Київ. Мистецький Арсенал

Вернер Клемке. Нестандарт

17.05.2017 – 21.05.2017

У центрі проблематики творчості Клемке-ілюстратора – можливість гуманізму після Другої світової війни. Це глибоко індивідуальне питання: художник сам був змушений воювати на стороні фашистів, але під час служби усіляко допомагав рятуватися євреям, підробляючи прізвища у документах.

Виставка Київ Мистецький Арсенал

Організатори: арт-центр Я Галерея, Українська візуальна книга, Мистецький Арсенал.

Вернер Клемке (1917-1994), німецький художник-графік ХХ століття, створював книжкову графіку й плакати та здійснив революцію в макетуванні та верстці книг, підносячи процес книговидання до рівня мистецтва. Він сам створював унікальні рукописні шрифти і книги, розробляв макети, які відштовхувалися від середньовічних книг, актуалізуючи їх форму і зміст, власноруч підбирав папір та палітурки й іноваційно підходив до процесу друку.

Художник майстерно працював у різних техніках, але його візитівкою були ксилографії (гравюри на дереві), яка є важкою та кропіткою, але одночасно дозволяє передавати найбільшу кількість напівтонів – процес її виготовлення він перейняв після поїздки до Китаю і вважається, що саме Клемке повернув Європі цю забуту техніку.

У центрі проблематики творчості Клемке-ілюстратора – можливість гуманізму після Другої світової війни. Це глибоко індивідуальне питання: художник сам був змушений воювати на стороні фашистів, але під час служби усіляко допомагав рятуватися євреям, підробляючи прізвища у документах. Ілюструючи «Декамерон» Боккаччо, «Кандид» Вольтера, Маяковського або німецьку середньовічну або сучасну літературу, Клемке, здається, поєднує елементи усіх епох та стилів, тим не менше завжди залишаючись вірним власному стилю – легкому та водночас глибокодумному. Окрім класичних книг, художник працював над кіно- та театральними афішами та дитячими книгами, де вповні проявився його природний м'який гумор: «Дитяча книга без кольорової картинки – як суп без солі: прісна. Як ранкове какао без цукру: неїстівне. Як день канікул без сонця: нудний». Поруч з тим, Клемке є автором численних еротичних зображень, які, однак, в поєднанні з карикатурністю виглядають ніби наївні фантазії підлітка.

У 2017 році виповниться 100 років з дня народження Клемке, а його творчість і досі виглядає актуально. На виставці представлені оригінали книг його оформлення, плакати, марки, гравюри та обкладинки журналу Das Magazin.