Проект Енеїда. Пост-реліз

06.11.2017

Проект Енеїда. Пост-реліз

24.08. – 29.10.2017

Організатори: Національний художній музей України, арт-центр Я Галерея

Куратори: Павло Гудімов, Поліна Ліміна, Діана Клочко, Данило Нікітін

Понад два місяці в Національному художньому музеї України тривала масштабна виставка «Проект Енеїда» (повна назва: «Проект Енеїда. Візуальна історія легендарної поеми»). Експозиція проекту складалася з матеріалів, які розкривали візуальну історію поеми Івана Котляревського: ілюстрації до книг, обрані видання, скульптурні композиції, живописні та графічні роботи, мультиплікації, фрагменти театральних і оперних постановок, архівні матеріали. Таким чином, відвідувачі мали змогу ознайомитися з близько 200 експонатами, які надавали уявленням про те, як змінювалося сприйняття «Енеїди» починаючи з XIX століття. Виставковий простір займав чотири зали НХМУ, де візуальна розповідь мала хронологічну лінію. Умовно виставку можна було поділити на три періоди:

  • з моменту створення перших ілюстрацій до 1920 року;
  • з 1920-х до 1959-го;
  • з 1960-х до 2000-х років.

Вигляд експозиції Проект Енеїда, фото - Максим Білоусов

Залучення великої кількості матеріалу стало можливим завдяки співпраці з 11 музейними інституціями, а частина мистецьких творів були експоновані в Києві вперше. Процесу розробки «Проекту Енеїда» передувало декілька подій: експонування ілюстрацій Анатолія Базилевича на Книжковому Арсеналі–2017, яке стало своєрідним прев'ю виставки в НХМУ, та одночасне видання книги «Енеїда Базилевича» у видавництві Артбук.

За час роботи виставки її відвідало понад 20 тисяч відвідувачів. Робота з аудиторією була одним з пріоритетних завдань проекту, тож творча команда розробила паралельну програму, яка складалася з 39 подій: лекцій, дискусій, майстер-класів, творчих виступів. Такі заходи зібрали численну аудиторію – близько 3 тисяч осіб. Окрім цього, майже кожні вихідні відбувалися кураторські екскурсії, які відвідало більше ніж 700 людей. Водночас, музейний колектив організовував екскурсії для шкіл та екскурсійних груп: 37 таких заходів залучило 568 відвідувачів. Найбільшою популярністю користувалися такі події паралельної програми як вистава Artpole «Безкінечна подорож, або Енеїда» та читка «Енеїди» Євгеном Нищуком.

Вигляд експозиції Проект Енеїда, фото - Максим Білоусов

Протягом основних подій на виставці працювало «Кафе Еней» – реінкарнація однойменного закладу, який функціонував з 1960-х до початку 2000-х років при Спілці письменників України та був місцем зустрічі тогочасної інтелігенції. Організатором гастрономічного проекту стала сім'я ресторанів Дмитра Борисова.

Вигляд експозиції Проект Енеїда, фото - Максим Білоусов

Спеціально до «Проекту Енеїда» були розроблені сувенірна продукція та книжкове видання. Каталог «Проект Енеїда» з'явився у продажу вже в перший день роботи виставки та зібрав у собі всю текстову та переважну більшість візуальної частини проекту. Наклад каталогу становить 1000 примірників. Таким чином, ґрунтовне дослідження, яке передувало відкриттю виставки, продовжує бути доступним у формі книги.

Ще один паралельний проект – запуск потягу «Енеїда» на синій гілці Київського метрополітену. Завдяки залученню такого потужного публічного простору, як метро, «Проект Енеїда» зміг стати доступним не тільки для потенційних відвідувачів музеїв, але й для більш широкої аудиторії. У вагонах потягу були розміщені виклейки з ілюстративним і текстовим наповненням виставки в НХМУ.

Усі ініціативи «Проекту Енеїда» були цілковито підтримані Фондом родини Загорій, які виступили меценатом виставки і її паралельної програми. Весь колектив проекту висловлює свою вдячність Фонду.

Загалом, «Проект Енеїда» привернув увагу багатьох медіа. Ознайомитися з основними публікаціями про виставку можна за посиланнями:

Статті про «Проект Енеїда»

Інтерв'ю:

Матеріали з відкриття проекту

Медіа-матеріали:

Про потяг «Проект Енеїда»

Над проектом працювали:

Куратори: Павло Гудімов, Поліна Ліміна, Діана Клочко, Данило Нікітін

Дизайнер: Катерина Сіваченко

Автори текстів: Поліна Ліміна, Діана Клочко, Данило Нікітін, Ірина Курганська, Катерина Чуєва

Координатори проекту: Ксенія Лях, Анна Гудімова, Ірина Курганська, Яна Презлята, Юрій Горпинич, Дмитро Каленик

Технічний директор: Андрій Качуро

Монтаж відео: Олег Щерба


Національний художній музей України:

Директор: Юлія Литвинець

Головний зберігач фондів: Ганна Вівчар

Зберігач фондів графіки: Данило Нікітін

Голова відділу зв'язків з громадськістю: Ганна Радченко

Освітній відділ: Оксана Агеєва, Марина Філіпова, Анастасія Останіна, Ганна Юрченко, Ольга Галян


Інституційні партнери:

Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького

Львівська національна галерея мистецтв імені Б. Г. Возницького

Харківський художній музей

Полтавський літературно-меморіальний музей І. П. Котляревського

Музей театрального, музичного та кіномистецтва України

Музей книги і друкарства України

Національний музей українського народного декоративного мистецтва

Львівський музей історії релігії

НКММК «Мистецький Арсенал»

Національний музей мистецтв імені Богдана і Варвари Ханенків

Студія анімації «Укранімафільм»

Національний центр Олександра Довженка

Асоціація дослідників фарфору та фаянсу


Приватні колекції: родина Базилевичів, родина Данченків, Василь Перевальський, Едуард Кірич, Олег Кравченко, Валерій Завершинський, Кирило Стеценко, Сергій Бедусенко

Гастрономічний партнер: сім'я ресторанів Дмитра Борисова

Каталог до проекту: видавництво «Артбук»

Генеральний медіа-партнер: Espreso. TV

Інформаційні партнери: сім'я ресторанів Дмитра Борисова, журнал Viva, LB.ua, Український кризовий медіа-центр, Радіо Ера

Меценат проекту: Фонд родини Загорій

За підтримки Міністерства культури України, Дружнього кола Національного художнього музею України, Kunsttrans Kiev, Адвокатського об'єднання «Титич і партнери», Stedley Art Foundation, Українського кризового медіа-центру

12.05.2021 – 05.06.2021
Виставка Київ Я Галерея
25.02.2021 – 08.03.2021
Виставка Київ Національний центр «Український дім»
09.12.2020 – 01.02.2021
Виставка Київ Я Галерея
26.12.2019 – 28.12.2019
Подія Львів Я Галерея