Київ. Арт-центр Я Галерея

Spiritus loci (Дух місця)

Віталій Куліков

15.07.2009 – 15.07.2009

Віталій Куліков

Не позиціонуючи себе пейзажистом, я пишу й малюю пейзажі з дитинства. Не етюди з натури, а зображення місцевості, що припала до душі. Що означає «припала до душі»? Все просто: твоя душа готова оселитися в цьому просторі. Звідси й назва виставки.

Виставка Київ Арт-центр Я Галерея

Один із найбільш незалежних і вільних художників Харкова, Віталій Куліков – нонконформіст за духом творчості та людськими характеристиками. Він завжди лишається вірним собі. Він завжди лишається принциповим. І це стосується всього: починаючи з мистецької діяльності і завершуючи викладацькою практикою. Представляти виставку Кулікова вважають за честь куратори та галеристи.

Spiritus loci представляють арт-центр Павла Гудімова Я Галерея, Харківська муніципальна галерея і галерея VOVATANYA.

Із авторської концепції виставки Spiritus loci (Дух місця):

«Не позиціонуючи себе пейзажистом, я пишу й малюю пейзажі з дитинства. Не етюди з натури, а зображення місцевості, що припала до душі. Що означає «припала до душі»? Все просто: твоя душа готова оселитися в цьому просторі. Звідси й назва виставки.

В інших концепціях пейзаж мене не цікавить: натуралістичний зараз виглядає як анахронізм, і фотографія може легко впоратися з цим; кубістичний занадто громіздкий і кричущий, душа цього не витримує; абстрактний прийнятний лише тоді, коли зберігається тонально-кольорові співвідношення. Перспективною мені видається помірна геометризація пластичної структури. Геометрія відволікає від ботаніки, фізіології та наближає до сакрального, яке, поза сумнівом, присутнє й у візуальному світі.

Культура пейзажного етюду, що розквітла після революції імпресіоністів, відійшла в минуле. Цифрова зйомка робить безглуздим сидіння на розкладному стільчику перед «мотивом», потерпання від комариних укусів і невблаганного руху сонця, яке щогодини змінює наш «мотив» до невпізнанності. Тим не менше, саме «натура» дає перший імпульс до роботи...

... Пейзаж, що існує насправді, для неупередженого погляду завжди фантастичніший, загадковіший, ніж будь-яка вигадка».

Віталій Куліков тричі демонстрував свої персональні виставки в стінах Харківської муніципальної галереї (МГ): 1999, 2001, 2007; брав участь у багатьох кураторських проектах, групових виставках і виїзних акціях галереї.

Автор

Народився 1935 року в Харкові.

Учень Григорія Бондаренка.

З 1967 року викладав графіку в університетах Харкова.

Мав персональні проекти у Харкові, Львові, Києві, Німеччині, Франції.

Помер у 2015 році.


Відвідати віртуальну виставку художника ви можете за посиланням.