Київ. Арт-центр Я Галерея

Демократія і розкіш

Ростислав Котерлін

01.07.2015 – 03.08.2015

Ростислав Котерлін

Поняття демократії та розкоші стали особливо актуальними як для нашої країни, так і для всього світу в цілому. Ростислав Котерлін у своєму новому проекті розкриває своє розуміння цих речей за допомогою мови мистецтва.

Виставка Київ Арт-центр Я Галерея

«…люди не можуть зрозуміти, що те, чого немає, може впливати на те, що є», – зауважив колись Джон Фаулз.

Чи багато ми знаємо?

Реальність така, що всі, практично всі кажуть неправду. Навіть будучи дуже щирими, усі брешуть. Правда ж виявляє себе значно пізніше, коли може пройняти, торкнутися нас. Коли вона – доконаний факт.

Кожен із нас неодноразово чув про демократію так само багато, як і про розкіш. Обидва поняття належать до сфери, яку неможливо охопити цілком, тобто до сфери вітальності, життя. Життя, яке тече, мімікрує, утаємничується.

«Демократія» – достатньо заколисане на сьогодні грецьке слово, котре втягує в себе будь-які змісти будь-кого з представників будь-якої країни, що належить до кола так званого «Західного світу». Скільки людей – стільки демократій. Наприклад, заяви про корупційність демократії лунають не лише з вуст диктаторів. Їх часто можна почути і в традиційних демократичних ареалах.

«Розкіш» – предмет чи дія? Накопичення коштовних речей чи вільне розкошування у свободі? Розкіш Сходу і Заходу, розкіш Півдня і Півночі, непідвладна нам розкіш Природи і Всесвіту.

Розкіш мати і розкіш бути. Містики кажуть: хто нічим не володіє, той вічний. Хочеш обмежити себе – вхопися за щось, щоб мати це!

Демократія і розкіш завжди поруч, як ерос і танатос. Те, що дає свободу коханню, яке здатне вбити.

Коли поруч авторитаризм і розкіш – це оздоблений ювеліркою союз танатоса і плутоса чи мамони*.

Майже усі знають, що ми живемо у не зовсім демократичній країні. Але коли молоді люди пишуть на будь-якій поверхні: «ПТН ПНХ» чи «Путін хуйло», вони розкошують і усвідомлюють це. Занурюючись у правду, вони розуміють, що за межигірськими і кремлівськими парканами не розкіш, а хвороба. Дуже темна сторона людських бажань. Настільки жлобська, що потребує окремого «Посланія».

Посланія до жлоболігархів та тисяч і тисяч жлобів «при владі», що висмоктують у свої гаманці суспільні гроші мільйонів співгромадян.

Чи може жлоб просто сказати собі: «Стоп! Ти маєш дуже багато, надто багато. Так багато, що за тим тебе уже немає. Достатньо! Досить мати, просто будь».

Чи може жлоб прокачати ранковим лісовим повітрям свою закодовану голову з лічильниками в очах? Чи може забути лічбу своїм банківським рахункам, зігнувшись і довго розглядаючи брунатну грудку лісової землі?

Жлоб не може, але його треба змусити.

«Прінуждєніє нє к імєнію, а битію» – головна, не лише пострадянська, проблема. Що їх може змусити, якщо навіть смерті сотень, тисяч солдатів не змінили цього? Але це станеться. Майдан, а затим «хуйло» – вже підштовхнули до цього. Це неодмінно станеться, коли стане більше тих, кому в кайф бути, а не мати.

Війна в кожному з нас. Перемагає той, хто знає, що те, чого немає – вже поруч.

Ростислав Котерлін


* Боги давніх міфологій: Танатос – уособлення смерті, Плутос – уособлення багатства, Мамона – уособлення багатства й наживи.


Додатково на тему виставки ви можете прочитати статтю Анатолія Звіжинського.

Автор

Народився у 1966 році в Івано-Франківську.

У 1998 році закінчив факультет журналістики Київського національного університету ім. Тараса Шевченка.
Із 1999 року є головним редактором альманаху про сучасне візуальне мистецтво «Кінець кінцем».

Дослідник і аналітик процесів, що відбуваються в сучасному мистецтві, автор розвідок і статей про художників Івано-Франківська. Організатор і учасник практично всіх програм і проектів сучасного мистецтва міста з дев'яностих років.

Віртуальний тур
Новини про автора
19.10.2016 – 12.11.2016
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея
30.04.2014 – 23.05.2014
Виставка Івано-Франківськ Центр сучасного мистецтва
12.09.2012 – 11.10.2012
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея
16.02.2011 – 14.03.2011
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея, Хорива 49Б
24.03.2010 – 12.04.2010
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея, Волоська 55/57