та його недавньої історії у тісному зв'язку з соціально-політичною дійсністю та інституційним розвитком. Одним із основних інструментів дослідження кураторок є проект «Відкритий архів» – онлайн-платформа openarchive.com.ua з профайлами художників, що розвивається за принципом «родинного дерева» й наслідує принципу самоопису.