Вільям Хогарт – великий моралізатор
11.01.2017

Вільям Хогарт – великий моралізатор

сновоположником реалізму в англійському образотворчому мистецтві був Вільям Хогарт (1697-1764). Творець громадської і політичної сатири, він прагнув глибоко осмислити дійсність свого часу з типовими для неї явищами: хижою корисливістю, соціальними контрастами, зіткненнями буржуазних законів із феодальними забобонами та привілеями. Це зближує Хогарта з чудовими діячами театру та письменниками-реалістами, і перш за все з Філдінгом, який викривав пережитки феодального минулого і каліцтва буржуазного укладу життя.

Його картини і гравюри із зображенням сатиричних жанрових сценок були дуже популярні серед простих верств населення тогочасної Англії

Хогарт тяжів до театру - в його серіях є явний зв'язок з літературою і театром. Серії гравюр, що він робив - свого роду театральні постановки, де присутні чіткий розподіл на сценічні плани, ясність композиції, амплуа героїв. Хогарт любить розповідати про долю героя. Найчастіше це історія пороку і деградації. Наприклад, перша його серія, яка принесла йому успіх, написана в 1731 і повторена ним самим у гравюрах роком пізніше - "Кар'єра продажної жінки". Це повчальна історія молодої провінціалки, яка потрапила в Лондоні в руки звідниці. Хогарт яскраво вималював її падіння, розгульне життя, що закінчилось жалюгідною смертю. Наступні серії Хогарт теж повторював у гравюрах, і в основному жив на кошти від їхнього продажу. (Тут потрібно пояснити, що гравюри Хогарта, в силу технічних особливостей виконання, є дзеркальними відображеннями відповідних живописних полотен, тому там, де герой картини дивиться вправо, на гравюрі він буде дивитися вліво.)

Ще одна відома серія - "Модний шлюб" (1743). Ми бачимо історію нещасливого світського шлюбу, який починається з укладення контракту. Незабаром після весілля ми бачимо молодят, які абсолютно не займаються справами свого будинку. Розгульне життя триває далі - ми стаємо свідками ранку графині, наповненого не трудом або молитвою, а розвагами з модними людьми. Природно, все закінчується погано: в результаті чоловік убитий на дуелі, a графиня приймає отруту, дізнавшись про страту свого коханця.

уже цікава міні-серія, що складається з двох гравюр - "Вулиця пива" і "Горілчаний провулок". Якщо порівняти їх, то стає очевидно, який напій любив Хогарт. На Вулиці пива здорові, сильні люди будують нові будинки, і єдина будівля, що знаходиться в занепаді, це лавка лихваря (її знак - три золоті кулі). У горілчаному ж провулку все зовсім навпаки: лихвар процвітає, до нього вишикувалася черга, а навколо творяться всякі неподобства і жахи - п'яна мати упускає дитину і не помічає, що її саму гризе собака; будинки руйнуються, люди б'ються і вбивають один одного...Остання, вельми злободенна серія, зроблена Хогартом в 1754, називається "Парламентські вибори". Тут ми бачимо всі можливі і неможливі зловживання під час виборів: підкуп виборців, дурні правила голосування і т.п. Тріумфальний хід переможців - справжня вакханалія.

Прагнення Хогарта змінити життя через мистецтво не було новим і органічно вписувалося в традиції філософії Просвітництва.

Олесь Сліпий

"Кар'єра продажної жінки"
Дівчина приїжджає в Лондон і потрапляє в руки звідниці.
Вона веде розгульне життя ...
Потрапляє в якусь мануфактуру ...
...і нарешті помирає в злиднях і боргах.
Її ще не поховали, а майно вже розтягують знайомі. Тільки одна жінка плаче, а біля домовини розпусник спокушає нову юну провінціалку.

"Вулиця пива" і "Горілчаний провулок"

Вулиця пива

Горілчаний провулок


"Кар'єра марнотратника"
Юнак вступає у володіння спадщиною.

Його атакують кредитори.

Він змушений одружитися на старій діві заради грошей.


Гра в карти


Він помирає в злиднях в бедламі.

"Парламентські вибори"

Банкет перед виборами


Підкуп виборців.

Голосування.
Тріумф партії, що перемогла.
13.10.2020
Олег Введенський – львівський фотограф, дизайнер, фотографував та товаришував з відомими львівськими митцями, автор книг «Львів і Галичина у літографіях Карла Ауера», серії публікацій в «Галицькій брамі»: «Зупинена мить. 100 років львівської фотографії 18
25.02.2021 – 08.03.2021
Виставка Київ Національний центр «Український дім»
25.02.2021 – 08.03.2021
Подія Київ Національний центр "Український Дім"
12.05.2021 – 05.06.2021
Виставка Київ Я Галерея
09.12.2020 – 01.02.2021
Виставка Київ Я Галерея
26.12.2019 – 28.12.2019
Подія Львів Я Галерея