Тіні забутих предків. Виставка: пост-реліз
Огляд 25.04.2016

Тіні забутих предків. Виставка: пост-реліз

Ретроспективно про проект

Організатори: FILM.UA Group, арт-центр Я Галерея, НКММК «Мистецький Арсенал»; за підтримки благодійного фонду Бориса Ложкіна.

З 23 березня до 10 квітня у НКММК «Мистецький Арсенал» відбувся проект «Тіні забутих предків. Виставка».

ПРО ПРОЕКТ

«Тіні забутих предків. Виставка» – така назва масштабного музейного проекту, присвяченому культовому фільму Сергія Параджанова. Структура виставки складається з 9 залів, кожен з яких відсилає до певного етапу створення стрічки. Назви залів («Червоне», «Етнографія», «Автори», «Amor sacro e Amor Profano», «Графічні історії», «Невидима сокира», «Розмови», «Ліс») задають вектор тематики проекту. Мультимедійність виставки сприяла більш повному заглибленню у світ «Тіней…». Окремим експонатом експозиції була музика композитора Святослава Луньова, створена спеціально для кожної зали виставки. Також, було залучено багато музейних та приватних колекцій. До проекту була розроблена оригінальну сувенірна продукція, лаунж-зона. Дизайн оформлення створив художник Андрій Хір.

Спеціально для проекту Борис Філоненко виступив режисером документального фільму про кінокартину "Тіні забутих предків", а Кірілл Сєрєбрєнніков та Ігор Подольчак створили ремейки-рефлексії на тему "Тіней..." (куратор – Андрій Алферов).


ХУДОЖНИКИ

Велика увага була приділена дослідженню творчості художника-постановника фільму Георгія Якутовича, його роботам на карпатську тематику. Представлені картини Лідії Байкової, художниці по костюмах, чия творчість зараз майже не висвітлюється. Особливий акцент зроблений на особистості Сергія Параджанова як художника: унікальні розкадрування до фільму, які протягом півстоліття зберігалися у другого режисера стрічки Володимира Луговського, засвідчили про неабиякий художній талант Параджанова.

Виставка звертається і до сучасних авторів: роботи Миколи Малишка та Тіберія Сільваші стали безпосереднім свідченням зв'язку з епохою «Тіней…», а такі художники як Антон Логов, Андрій Хір, Сергій Панасенко представили собою молоду генерацію українських митців.


АКТИВНОСТІ

У рамках проекту було проведено: кураторські екскурсії Павла Гудімова, Андрія Алферова та Катерини Носко; зустрічі з директором Музею Сергія Параджанова в Єревані Завеном Сарксяном, поетом Іваном Драчем та акторкою Ларисою Кадочниковою; авторські лекції «Колір Тіней» Андрія Алферова, «Тіні забобонів» Оксани та Андрія Хіра та «Комікс як робота із спогадами» Бориса Філоненка; безкоштовні екскурсії проектом; презентація друкованих видань до виставки. Крім цього, був проведений круглий стіл на тему «Як сьогодні працювати з минулим?» за участі Ігоря Пошивайла, Владислава Вакуленка, Ольги Балашової, Данила Нікітіна, Антона Дробовича, Андрія Алферова та Павла Гудімова; перформанс "Бетлегем" художника Андрія Хіра; майстер-класи «Неможливі проекти: досвід StarLightMedia, FILM.UA і МRМ» та клубу ілюстраторів Pictoric по коміксу; захід «Тіні забутих предків. Ноктюрн» у форматі ночі в музеї.

Окремо проводилися екскурсії для людей з поганим слухом та для бійців із Київського військового госпіталю.

До культурно-освітньої програми активно долучився Арсенал Ідей, підготувавши графічні майстер-класи за мотивами фільму. А також воркшоп за методикою «Філософія для дітей» (Philosophy for Children, P4c) під назвою «Мудрі бесіди з дітьми про «Тіні…»: у форматі діалогу з дітьми віком від 9 до 14 років, які аналізували кінострічку Сергія Параджанова.


