Подіумна дискусія "Декомунізація у міському просторі"
Подіумна дискусія "Декомунізація у міському просторі"
Дніпро. Арт-центр Я Галерея.
23.11.2016

23 листопада о 19.00 в арт-центрі Я Галерея у Дніпрі у партнерстві і за ініціативи Goethe-Institut відбудеться подіумна дискусія "Декомунізація у міському просторі" за участі німецького художника Рудольфа Герца та українських експертів: Катерини Філюк, Владислави Осьмак, Дмитра Волика.

У квітні минулого року Верховною Радою України був прийнятий славнозвісний пакет законів про декомунізацію. Найбільше закони торкнулися топонімів та і без того вкрай запроблематизованого питання публічного простору, з численними радянськими монументами, мозаїками та барельєфами, що підлягали негайному демонтажу. В глобальному ж сенсі, декомунізація поставила перед українцями вкрай важливі питання, що стосуються власної історії, її забування та переписування; колективної пам'яті та її маніфестації у державній політиці. Отже у кінцевому рахунку, це питання про те, яку модель ставлення до історії пропонує держава, толеруючи та заохочуючи знищення радянських монументів, до яких методів вдається фізично знищуючи навіть нейтральні артефакти минулого?

Порожній монумент пам'ятника Леніну, Київ, 2016
фотограф – Максим Белоусов

Подіумна дискусія “Декомунізація у міському просторі" буде розгорнута на тлі проекту німецького митця Рудольфа Герца "Ленін на гастролях. Звіт для України", що переповідає історію дрезденського пам'ятника Леніну усуненого з п'єдесталу під час зміни політичного вектора в сучасній Німеччині. Проект вдало унаочнює той факт, що декомунізація – явище абсолютно не нове і повсякчас різні суспільства стикаються з подібним, намагаючись стерти або радикально переосмислити власне минуле. Однак актуальними за часів таких радикальних змін залишаються більш-менш схожі питання.

Чи фізичне усунення монументу, що транслює певну ідеологію, здатне блокувати відповідний дискурс? Чи можливо використати декомунізацію для нового дискурсу, спрямованого на майбутнє, замість ретроспективної і через це майже завжди програшної позиції? В процесі прийняття рішення щодо певного об'єкту чи можуть переважити його естетичні властивості, чи найважливішою все ж є політична та ідеологічна програма? Хто і у який спосіб має приймати рішення щодо нових форм вшанування – монументів, меморіальних комплексів, які неодмінно прийдуть на заміну декомунізованим об'єктам?

Під час дискусії “Декомунізація у міському просторі" експерти, серед яких представники державної влади, академічних кіл та сучасного мистецтва, намагатимуться знайти релевантні відповіді на ці питання, а також коректно сформулювати інші, дотичні до теми декомунізації.

Учасники
Рудольф Герц, митець
Владислава Осьмак, керівник Центру урбаністичних студій НаУКМА
Дмитро Волик, головний архітектор міста Дніпро

Модератор
Катерина Філюк, куратор мистецьких проектів

Зустріч відбудеться у середу, 23 листопада, о 19.00 в арт-центрі Я Галерея у Дніпрі, на Гусенка, 17. Обов'язковий попередній запис за посиланням.

Вхід безкоштовний!


Дискусія відбувається в рамках проекту Рудольфа Герца "Ленін на гастролях. Звіт для України", що за підтримки Goethe-Institut з 22 листопада по 17 грудня представлено в арт-центрі Я Галерея у Дніпрі.