Андрій Хір

Хір – оповідач, який виманює образи з текстів, не приховуючи свого ставлення до текстуального пласту роботи як до першооснови. Він наголошує на постійній повсякденній присутності забобонів, що вписані в структуру древньої світобудови, яка досі тримається в сенсах ззовні раціоналізованого суспільного життя.

Виставка Тернопіль Галерея Бункермуз

«Я ладжу тепер рівночасно дві книжочки народ[них] мітів <…> і хотів би, щоб Ви поробили до них ілюстрації так, як ми говорили в часі Вашого побуту у Львові. <…> Надіюся, що Ви вже досі понамальовували хоч трохи чортиків»

Володимир Гнатюк, лист до Олени Кульчицької,

23 лютого 1918

Втілити невидиме в образі – одне з тих бажань, що ним був сповнений фольклорист Володимир Гнатюк, пишучи художниці Олені Кульчицькій про ймовірне ілюстроване видання своїх досліджень з демонології жителів Карпат. Показати невидиме, але промовлене; невидиме, але помічене – у власній тіні, у скрипінні дахових перекриттів, у шарканні трави за церквою на Святвечір.

Сподіванням Гнатюка судилося здійснитися майже сто років потому – в проекті художника Андрія Хіра «Забобони». Вперше представлений у 2015 році в арт-центрі Я Галерея (Київ), проект мав довгу історію і зростав з кожним експозиційним кроком: на Книжковому Арсеналі, в Хмельницькому обласному художньому музеї, в харківській галереї “Come In" і навіть у масштабному виставковому проекті «Тіні забутих предків. Виставка».

Хір – оповідач, який виманює образи з текстів, не приховуючи свого ставлення до текстуального пласту роботи як до першооснови. Він наголошує на постійній повсякденній присутності забобонів, що вписані в структуру древньої світобудови, яка досі тримається в сенсах ззовні раціоналізованого суспільного життя. Забобони не погані і не добрі в тому середовищі, де духи, якщо згадати Тараса Прохаська, «…розділили між собою всю територію» [1].

Здебільшого посилаючись на праці «Знадоби до української демонольогії» Гнатюка, «Матеріяли до української етнольогії» Антіна Онищука та «Гуцульщину» Володимира Шухевича, Хір створює полотна, графічні малюнки, скульптурний об'єкт, шрифт, що постав з вишивки, артбук, лекції і статті, дизайн, маски і перформанс – форми, у яких мова, усна, записана чи надрукована, стає видимою. Не лише образ, а й звукопис, що постає з літер, супроводжує роботи художника. Так перший персональний проект Хіра було наділено асонансно-алітераційною назвою «Хір – звір з гір» (Я Галерея, Київ, 2011), а впізнаванні народні промовки склали проект «Приповідки» (Я Галерея, Дніпро, 2013). Те саме стосується довгих назв «Забобонів», прочитати які – означає долучитися до зображення на додатковому рівні зосередження: «Бурю пускають чорнокнижники, їх найважнішою задачею єсть робити град та вести вітри і хмари» або «Чорти запрошують в гостину підпилих людей, дають їсти жаби і слимаки та курити кінську костомаху». Автентичні речення, стислі і сконцентровані, що прозвучали і були записані, тексти, що були надруковані і стали образами – шлях, що ним забобони здійснюють свої метаморфози.

Свій проект Хір називає «аматорською етнографією» – таким собі дослідженням інтегрованим в арт-проект, в якому давні уявлення і наукові пошуки були актуалізовані в царині сучасного мистецтва. Серед них попередження про те, що чоловік, коли «…курить люльку в неділю до служби Божої, то його душа перейде у кінську голову»; знання про те, що Бог створив світ зі своїм товаришем Осинавцем (чортом), в якого домівки в осинах і двері – в скалах; пророцтва, що віщують про зняття Ирода з ланца і застерігають від припинення розписувати писанки. Тому, вдаючись до порівняння, якщо закон – це згусток моралі, то забобони – свого роду стисла навігаційна пам'ятка у світі темної сторони невидимого.

Борис Філоненко


1. Прохасько, Тарас. Одної і тої самої. – Чернівці: Книги – ХХІ, Meridian Czernowitz, 2013. – С.16

Автор

Андрій Хір народився в 1988 році в Ужгороді.

У 2010 році закінчив факультет архітектури Львівського політехнічного університету.

Займається мистецтвом, архітектурою та дизайном.

Із 2005 року – автор і учасник персональних та групових проектів, активний учасник щорічного стріт-арт фестивалю

30.06.2018 – 25.08.2018
Виставка Фрайзінг Schafhof - Europäisches Künstlerhaus Oberbayern
07.10.2016 – 27.10.2016
Виставка Харків Come In Art Gallery
18.05.2016 – 16.08.2016
Виставка Хмельницький Хмельницький обласний художній музей
14.01.2015 – 16.02.2015
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея
21.06.2013 – 25.07.2013
Виставка Дніпропетровськ Арт-центр Я Галерея
09.11.2011 – 05.12.2011
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея, Хорива 49Б