Зала "Автори", 2016, НКММК "Мистецький Арсенал", фотограф – Максим Білоусов


ДРУКОВАНІ ВИДАННЯ

Під час проекту «Тіні забутих предків. Виставка» видавництво Артбук розробило шість окремих видань: «Тіні забутих предків. Книга» – каталог до проекту на 500 сторінок, який вмістив переважну більшість експозиційної інформації (упорядники – Павло Гудімов, Катерина Носко); «Микола Сеньковський. Карпатські листівки 1925–1932» – дослідження творчості фотографа Гуцульщини початку ХХ століття (упорядники – Павло Гудімов, Валерій Ковтун); «Тіні забутих предків. Графічні історії» – збірка коміксів про легенди навколо знімального кінопроцесу (упорядник – Борис Філоненко); два буклети українською та англійською мовами на 96 сторінок з основними моментами виставки. Також у співпраці з видавництвом «Веселка» було перевидано книгу 1971 року «Іванко та Чугайстир» Михайла Коцюбинського з ілюстраціями Миколи Стороженка.


СТАТИСТИКА

Загалом на відкритті нараховувалося близько шести тисяч людей, а у період з 24 березня до 10 квітня було придбано 10 689 квитків та прийшло понад 2 000 людей пільгових категорій.

За дев'ятнадцять днів проекту було проведено понад 40 безкоштовних екскурсій тривалістю 1 година 45 хвилин; 15 заходів до проекту; вийшло понад 100 публікацій в українських та 10 публікацій в іноземних періодичних виданнях.


ПРОДОВЖЕННЯ

Після завершення виставки у стінах НКММК «Мистецького Арсеналу», 15 квітня відбулася її презентація, разом із супроводжувальними виданнями, у харківській галереї COME IN, під час якої співкуратор Борис Філоненко розповів про особливості роботи над проектом. А вже 18 квітня – у Хмельницькому обласному художньому музеї, що став інституційним партнером «Тіні забутих предків. Виставка». Презентацію провела ще один співкуратор проекту Катерина Носко. Події плануються й у інших містах України, аж поки 26 червня 2016 року «Тіні забутих предків. Виставка» не відкриється у Львівському палаці мистецтв.


Юрій Денисенков, Іван Михайлов, Вершник, 2016, об'єкт, зала "Автори", НКММК "Мистецький Арсенал", фотограф – Максим Білоусов


ЦИТАТА

Влучно охарактеризував виставку художник Тіберій Сільваші: «В історії кураторських проектів проект «Тіні забутих предків. Виставка» відіграє приблизно ту ж саму роль, що і проект Жана-Юбера Мартена «Чаклуни землі». У свій час проект Мартена викликав масу суперечок, спровокував бурхливу дискусію і змісив переглянути традиційні критерії та форми виставок. Думаю, проект «Тіні…» з тієї ж категорії. І рівнем предмета (фільму) кураторського висловлювання, і способом, яким висловлювання представлено, проект «Тіні…» виділяється своєю незвичністю. Думаю, цей проект задає нові способи роботи з культурною інформацією, переконливий приклад роботи із простором (а ми знаємо, як може простір Арсеналу пригнічувати і пригнічує невиразність висловлювання, невміння мислити простором). І, безумовно, встановлює певну нову віху в кураторській роботі».


НКММК "Мистецький Арсенал", 2016, фотограф – Максим Білоусов


Команда проекту:

Куратори – Павло Гудімов, Андрій Алферов

Співкуратори – Борис Філоненко, Катерина Носко

Художники – Антон Логов, Микола Малишко, Сергій Панасенко,Тіберій Сільваші, Андрій Хір, Юрій Денисенков, Іван Михайлов

Композитор – Святослав Луньов

Режисери ремейків – Ігор Подольчак, Кіріл Сєрєбрєнніков

Режисер монтажу – Ельдар Халілов

Фотографи – Максим Білоусов, Анна Войтенко,Володимир Денисенков, Василь Іваночко, Олег Самойленко

