Дніпропетровськ. Арт-центр Я Галерея

Музейний синдром

Дмитро Молдованов

18.12.2013 – 23.01.2014

Дмитро Молдованов

Персональний проект Дмитра Молдованова у Дніпропетровську успішно піднімає тему сприйняття класичного мистецтва. А точніше, не-сприйняття. Констатувавши діагноз «музейного синдрому», художник вдався до небезпечного експерименту – відтворити класичні сюжети мовою наївного мистецтва.

Виставка Дніпропетровськ Арт-центр Я Галерея

Перший персональний проект Дмитра Молдованова у Дніпропетровську успішно піднімає тему сприйняття класичного мистецтва. А точніше, не-сприйняття. Констатувавши діагноз «музейного синдрому», художник вдався до небезпечного експерименту – відтворити класичні сюжети мовою наївного мистецтва.

Однак, на відміну від своїх попередників, які копіювали світові шедеври через захоплення класикою чи бажання підзаробити, Молдованов переслідує мету, так би мовити, теоретичну. З одного боку, такий хід дозволяє йому викинути геть музейних «привидів» з власної голови, з іншого боку, – виявити назовні проблему співіснування сучасного й класичного мистецтва. Проблему, якої небезпідставно бояться навіть титуловані художники. Адже переписати класичний твір – означає не лише втрутитись у стосунки шедевру з його обожнювачами, а й бути готовим до найжорсткішої критики. Проте на стороні Молдованова є вагомі контраргументи – гумор і позиція «наївного» художника.

Застосовуючи «наївний» метод, він створює власну галерею класичних творів, де очевидну перевагу отримують сюжети й персонажі, близькі творчості Молдованова. Це алегоричні образи несвободи, революції, природних і соціальних катастроф, що залишили відбиток у колективній пам'яті. А також цілком ідилічні портрети реальних персонажів, які приваблюють художника природною гармонією чи протиріччям. І хоча результат «наївного» переосмислення відомих до оскомини сюжетів викликає щонайменше усмішку, для Дмитра Молдованова це серйозний крок, що підбиває підсумок його стосунків із професійним мистецтвом, і, врешті-решт, власним минулим.

Олена Єгорушкіна

Темные, покрытые лаковой желтизной, музейные картины своей узнаваемостью наводят печальное уныние, вызывают тошноту и головную боль. Это музейный синдром. А ведь в свое время они поражали новизной композиции и живописного хода. Художник открывал новую красоту. Сейчас можно встретить работы наивных художников – живопись маслом, гуашью, вышивку, – которые пытаются копировать старые и до оскомины узнаваемые произведения. Например, «Охотников на привале» Василия Перова или «Аленушку» Васнецова. И часто у них получаются красивые и свежие цвета и формы.

Дмитро Молдованов

Автор

Дмитро Молдованов – український художник, один із лідерів Hового наїву.

Народився 1967 року в Миколаєві. Малим їздив до бабусі в село Лиса Гора на Миколаївщині. Художник згадує:
«Найкращі часи мого дитинства минули в бабусі, в селі Лиса Гора. Кожні канікули ми з братом вели там вільне життя. Бавились з місцевими “хлопцами" в індіанців та мандрівників… Мій батько звідти родом. Іван. 1925 року народження. Встиг побути і в партизанах, брав Берлін. За професією – будівельник. Загинув в аварії 1972 року. Мама – інженер-будівельник, самотужки виростила мене і брата. Маму звати Бісектриса».

07.03.2018 – 26.03.2018
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея
18.01.2017 – 25.02.2017
Виставка Дніпро Арт-центр Я Галерея
01.06.2016 – 25.07.2016
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея
04.02.2016 – 17.03.2016
Виставка Дніпропетровськ Арт-центр Я Галерея
23.09.2015 – 26.10.2015
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея
10.07.2013 – 05.08.2013
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея
16.03.2011 – 21.04.2011
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея, Хорива 49Б