Київ. Я Галерея

Виставка «Плакати» Гінтараса Зінкевічюса та персональна виставка Гінтаутаса Трімакаса

24.09.2020 – 25.10.2020

У рамках Місяця литовської фотографії у Києві, в арт-центрі “Я Галерея" відбудуться відразу дві виставки: «Плакати» Гінтараса Зінкевічюса спільно з Агне Нарушіте та персональна виставка Гінтаутаса Трімакаса. Виставка триватиме з 24 вересня до 25 жовтня.


Виставка Київ Я Галерея

Ці фотомитці були знаковими для литовської фотографії. Вони належали до покоління фотографів кінця 1980-х - початку 1990-х років. І саме вони поставили під сумнів традицію гуманістичної фотографії, щоб розвиватися у напрямку концептуальної фотографії.

Роботи Гінтаутаса Трімакаса виокремлюются з сукупності фотографій розкриттям медитативних станів та феноменологічним досвідом сприйняття фотографії. Одна з цілей художника — оцінити фотографію як об'єкт. Початок художніх експериментів наблизили Трімакаса до абстрактності й до ширшого вивчення фотографії як медіа. Автор й досі продовжує свої експериментами з різними техніками фотографування.
Гінтаутас Трімакас (1958 р.н.) живе і працює у Вільнюсі, Литва. Фотографує з 1986 року. Бере активну участь у колективних й персональних виставках в Литві та за кордоном. З 1989 року член Спілки фотохудожників Литви. Роботи Трімакаса є у колекціях Литовського художнього музею, Шяуляйського музею фотографії, Фінського музею фотографії, Лодзинського музею фотографії та приватних колекціях. У 2017 році Гінтаутас Трімакас отримав національну премію в галузі культури та мистецтва.
——————————————————
Гінтарас Зінкевічюс протягом 1982-1996 років послідовно фотографував стенди з плакатами. Спочатку — брежнєвську пропаганду, потім Перебудову і початок незалежності в Литві. Перший плакат, який привернув увагу фотографа, був присвячений XIX з'їзду комуністичної молоді і по стилістиці дуже нагадував поп-арт.
Митці Дада і Раушенберг були в той час героями опору офіційному мистецтву литовського авангарду. Фотограф був заінтригований очевидною невідповідністю, адже поп-арт вважали ворожив віянням західного мистецтва, яке використовувалося проти радянської ідеології.
Протягом десятиліть змінився не лише зміст постерів, але і їх візуальне вираження: на зміну поп-арту прийшла виразна стилізація, потім карикатури і фотографія. Змінилася й послідовність розвішування плакатів. Таким чином, стенди розповідають історію політичних потрясінь, масової культури, соціальної кризи, абсурду й театральних декларацій ідеології.
Звісно, не лише Гінтарас Зінкевічюс активно знімав агітаційні плакати. Увага фотографів до цих об'єктів свідчила про критичне ставлення і передуття змін, які призвели до незалежності Литви.
Цикл фотографій «Плакати», який лише один раз експонувався у Клайпеді супроводжується коментарем мистецтвознавиці Агне Нарушіте. Нарушіте — авторка відомої книги «Естетика нудьги в литовській фотографії».
Гінтарас Зінкявічюс — фотограф, відеохудожник, перформер та автор інсталяцій. Член групи Post Ars, учасник понад 200 виставок у Литві та за кордоном: Portfolio Depressanto, «Нудьга», «Ілюзіоністи». Про сценографію та сучасне мистецтво», «Тихе життя». Автор також видав книги «Щоденник солдата» (2014) та «Плакати» (2018).
Локація: “Я Галерея“ [вулиця Хорива, 49Б]
Виставка триватиме з 24 вересня до 25 жовтня
У зв'язку з продовженням адаптивного карантину в Україні, організатори рекомендують дотримуватися дистанції й подбати про наявність маски під час відвідування заходу.