Микита Кадан

Микита Кадан намагається знайти способи дивитися на минуле, в яких не було б жалостивості до себе самого, як до носія цього минулого. До себе, як до живого музею чи архіву, масового поховання чи шкільного підручника.

Виставка Київ Арт-центр Я Галерея

Це виставка про одну фантастичну рису сьогоднішнього дня. Про його здатність до забування вже забутого.


Намір

Можна було б сказати «це виставка про сучасну історичну політику в Україні» або «це виставка про декомунізацію», «виставка про спроможність брати відповідальність за минуле», «виставка про нагромаждення руїн перед очима беньямінівського янгола історії» – це будуть вірні, але фрагментарні і, водночас, надміру амбіційні описи авторського наміру. Одне з завдань виставки – знайти вірну артикуляцію по відношенню до наміру, який стоїть за виставкою.

Автор намагається виробити способи дивитися на минуле, в яких не було б жалостивості до себе самого як до носія цього минулого. До себе, як до живого музею чи архіву, масового поховання чи шкільного підручника.


Сьогодення

Що одразу виникає перед очима? Такі дії:

Зламати зламане, забуте – забути знов. Фарс повторити у вигляді фарсу.

Брехню передати у спадщину. Викрасти ім'я, засудити його та легалізувати старі злочини під новим іменем. Ці дії супроводжуватимуться орнаментами конспірації, загальним мовчазним взаєморозумінням, посмішками авгурів.

Вчинити щось на кшталт «повторного розстрілу Розстріляного Відродження». Покарати «за комунізм» тих, хто був знищений «за націоналізм». Або розібрати їх, знищених та ексгумованих, на складові – «корисні» та «помилкові». (Слідом на сцену вийде контраргументація в дусі «твори мистецтва – не винні» або «було й хороше, не варто його відкидати». Будуть спроби деполітизувати твір замість того, щоб реполітизувати спосіб дивитись на нього. Чи будуть спроби до останнього не зважати на історичну отруту, якою просякнуте сьогодення, замість того, щоб навчитись лікуватись нею.)

Заново розігріти місце ідеології. Звичайно, ідеологію на цьому місці замінять на свіжішу і більш конкурентоспроможну, але не буде жодних спроб демонтувати саме по собі місце, постамент.


Деякі з тем, персонажів та сюжетів
1. Художники школи Бойчука та їхні персонажі під вітром історії. Повідомлення «Розстріляного Відродження», спрямовані у сьогоднішній день, – та причини, чому ці повідомлення не будуть прочитані.

Обличчя з полотен бойчукістів (зріз українського суспільства часів комуністичної «політики коренізаціі») на листі радянських конторських рослин.

2. Відновлення руху стовпників в Україні після «декомунізації». Аскети самотньо молитимуться на спорожнілих постаментах радянських монументів. Фігури для візуалізації проекту взяті з фресок Феофана Грека у Храмі Спаса Преображення в Новгороді (1378).

3. Обличчя на чорних плямах.

У 1934-му Олександр Родченко оформив альбом «10 років Узбекистану». Частину керівників Радянського Узбекистану було репресовано у 1937-1938 рр. У авторському екземплярі альбому Родченко замазав обличчя репресованих чорнилом. Зберігання портретів «ворогів народу» могло стати приводом для арешту. Стверджую, що чорні плями на лицях комісарів і є обличчями духів історії, духів-глядачів. Історія (тобто примноження руїн) відбувається під їхнім пильним поглядом.


Микита Кадан

Автор

Народився в 1982 році в Києві.

У 2007 закінчив Національну Академію Образотворчого Мистецтва і Архітектури. Член групи художників Р.Е.П. та кураторського й активістського об'єднання Худрада.

Роботи Микита Кадана знаходяться у колекціях Pinakothek der Moderne (Мюнхен), M HKA (Музей сучасного мистецтва, Антверпен), MUMOK (Музей сучасного мистецтва Фундації Людвіга, Відень), Militärhistorisches Museum (Музей військової історії, Дрезден), Національного Художнього Музею (Київ), Galeria Arsenal (Білосток). Учасник 56 Венеційської та 14 Стамбульскої бієнале, виставок у таких інституціях, як Kunsthaus Zurich (Цюрих), Palazzo Reale di Milano (Мілан), l'Institut d'art contemporain (Ліон), Daadgalerie (Берлін), UMOCA – Utah Museum of Contemporary Art (Солт-Лейк-Сіті), Zamek Ujazdowski (Варшава).

Віртуальний тур