Львів. Я Галерея

Прогулянки

Андрій Сагайдаковський

02.12.2020 – 31.01.2021

Андрій Сагайдаковський

В арт-центрі Я Галерея Львів виставка знакового художника Андрія Сагайдаковського. Прикметним є те, що власне в ці дні триває його велика ретроспектива в Мистецькому Арсеналі, а у Львові на час новорічних та Різдвяних свят рефлексуватиме персональний проєкт цього ж автора "Прогулянки".

Виставка Львів Я Галерея

She says, "Hey babe, take a walk on the wild side"

Said, "Hey babe, take a walk on the wild side"
And the colored girls go
Do-do-do, do-do, do-do-do
Do, do-do, do-do, do-do-do
Do, do-do, do-do, do-do-do
Do, do-do, do-do, do-do-do
Do, do-do, do-do, do-do-do
Do, do-do, do-do, do-do-do
Do, do-do, do-do, do-do-do
Do, do-do, do-do, do-do-do, do
Lou Reed, "Walk on the Wild Side",
Transformer (1972)

Чому ж тоді така увага до фактури?
Бо, можливо, ми маємо це за наш відбиток,
Відбиток наших часів,
Можливо, у цьому краса?
Рандомний набір ниток у килимі, бляклих яскравих ниток, прошитих спалахів, як квітів, оленів, похмурих, вологих, казкових, макабричних, темних вод Сагайдаковського.
У цих водах, повних мряки й туману, я бачу митця, який легко може вершити естетизацію історичного й побутового.

Вичерпно плекати.
(постійно отираючись об гострі, до крові, кути реальності)

Дискурс згустку свого часу(?) і, і більше того, – середовища, способу життя, заломлення бачення?
То хто цей Сайдаковський – художник, акціоніст, живописець?
Можливо, це художник-перевертень, який малює фігуративний живопис лише у випадку ілюстрації до дитячих спогадів, фанатично береже їхню речовість,

декорує (метафорами?), будує перспективу…
яка близько вдаряє через сам матеріал.
килимок – простирадло
полотно – сміття
плетуться смисли – Які люди залишили цей килимок на смітнику?
Які люди залишили ці почуття на смітнику?
Чи прочитуємо, чи вловлюємо цю риторику, коли слово ДІАЛОГ на чистій білій поверхні й на тлі старого простирадла кричить: “Говоріть із ним, з цим простирадлом чи килимком, можливо, у ньому більше правди, ніж в усіх декораціях, що звуться Мистецтвом у наші дні…"
Ну а в нас, взагалі, вхід у галерею навпроти смітників…це надихає до рефлексій: де зараз слово на букву М – дві перемоги мистецтва …
Тема прогулянки чи прогулянок для Сагайдаковського поки що невичерпна: моторошні видива, ореол казкового, роздуми, спогади…
Хто ж вийшов на прогулянку сьогодні –
дитина з велосипедом на вечірній прогулянці,
колишня балерина – неначе чорний помираючий лебідь,
сугестивна похмура візія дитячого Щастя,
роздуми про втомленого чоловіка на тлі чорних дерев,
два розкішних кольорових павича на килимку,
ліричні літери розсипалися на темному тлі,

декорації, діалоги, діалоги…


Естетичний досвід може дозволити нам побудувати концепцію краси, революційний досвід дає нам доступ до політичних питань, прогулянка здається, на думку багатьох, більш банальним, біднішим досвідом.

Тож візьмемо досвід прогулянки, її повільність, її регулярність, що значно подовжують день. І просто поставивши одну ногу перед іншою, ви побачите, що надмірно розтягнули години. Отже, ми довше живемо під час ходьби. Не в тому сенсі, що це подовжить нам життя, а в тому сенсі, що під час ходьби час сповільнюється, глибше вдихається.
Під час прогулянки, особливо якщо це походи, які відбуваються впродовж декількох днів, неможливо не пережити низку емоцій, не випробувати певних вимірів, які, власне, є багатством досвіду і являють цінні думки.
Ходьба дозволяє нам вийти за межі суто математичної або геометричної концепції простору й часу. Досвід ходьби також дає змогу проілюструвати певну кількість філософських парадоксів, таких як, наприклад, вічність миті, єднання душі й тіла в терпінні, зусиллі та мужності , усамітнення, наповнене присутністю, творчою порожнечею тощо.
Крім того, взаємозв'язок між тілом і простором вражає: краса пейзажів стає більш інтенсивною, коли ти годинами гуляєш, щоби перетнути перевал.
Ми знаємо прогулянку Канта в садах Кенігсберга, подорожі юного Руссо пішки від Ансі до Турина, від Парижа до Шамбері, прогулянки Ніцше у високих горах Енгадіна, щоденні виїзди з Торо в ліс і знамениту дорогу Керуака. Саме під час ходьби вони складали свої роботи, приймали та поєднували свої думки, відкривали нові перспективи.
Ми гуляємо, щоби знайти одне одного?
Гуляючи, ти залишаєш соціальні маски, нав'язані ролі, бо вони вже не корисні. Ходьба також дозволяє заново відкрити для себе низку простих радощів. Ми отримуємо задоволення від їжі, пиття, відпочинку, сну. Задоволення на рівні існування: насолода від елементарного, це дозволяє кожному повернути певний рівень справжності.
Але ми можемо піти ще далі: ходьба також дозволяє заново винаходити себе. Я маю на увазі, що одночасно, гуляючи, ми позбавляємося від старої втоми, звільняємося від вигаданих ролей і даємо собі розмах.
Прогулюючись, усе знову стає можливим, ми знову відкриваємо значення горизонту. Сьогодні бракує відчуття горизонту. Мережа нескінченна, але плоска. Ми серфимо, ковзаємо, але відчайдушно залишаємось на поверхні, на поверхні без глибини. Мережа не має горизонту.
Існують різні стилі ходьби. У місті є прогулянка – поетична, привітна, електрична. Існує прогулянка, яка дозволяє нам на мить вийти із замкнутого простору, відпустити клопоти про роботу, навколишню нервозність. Існує паломництво, яке водночас є викликом, випробуванням, аскетизмом, досягненням. Існує велика екскурсія, яка має більш спортивний вимір, але також пропонує обіцянку грандіозних пейзажів.
Отже, "прогулянки - філософія"?

Можливо, більше духовна вправа.

Наталя Туліна-Маруняк





Автор
Андрій Сагайдаковський – художник-живописець, автор інсталяцій, об'єктів.
Народився 1957 року у Львові. Батько був архітектором, мати – викладачкою німецької мови. У 1974–1979 роках Андрій вивчав архітектуру у Львівському політехнічному інституті, а паралельно навчався живопису в Романа Сельського та Карла Звіринського. Саме їх він вважає своїми вчителями, які не лише навчили ремесла та техніки (колористики та композиції), а й розвинули смак та розуміння мистецтва модернізму. Архітектором Андрій так і не став, хоча працював у Львівській політехніці в «Бюро естетики».
17.05.2017 – 21.05.2017
Виставка Київ Мистецький Арсенал
09.11.2011 – 05.12.2011
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея, Волоська 55/57
29.09.2010 – 26.10.2010
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея, Волоська 55/57
02.12.2009 – 21.12.2009
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея, Волоська 55/57
21.01.2009 – 09.02.2009
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея
31.01.2008 – 13.02.2008
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея