Київ. Арт-центр Я Галерея

Післясмак

Дмитро Молдованов

07.03.2018 – 26.03.2018

Дмитро Молдованов

Новий проект Дмитра Молдованова – це авторський роздум щодо найпоширенішої з порочних страстей – черевоугодництва і про те, що за нею слідує – «Післясмак», який виходить за межі звичного трактування смертного гріха.

Виставка Київ Арт-центр Я Галерея

«Блажен, у кому пожадання

Солодких страв не може затулить

Високого до неба поривання,

Хто їсть, аби лиш сили поновить.»

Данте Аліг'єрі, «Божественна комедія» (Чистилище), 1308-1321

Природа створила людину як істоту егоїстичну, чия діяльність завжди направлена на задоволення власних фізіологічних і моральних потреб. Однак, на відміну від тварин, споживання - це ще й насолода, яка через надмірність може трансформуватися в «болісний» гедонізм. Новий проект Дмитра Молдованова – це авторський роздум щодо найпоширенішої з порочних страстей – черевоугодництва і про те, що за нею слідує – «Післясмак», який виходить за межі звичного трактування смертного гріха.

Автор акцентує увагу на проблемах засилля різноманіття та інформаційного перенасичення, що стали синонімами сучасному суспільству. У таких умовах залишитися безпристрасним і не стати споживачем дуже складно, через людську схильність до спокуси. Використовуючи символи, як спосіб публічного прояву підсвідомих думок, Дмитро Молдованов намагається передати трагічність пороку ненажерливості (не лише в сенсі черевоугодництва) і вивести глядача на моральний діалог щодо інших нагальних питань. Ніж, кров, рана – реальний біль у печінці і шлунку після переїдання, тварини – пожирателі без міри, а самі люди – споглядачі, яких очікує та ж участь, що й представників фауни – безумство у погоні за здобиччю і покора перед сильнішими. Митець розкриває дуальність свідомої натури, яка в силу свого біологічного походження та відсутності належної самодисципліни, може зриватися і опускатися до низинних інстинктів, відіграючи роль вершини айсбергу у «харчовому» ланцюжку. Також Дмитро Молдованов навмисно вводить завуальовану дихотомію в одну смислову площину, наприклад: молоко і рибу, тістечка й оселедець, морозиво і сире м'ясо, що, поєднуючись, уособлюють абсурдність і безрозсудність людських потягів до «втамування спраги» заради насолоди. Це не стосується банального насичення їжею, а розуміється як післясмак – колективна одержимість емоційним самопожиранням і відсутність емпатії до оточуючих, що призводить до ототожнення «тваринного» з «людським».

Проект Дмитра Молдованова постає як своєрідна реприза до роздумів Арістотеля в «Нікомаховій етиці»: «…їсти все, що попало, або пити до перепою означає перебрати природну міру по кількості, оскільки природний потяг має на меті [тільки] заповнення бракуючого. І таких людей тому й називають ненажерами, що вони наповнюють його понад належне» *. І античний філософ, і представник «нового наїву» намагаються передати основну думку - для існування немає гострої необхідності вдаватися в крайнощі, будь-то фізичні задоволення (черевоугодництво) чи моральний «вампіризм», що перетворюють людину в емоційну жертву. У широкому спектрі, «Післясмак» – це метафора усіх пороків сучасного суспільства, що пожирає саме себе і наближується до висхідної ланки – примітивних відчуттів.

Ганна Орищенко


*Арістотель. Нікомахова етика / Αριστοτελους. Ηθικα Νικομαχεια [пер. з давньогрецької Віктор Ставнюк] - К.: Аквілон-Плюс, 2002. 480 с.


Автор

Дмитро Молдованов – український художник, один із лідерів Hового наїву.

Народився 1967 року в Миколаєві. Малим їздив до бабусі в село Лиса Гора на Миколаївщині. Художник згадує:
«Найкращі часи мого дитинства минули в бабусі, в селі Лиса Гора. Кожні канікули ми з братом вели там вільне життя. Бавились з місцевими “хлопцами" в індіанців та мандрівників… Мій батько звідти родом. Іван. 1925 року народження. Встиг побути і в партизанах, брав Берлін. За професією – будівельник. Загинув в аварії 1972 року. Мама – інженер-будівельник, самотужки виростила мене і брата. Маму звати Бісектриса».

18.01.2017 – 25.02.2017
Виставка Дніпро Арт-центр Я Галерея
01.06.2016 – 25.07.2016
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея
04.02.2016 – 17.03.2016
Виставка Дніпропетровськ Арт-центр Я Галерея
23.09.2015 – 26.10.2015
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея
10.07.2013 – 05.08.2013
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея
16.03.2011 – 21.04.2011
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея, Хорива 49Б