Сукня чи картина?
12.02.2018

Сукня чи картина?

Творчість Олега Грищенка у новому прочитанні на Ukrainian Fashion Week

Мода та мистецтво невпинно крокують разом. Переплітаючись у гармонійних поєднаннях, вони відтворюють настрій, світовідчуття та задану художником і модельєром концепцію. Так, образи з картин Олега Грищенка заграли в новому світлі та знайшли свіжі інтерпретації у колекції жіночого одягу «Lake in bloom» від дизайнерок Lake Studio – Олесі Кононової і Анастасії Рябоконь.

Діалог між модою та мистецтвом – справа не нова. Звертаючись до ретроспективи, варто згадати знакові приклади перенесення живопису у площину фешн-індустрії. У 1937 році Ельза Скіапареллі випустила колекцію одягу, що з'явилась на світ через тісну співпрацю з Сальвадором Далі, творчість якого й стала головним джерелом інспірацій. Ельза створила серію аксесуарів за ескізами відомого художника, а вінцем виявилася довга сукня з малюнком омара на подолі, яка згодом стала однією з найвпізнаваніших образів моди кінця 1930-х років.

Сукня з омаром дизайнера Ельзи Скіапареллі, 1937 рік. Фото з сайту Styleinsider

Ще одним хрестоматійним поєднанням моди і мистецтва можна вважати колекцію Ів Сен-Лорана 1965 року, в якій дизайнер у якості принтів для вбрання використав абстрактні композиції Піта Мондріана. Коктейльні сукні-трапеції, натхненні творчістю одного з основоположників абстракціонізму, стали маленькою революцією і символом модного дому Yves Saint Laurent. Вони позиціонувались як «витвір мистецтва», що можна вдягати і залишаються надзвичайно популярними й сьогодні.

Сукня "Мондріан" дизайнера Ів Сен-Лорана, 1965 рік. Фото з сайту Styleinsider

Можливо, саме через прагнення перетворити свій одяг на «невмирущу» класику до схожих прийомів вдалися й Олеся Кононова та Анастасія Рябоконь, які за основу колекції «Lake in bloom», представлену на Ukrainian Fashion Week, взяли роботи молодого українського художника Олега Грищенка. Варто сказати, що до співпраці з митцями дизайнерки звертаються не вперше. Так у колекції весна-літо 2017 року Lake studio надихалися творчістю Дмитра Молдованова з проекту «Світла трава». Тяжіння до живопису і графіки таких різних за стилістичними і художніми особливостями митців обумовлено концепцією Lake studio, які пропагують в одязі інтелектуальну простоту у поєднанні з домінантою природніх мотивів, а саме останнє і є сполучною ланкою для Молдованова і Грищенка.

Олег Грищенко неодноразово виказував схильність до образів природи як до символів «культурної пам'яті», через відтворення яких відбувається взаємозв'язок минулого мистецтва з мистецтвом сьогодення та розкривається гармонія. Схильність до флористичних і рослинних орнаментів, за словами самого художника, дісталися від минулих поколінь, адже в дитинстві він мав змогу споглядати і вивчати непрофесійні картини дідуся чи родичів.

Любов Пархоменко, Виноград, 1990-ті рр., папір, мішана техніка

Наприклад, робота «Виноград» із серії «Плоди»(теж використана у якості принта для колекції) має таку історію: «На ганку була стіна, яка видавалася не дуже гарною, тому баба Люба закрила її цими картами для красоти. А потім і далі вирішила піти: у неї на подвір'ї росте виноград – відбила композицію справжнім листям, вмощеним у фарбу. Грона, плоди самого винограду робилися просто пальцями. Саме тому, що все це надзвичайно просто, ти розумієш: у цій простоті – весь простір Любки. Є карта села, де вона живе, живі листя, які біля неї повсюди – це все її оточення. А композицію створює пальцями, грубо кажучи – власним тілом», - ці слова виступають підтвердженням підсвідомо закладеної «спадковості» до народного і наївного у творчості Олега Грищенка.

Натуральність зображень, створених художником гармонійно відтворюється на легких тканинах колекції «Lake in bloom», створюючи атмосферу повітряності і вишуканості. Дизайнерки перенесли фрагменти картин на одяг, використовуючи їх як суцільною заливкою, так і ненав'язливими елементами: на тендітних сукнях-комбінаціях майорять яскраві квіти з серії «Процвітання», а на витончених шовкових костюмах-халатах – виноградні лози і розсипи акварельних краплин з серій «Плоди» і «Коло ріки». У такому поєднанні кожна деталь вбрання може трактуватися як самостійний витвір мистецтва, до чого, імовірніше, й прагнули Олеся Кононова та Анастасія Рябоконь.

Ліворуч: фрагмент роботи Олега Грищенка з серії "Процвітання" (фото з архіву арт-центру Я Галерея). Праворуч: фото з показу колекції "Lake in bloom" з сайту Vogue Ukraine

Ліворуч: фрагмент роботи Олега Грищенка з серії "Коло ріки" (фото з архіву арт-центру Я Галерея). Праворуч: фото з показу колекції "Lake in bloom" з сайту Vogue Ukraine

Ліворуч: фрагмент роботи Любові Пархоменко "Виноград" (фото з архіву арт-центру Я Галерея). Праворуч: фото з показу колекції "Lake in bloom" з сайту Vogue Ukrainе

Колекція «Lake in bloom» репрезентувала твори Олега Грищенко у трактуванні бренду, включивши інспіровані творчістю художника образи у власну концепцію. Не виключення, що така спроба винести мистецтво з «музейної» площини у площину моди відбулася лише задля винайдення «родзинки» Lake studio. Однак подібні творчі колаборації однозначно сприятимуть подальшій популяризації та інтеграції сучасного українського мистецтва у фешн-індустрію, відкриваючи імена молодих художників більшому колу людей як в Україні, так і за її межами.

Ганна Орищенко


13.10.2020
Олег Введенський – львівський фотограф, дизайнер, фотографував та товаришував з відомими львівськими митцями, автор книг «Львів і Галичина у літографіях Карла Ауера», серії публікацій в «Галицькій брамі»: «Зупинена мить. 100 років львівської фотографії 18
07.07.2022 – 06.08.2022
Виставка Київ Я Галерея
19.11.2022 – 27.11.2022
Виставка Львів Львівська національна академія мистецтв
26.10.2022 – 26.11.2022
Виставка Київ Я Галерея
15.09.2022 – 18.09.2022
15.06.2022 – 18.09.2022
Виставка Львів Центр архітектури, дизайну та урбаністики Порохова ВЕЖА
27.04.2022 – 26.06.2022
Виставка Львів Я Галерея
20.01.2022 – 17.04.2022
Виставка Львів Я Галерея