Оператори – Анна Войтенко, Андрій Негинський, Лайла Абдель Бакі

Дизайнери – Лара Яковенко, Андрій Хір, Катерина Сіваченко

Автори текстів – Дар'я Бадьйор, Романна Баран, Тетяна Белікова,Анна Білоус, Ірина Гуцуляк, Іван Зеленчук, Лідія Дубиківська-Кальненко, Катерина Каркадим, Поліна Ліміна, Антон Логов, Любов Морозова, Катерина Носко, Леся Пискар, Сергій Тримбач,Борис Філоненко, Андрій Хір, Оксана Хір, Юлія Чернишова

Текстові редактори – Олена Єгорушкіна, Поліна Ліміна

Консультанти проекту – Ганна Гадецька, Наталія Цегельник, Іван Зеленчук

Технічний директор – Андрій Качуро

Координатори проекту – Анастасія Верлінська, Віра Лой,Анна Гудімова, Ольга Савенок, Дмитро Каленик

Креативний продюсер мультимедійних проектів – Євген Санніков

Продюсер відеозйомок – Марина Орєхова

Адміністратори проекту – Юрій Горпинич,Катерина Томашпольська, Вероніка Моль, Анна Білоус


Інституційні партнери:

Національний художній музей України (м. Київ)

Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького (м. Львів)

Національний музей народного мистецтва Гуцульщини таПокуття імені Йосафата Кобринського (м. Коломия)

Національний центр народної культури «Музей Івана Гончара» (м. Київ)

Музей Сергія Параджанова (м. Єреван)

Хмельницький обласний художній музей (м. Хмельницький)

Музей «Хата-Гражда» (с. Криворівня, філія Івано-Франківськогокраєзнавчого музею)

Національна спілка художників України (м. Київ)

Національна кіностудія художніх фільмів імені Олександра Довженка (м. Київ)

Національний центр Олександра Довженка (м. Київ)

Державне агентство України з питань кіно (м. Київ)

Центральний державний архів-музей літератури та мистецтва (м. Київ)

Галузевий державний архів Служби безпеки України (м. Київ)

Міністерство культури України


ПРИВАТНІ КОЛЕКЦІЇ ТА АРХІВИ

Олександр Антипенко, Тетяна Белікова, Іван Драч, Ігор Гринів, Іван Зеленчук, Лариса Кадочникова, Валерій Ковтун, Володимир Костирко, родина Луговських, Павло Мартинов, Тіберій Сільваші, Адріана Скорик, Катерина Шлапак,Сергій Якутович



Сайт проекту

Facebook

Ролик проекту

27.12.2023
Інтерв'ю з художником Олександром Крижановським, яке було записане в процесі підготовки до персональної виставки Ознаки/Виявлення в Ya Gallery Kyiv
20.09.2023 – 11.10.2023
Виставка Львів Львівський палац мистецтв, вул. Коперника, 17
20.09.2023 – 19.11.2023
Виставка Київ Я Галерея
20.09.2023 – 26.11.2023
Виставка Львів Артцентр Павла Гудімова Я Галерея, вул. Шота Руставелі, 8
28.02.2024 – 28.04.2024
Виставка Київ Я Галерея Київ. вул. Хорива 49Б
20.12.2023 – 25.02.2024
Виставка Київ Ya Gallery Kyiv, вул. Хорива 49Б
01.12.2023 – 04.02.2024
Виставка Львів Площа Соборна 9
30.11.2023 – 11.02.2024
Виставка Львів Шота Руставелі 8, другий поверх
22.11.2023 – 17.12.2023
Виставка Київ Ya Gallery Kyiv, вул. Хорива 49Б
26.09.2023 – 19.11.2023
Виставка Львів Площа Соборна 9
12.09.2023 – 04.11.2023
Виставка Львів Сенсотека, вулиця Уласа Самчука, 22
18.08.2023 – 18.08.2024
Виставка Львів Стрийський парк