Олег Грищенко

Проект «Коло Ріки» натхнений трьома картинами Гната Тарасюка. Це три картини-повтори, які створені на один і той же сюжет, на них показана одна й та сама дія – однак їх аж ніяк не можна назвати копіями, радше вони нагадують послідовність зміни днів.

Виставка Київ Арт-центр Я Галерея

«…Отже, ландшафт не можна з достатнім успіхом трактувати в літературі в звичайний описовий спосіб. Та коли б якийсь письменник напав би на думку пересунути взаємні ролі ландшафту і дійових осіб, то це була б зовсім інша справа. Дійові особи, трактовані як прості картонні ляльки, як рухомі декорації, можуть, одначе, надати потрібний рух ландшафтному описові (через природню тенденцію читача стежити за їхнім рухом, ніби вони є реальні і живі), і таким способом, «ландшафтне оповідання» могло б бути зроблене цілком читабельним. Але досі ніхто свідомо не ставив перед собою такої задачі»

Майк Йогансен «Подорож ученого доктора Леонардо і його майбутньої коханки прекрасної Альчести в Слобожанську Швайцарію»

Проект «Коло Ріки» натхнений трьома картинами Гната Тарасюка. Це три картини-повтори, які створені на один і той же сюжет, на них показана одна й та сама дія – однак їх аж ніяк не можна назвати копіями, радше вони нагадують послідовність зміни днів. З дійових осіб: Ріка, Човен, Жінка у червоному, Чоловік у чорному, Дерева, Квіти, Лебеді та інші речі, які спадають на думку, коли спостерігаєш ці ландшафти. Вплив цих картин та загалом наївного мистецтва на власну творчість я ладен відносити до спадковості, адже ці роботи написані моїм дідом: часті проектні повтори, бачення навколишнього світу через умовний краєвид я виводжу саме з них.

«Коло ріки» – це назва до пов'язаних між собою серій, над якими я працюю останні півтора роки. Роботами, створеними спеціально до проекту, я намагаюсь ширше показати світ, який щиро зібрано у квінтесенцію наївним живописом. Зручно розкласти пошарово сюжети та зображення, розповісти окремі історії про дерева по той бік Ріки, про речі, які вона (Ріка) ховає на дні, про подорож на човні вздовж її берегів. Зрештою, Ріка стає головним героєм, вбираючи всю символічність, яка їй притаманна. Часом вона навіть забирає згадку про першочергове натхнення і стає непереборною домінантою.

Головну частину творів створено в мистецькій резиденції «Великий Перевіз», яка стала базою для своєрідного мистецького дослідження, реконструкції ландшафтів із дідових картин. Ландшафтів, які можна було повторювати з дня на день, сюжетно та небуквально. Головним стає тло, взяте із наївного живопису, конкретна (реальна) ріка, дерева, гілки, як трафарети для зображення.

Повну ж історію проекту важко втиснути в один простір. Таким простором може бути тільки книга, вона додає ще один вимір – час, де сторінка за сторінкою можна розповідати історії про Ріку, Човен, Жінку у червоному, Чоловіка у чорному, Дерева, Квіти, Лебеді та інші речі які приходять на думку, коли спостерігаєш ці ландшафти. Назвати її можна «Коло Ріки (скорочено)», адже навіть самому вибагливому глядачу навряд чи буде цікаво гортати сотні сторінок з напівабстрактними пейзажами, ескізами проекту та фото природи. Тож послухаймо Йогансена – книга буде невелика, цільна, де через історію людей коло води показано всі частини проекту. Оригінали ж Гната Тарасюка, відеореконструкцію сюжету, розширене спілкування чоловіка і жінки залишимо на найближче майбутнє. Далі буде.

Олег Грищенко


Висловлюємо вдячність за сприяння проекту мистецькій резиденції «Великий Перевіз», Тамарі і Олександру Бабак та Юрію Осламовському.

Автор

Олег Грищенко народився 1985 року в Житомирі.

Навчався в Косівському художньому училищі. У 2010 році закінчив кафедру графіки Національної академії образотворчого мистецтва та архітектури, де продовжив навчання в асистентурі. З 2011 викладач майстерні Книжкової графіки НАОМА.

28.10.2015 – 23.11.2015
Виставка Київ арт-центр Я Галерея
13.08.2014 – 15.09.2014
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея
08.04.2013 – 22.04.2013
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея
11.01.2012 – 06.02.2012
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея, Хорива 49Б
07.04.2010 – 31.05.2010
Виставка Київ на вулицях Подолу
07.04.2010 – 03.05.2010
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея, Хорива 49Б