Київ. Я Галерея

AVE EVA

Альбіна Ялоза

07.11.2018 – 26.11.2018

Альбіна Ялоза

«З давніх-давен суспільство уготовало для жінки єдину долю…», — так міг би розпочатися роздум про виставку Альбіни Ялози “ave eva", якби його написала Сімона де Бовуар. Адже Ялоза так само вирушає у давні-давена, аби говорити про двох героїнь, Єву та Марію, жінок, що відкривають та завершують цикл від гріхопадіння до воскресіння.

Виставка Київ Я Галерея

Куратори: Павло Гудімов та Борис Філоненко

«З давніх-давен суспільство уготовало для жінки єдину долю…», — так міг би розпочатися роздум про виставку Альбіни Ялози “ave eva", якби його написала Сімона де Бовуар. Адже Ялоза так само вирушає у давні-давена, аби говорити про двох героїнь, Єву та Марію, жінок, що відкривають та завершують цикл від гріхопадіння до воскресіння.

Виставка «ave eva» поділена на дві зали. В одній історія жінок представлена як механізм, що має злагоджену структуру й узгоджену послідовність дій. В другій залі облаштовано простір саду, увінчаний віддзеркаленим написом ave maria, що оприявнює присутність тут іншої жінки — Єви. І як у кожному механізмі знайдуться вади, так і садок може виявитися не таким затишним, як на те очікуєш.

Починаючи з серії «Втрачений рай» Ялоза працює з біблійними сюжетами й цілеспрямовано відходить від графіки як засобу для створення картини (пейзажі у “Втраченому раї", полотна серії “По той бік") на користь графіки знаків і символів. Художниця віднаходить прообрази у побутовому християнстві, середньовічній іконографії й сучасному мистецтві, використовуючи їх у власних творах. Вони можуть спонукати глядача до швидких висновків, як цього потребують знаки і символи: череп — мементо морі, голубка — Святий Дух, вказівний палець — шлях до мети. Та як тільки цим знаком стає череп з роботи Воргола, надрукований на ядерно-фіолетовій хустці, що опиняється на голові літньої прихожанки, картина значно ускладнюється.

Символ змінює значення в залежності від контексту. Як кролики, що присутні під час народження Марії, засвідчують її непорочність, так ті самі кролики можуть бути символом кмітливості християн або перетворитися на жорстоких істот на маргіналіях релігійних трактатів. Ялоза показує, як користуючись цими системами, можна розказати дві різні історії (начебто різні долі, якщо повернутися до Бовуар), в яких загальна структура епізодів збігається, а дрібниці — свідчать про неповторність досвіду героїнь. Розказати, як кожна з них народилася (ребро і кролики), як народила (Каїна, Авеля, Сіфа, Ісуса), яким чином поводила себе в діалозі з потойбічним (янголи і змії). Символи вказують на обставини і дії. Й у цій послідовності лише одна ланка виявляється цілковито ідентичною: колесо, яке розповідає про заняття Єви і Марії (народження дитини і шиття). «Стаючи домогосподаркою, матір'ю, жінка відмовляється од своїх прогулянок у поле і ліс». Вона йде у садок.

Так могла б завершитись розповідь, що її веде Альбіна Ялоза. Проте в залі механізмів присутні ще два диски, поєднані між собою, але відірвані від загальної конструкції. Вони порушують єдність двох доль, ставлять під питання остаточність та вичерпність описаних історій. Наостанок Ялоза зближує реберця дисків, аби надрукувати на них чоловічі ребра. У єдиній діагоналі з ребра виходить фігура Єви і під ребро встромлюється спис. Художниця відсилає до іконографії XIII-XIV століть, де на іконах розп'яття жінка била списом поміж ребер Христа.

З ребра й під ребро. Про це виставка.

Борис Філоненко


Цитати в цьому тексті взяті з книги Сімони де Бовуар «Друга стать», том 2 (Видавництво Основи, 2017), сторінки 10 і 255 відповідно

Автор

Народилась в 1978 році в Харкові.

У 1999 році закінчила Харківське державне художнє училище за спеціальністю «Живопис», а в 2006 році – Харківську державну академію дизайну та мистецтв за спеціальністю «Графіка».

Із 2010 року – член Спілки художників України.

Живе та працює в Одесі.


Відвідати віртуальну майстерню художниці ви можете за посиланням.

14.03.2017 – 21.04.2017
Виставка Харків Come In Art Gallery
11.03.2017 – 09.04.2017
Виставка Дніпро Дніпропетровський художній музей
01.02.2017 – 27.02.2017
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея
23.06.2015 – 20.07.2015
Виставка Чернівці Чернівецький обласний художній музей / Галерея «Sweetарт – Знання»
24.02.2015 – 20.04.2015
Виставка Львів Галерея сучасного мистецтва Українського Католицького Університету
03.12.2014 – 12.01.2015
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея
01.08.2012 – 10.09.2012
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея
29.07.2011 – 29.08.2011
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея, Волоська 55/57