Дніпропетровськ. Арт-центр Я Галерея

Приповідки

Андрій Хір

21.06.2013 – 25.07.2013

Андрій Хір

В експозиції нового проекту Приповідки у дніпропетровському арт-центрі буде представлено серію робіт, в якій автор ілюструє такі види найдавнішої народної творчості, як прислів'я та приказки. Працюючи над цією серією, Андрій Хір намагався "розглядати прислів'я як свого роду сценарій", надаючи тексту основну роль та доповнюючи його зображенням.

Виставка Дніпропетровськ Арт-центр Я Галерея

Приповідки – поняття, що в Західній Україні об'єднує в собі такі види фольклору, як прислів'я та приказки. Стислі, образні та ритмічні філософські афоризми, висловлені народом з іронією і сарказмом. Наповнені глибоким змістом, вони є мудрими судженнями, що містяться в одній невеликій та ємній фразі. Головне, основне, вибране.

Здебільшого прислів'я та приказки сприймаються як сталий текстовий елемент. Ці фрази ми застосовуємо у розмові ніби автоматично – не візуалізуючи та не задумуючись. Наприклад, вислів «під три чорти». Я лише недавно зрозумів, що мова йде про чортів, та ще й трьох. Тобто мозок не намагається їх розшифрувати, а використовує як своєрідну константу. І від цього вони стають ще більш символічними. Тому мені було дуже несподівано й цікаво візуалізувати прислів'я і розглядати їх не лише як текст, але і як сюжет. А сюжети, як виявилося, можуть бути дивними та неоднозначними.

Приповідки – короткі притчі, а цей проект по своїй суті є ілюстраціями до них. Я намагався розглядати прислів'я як свого роду сценарій. Це не виключає його моральну складову, а навпаки – повинно підкреслювати ідейну значимість. Тобто картинка має слугувати доповненням до тексту і сприяти глибшому його осмисленню, а текст залишається основним елементом творення зображуваного.

Приповідки – один із найдавніших жанрів народної творчості. Це текстові символи, які передаються багато поколінь. Ми, наприклад, вживаємо ті самі вислови, які вживали наші предки багато століть тому, ще до появи писемності. Вони містять у собі елементи давнього світогляду, релігії та магії.

У наш час, як і в часи минулі, прислів'я та приказки є часто вживаними в мові незалежно від категорії населення, віку та соціального статусу. Не зважаючи на те, що ці фрази прийшли до нас із далекої давнини, вони не втрачають актуальності та змісту, бо є вичерпними стислими думками, які, до того ж, легко адаптуються, трансформуються та можуть набувати нового значення.

Андрій Хір

Автор

Андрій Хір народився в 1988 році в Ужгороді.

У 2010 році закінчив факультет архітектури Львівського політехнічного університету.

Займається мистецтвом, архітектурою та дизайном.

Із 2005 року – автор і учасник персональних та групових проектів, активний учасник щорічного стріт-арт фестивалю

30.06.2018 – 25.08.2018
Виставка Фрайзінг Schafhof - Europäisches Künstlerhaus Oberbayern
04.11.2016 – 24.11.2016
Виставка Тернопіль Галерея Бункермуз
07.10.2016 – 27.10.2016
Виставка Харків Come In Art Gallery
18.05.2016 – 16.08.2016
Виставка Хмельницький Хмельницький обласний художній музей
14.01.2015 – 16.02.2015
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея
09.11.2011 – 05.12.2011
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея, Хорива 49Б