Дніпропетровськ. Арт-центр Я Галерея

Бестіарії

Микита Кравцов

05.03.2014 – 10.04.2014

Микита Кравцов

У новому персональному проекті Микита Кравцов сміливо посягнув на середньовічну міфологію, представивши авторську інтерпретацію окремих статей зоологічної збірки «Бестіарій». Щоб уникнути прив'язки до певного часу, художник використав оголену натуру.

Виставка Дніпропетровськ Арт-центр Я Галерея

Я тиняюся як носоріг, сяк-так.
Фрідріх Ніцше

Кожний бестіарій має починатися з людини. Затим, у найперших спробах дати дефініцію тому, ким вона є, мабуть, найбільш близько до відповіді підійшов Аристотель, який казав не про еволюційні різновиди тих чи інших Homo, а про Zoon – тварину, а в його інтерпретації – «тварину політичну». Аби відшукати приклади, не обов'язково згадувати міфічних кентаврів чи песиголовців: нещодавно в 2013 році британський конкурс «World's Ugliest Animal» («Найпотворніша тварина Світу») вдалося виграти так званій Рибі-краплі (Psychrolutes marcidus), обличчя якої має непідробну схожість із вкрай сумною людиною.

Подібні архаїчні рівняння (типу «сум = потворність» або «краса = доброчинність»), звісно, давно поборені як в естетиці, так і в етиці. Боргхес зайвий раз нагадує про те, що зовнішність не несе на собі печатки характеру, навіть якщо це вигляд напівлюдини-напівбика. Босх ламає диспропорцію естетичних категорій «прекрасного» та «жахливого», які сьогодні вже мають рівні права. Але поза цими дуалізмами та метаморфозами постає питання: кому насправді належать всі ці категорії, настрої та проекції? Хто такий звір? Хто є звіром?

Відповідь Микити Кравцова зосереджена на трьох моментах. По-перше, «Бестіарії» – це проект, який зіштовхує людське єство із тваринним на відсутній відстані проникнення, не розводячи дві природи. «Бестіарії» – породження людей, і вони про людей. У той час, коли Esquire рекламує одяг, напинаючи його на ссавців, – на портреті «щасливої сім'ї» голуб позує у парадному костюмі. По-друге, Кравцов відсилає до Середньовіччя – доби, яка саме народила бестіарій як жанр; доби, у якій, як пише Умберто Еко в «Імені Рози», немає ніякого сенсу гуляти по непроглядному лісу без переконання в тому, що там можна зустріти однорога. І, по-третє, виходячи з зазначених моментів, вибудовується паралелізм середньовічного і сучасного. Це відбувається не тільки на сюжетному рівні (знятому зі сторінок зоологічної збірки), а й у полі репрезентації: комікс перегукується із давніми ілюстраціями на полях книг про міфічних тварин, літературним наповненням яких стає чотиричастинний текст Кравцова – наративний каркас експозиції. Сполучним елементом двох епох виступають оголені тіла й заховані фалічні символи (летючий змій, корабель, іграшкові солдатики Другої світової у супроводі кавалерії), знімаючи бар'єр історичного відчудження глядача. Розкуте і водночас закріпачене тіло дівчини-«Гулівера» виявляється драматичним центром, навколо якого зосереджуються мотиви невинності й незахищеності, безпорадності «перед навколишнім нереальним міфічним світом», якою б не була загроза – чи то мобілізованою армією іграшок, чи то генетичною схожістю, чи навіть простою веселкою.

Так само, як у часи Блаженного Августина, котрий вважав обов'язковим мати знання про світ і життя дивних тварин, бо без цього ми нічого не дізнаємось про задум Божий, –­ так і зараз бестії-люди потребують різнобічного вивчення. І колекція звірів, візуалізована проектом «Бестіарії» у суміші полотен, фотоколажів, плакатного живопису та цифрового «коміксового» друку на кшталт Роя Ліхтенштайна, стає зразком авторської антропології сьогодення, остаточно невизначеної та метушливої, якою і має бути світ.

Борис Філоненко

Автор

Народився в 1988 році в Ялті.

У 2010 році закінчив Національну академію образотворчого мистецтва та архітектури.

Продовжує навчання в асистентурі.

Живе та працює в Києві.


Відвідати віртуальну майстерню художника ви можете за посиланням.

11.04.2014 – 12.05.2014
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея
24.04.2013 – 24.05.2013
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея
29.01.2013 – 17.02.2013
Виставка Київ Мала Галерея Мистецького Арсеналу
20.04.2012 – 02.06.2012
Виставка Дніпропетровськ Арт-центр Я Галерея
08.02.2012 – 07.03.2012
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея
14.07.2010 – 10.08.2010
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея, Хорива 49Б
07.04.2010 – 03.05.2010
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея, Хорива 49Б