Київ. ВДНГ

Чорнобиль. Подорож

05.05.2021 – 15.07.2021

Мультимедійна виставка «Чорнобиль. Подорож» складається з сімох смислових блоків — від світового контексту карколомного 1986 року до розповіді про саму аварію, від історій людей, долі яких нерозривно пов'язані з подіями 26 квітня 1986-го, до діалогу щодо подальшої долі Чорнобиля, його майбутнього.

Відвідувачі зможуть побачити у павільйоні ВДНГ №1 архівні світлини та відеоматеріали, роботи світових митців, а також знаменитої української художниці Марії Примаченко, присвячені Чорнобилю, потрапити до Чорнобиля й дослідити його завдяки сучасним технологіям, подивитися у VR, як четвертий енергоблок накривали «Новим сучасним конфайнментом» і як життя крок за кроком повертається до зони відчуження. Завершує проєкт відео зіркової групи Pink Floyd Marooned, зняте в Прип'яті.

На виставці можна буде дізнатися історії очевидців аварії та людей, чиї долі нерозривно з нею пов'язані, а також записати свої спогади, думки та переживання у відео- або аудіоформаті. Після завершення проєкту його контент буде викладено на цифрову платформу, яка продовжить збирати пам'ять та рефлексії про чорнобильську аварію.

Проєкт створений за ініціативи Офіса Презідента України Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України разом із ДАЗВ за підтримки Міністерства культури та інформаційної політики. Концепцію та реалізацію проєкту довірили агенції Gres Todorchuk, куратором став Павло Гудімов, архітектором Слава Балбек, науковим керівником Олег Насвіт. Проєкт втілено за підтримки партнерів «Епіцентр», ПУМБ і технічного партнеру Samsung. У рамках виставки плануються дискусійні програми, презентації та тематичні лекції.

«Чорнобиль сьогодні стає символом того, що життя завжди перемагає. Людство здатне відновлюватися навіть після глобальних катастроф, — говорить заступник керівника Офісу Президента України Кирило Тимошенко. — Україна працює над тим, щоб ця територія стала не місцем забуття, а точкою розвитку. У Чорнобильській зоні сьогодні запроваджуються новітні технології, відновлюється природа, ЧАЕС стала унікальним майданчиком для вироблення альтернативної енергії. Вважаю, що одним із символів розвитку території є нові дороги. Відтак цього року, у 35-ту річницю Чорнобильської катастрофи, у зоні відчуження стартувала президентська програма «Велике будівництво». Упродовж наступних трьох років ми плануємо відновити тут усі основні траси, забезпечивши доступ до зони відчуження природоохоронців, науковців, енергетиків та підприємців. Життя триває. Усе це – результат героїчних зусиль ліквідаторів наслідків Чорнобильської катастрофи».

«За 35 років проведена колосальна робота зі збереження Чорнобиля та забезпечення його основної, бар'єрної, функції, — говорить радниця міністра захисту довкілля з питань розвитку зони відчуження Лала Тарапакіна. — Її виконали підприємства, які працюють у зоні відчуження, туроператори, громадські об'єднання, ліквідатори, працівники культури, що роками збирали історії та артефакти. Місія Чорнобиля — стати територією відродження, екології, просвітництва і пам'яті. За ініціативою президента Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України разом із ДАЗВ починає ревіталізацію Чорнобиля. Виставка «Чорнобиль. Подорож» — наш перший публічний крок. Її мета деміфологізувати Чорнобиль, долучити експертів і широку аудиторію до обговорення майбутнього території та, звісно, ще раз вклонитися усім ліквідаторам, які ціною життя та здоров'я рятували Україну та весь світ».