Надбанні хрести. Анна Коржева

Хрест є одним із найдавніших геометричних символів людства, що з'явився задовго до виникнення християнства. Чотирикінечний хрест-розп'яття як свідчення ганебної кари Спасителя, спочатку не міг конкурувати ідеологічно, тому ранньохристиянський хрест був пов'язаний із солярною символікою й хризмою (з гр. сяючий золотом) – “хрестом Костянтина", що йому наснився. Однак згодом чотирикінечний хрест став утвердженням перемоги над смертю – символом воскресіння.

Незважаючи на очевидну для віруючих ясність, хрест досі залишається одним із найзагадковіших вселенських символів.

Давніх часів сягає традиція встановлення надбанних хрестів, і характерна вона як для Східної, так і для Західної церков. Надбанні хрести слугували орієнтирами й своєрідними візитівками певної місцевості чи регіону. Заміна каменя і дерева на метал дала можливість урізноманітнити спосіб виготовлення цих хрестів (лиття, кування, гнуття, зварювання) та винайти нові естетичні форми, що відповідали смакам замовників. Також це дозволило випускати хрести серійно. При цьому, бажання надати культовому символу унікальності не заперечувало традиції. Тож надбанні хрести справедливо вважаються витворами народного мистецтва.

Колекція надбанних хрестів УКУ нараховує 19 металевих кованих фігурних хрестів, зібраних на Львівщині й Тернопільщині священиком Ростиславом Гладяком. Покійний отець не вів опису колекції, тому залишив дуже скупі відомості, особливо щодо датування.

Схема надбанних хрестів утворена двома взаємно перпендикулярними прутами, при чому нижня частина хреста зазвичай довша за верхню. У колекції Гладяка є як “однолінійні", так і “пустотілі" хрести, утворені за допомогою гнуття переважно суцільного прута. Місце перехрестя замасковані залізними кружальцями-медальйонами. Такі ж кружальця використовували для завершення (оздоблення) кінців хреста. Кілька хрестів із колекції мають круглі завершення кінців у формі пуп'янка (традиція уникання гострих форм була поширена в Україні з XVIII ст.), кілька – хрещаті (гнуті або із додатковою перетинкою, що формує хрест на кінці). Простір поміж прутами, які утворюють схему хреста, у більшості експонатів нічим не заповнений. Хоча від середохрестя чотирьох відходять хвилясті прутики – блискавки. Практично невід'ємним елементом надбанних хрестів, як бачимо зі зразків, є півмісяць в основі (нижній частині вертикального рамена). Цей елемент має глибоке змістове навантаження. Він символізує і віфлеємські ясла, куди поклали маленького Христа, і хрестильну купіль, і чашу Євхаристії, і якір надії – хресний дар Христа, і корабель церкви.

Орнаментальне оздоблення надбанних хрестів із колекції УКУ представлене в основному прикрасами геометричного характеру – кружальцями, хрестиками різних форм, хвилястими прутиками. Тоді як типові рослинні прикраси (у вигляді різноманітних завитків, чашечок і стебел лілій, вазонкових квіток) практично відсутні, окрім кінців у формі пуп'янка. Це свідчить про давність експонатів, оскільки рослинний декор переважав у оздобленні надбанних хрестів із XVIII ст. й був останньою фазою їх еволюції.

Анна Коржева


Назад

03.12.2019 – 09.01.2020
Виставка Львів Я Галерея
03.12.2019 – 14.01.2020
Подія Львів Я Галерея
30.09.2019 – 12.10.2019
Виставка Житомир Кінотеатр Жовтень (майдан Корольова, 14)
10.09.2019 – 20.10.2019
Виставка Львів Я Галерея
17.07.2019 – 02.09.2019
Виставка Київ Я Галерея
22.05.2019 – 26.05.2019
Виставка Київ Мистецький Арсенал
20.06.2019 – 22.09.2019
Виставка Львів Львівська національна галерея мистецтв імені Б.Г. Возницького
26.12.2019 – 28.12.2019
Подія Львів Я Галерея