Київ. Арт-центр Я Галерея

Спосіб життя

Олександр Примак

06.09.2017 – 23.09.2017

Олександр Примак

Сум і відчай поглинають кожного подорожуючого, коли голос з GPS-навігатора сповіщає про прибуття в кінцеву точку маршруту – але села, яке ти хотів відвідати, вже немає. І тільки купи чорних колод, які проглядають через густі зарості чагарнику, обабіч дороги, підказують, що тут колись жили люди.

Виставка Київ Арт-центр Я Галерея

Сум і відчай поглинають кожного подорожуючого, коли голос з GPS-навігатора сповіщає про прибуття в кінцеву точку маршруту – але села, яке ти хотів відвідати, вже немає. І тільки купи чорних колод, які проглядають через густі зарості чагарнику, обабіч дороги, підказують, що тут колись жили люди. 3 1991 року в Україні зникло приблизно 640 сільських населених пунктів. За останні десять років сільське населення в Україні тільки скорочувалось, невпинний відтік людей у міста відбувається і зараз.

Незважаючи на такі сумні факти, у рамках цього проекту я хотів створити образи тих простих людей, які сьогодні продовжують жити, а в більшості випадків – виживати, підтримуючи таким чином, вільно чи невільно, українське село. Показати звичайні будні пересічних сільських мешканців, які вікують у такому особливому, але звичному для них оточенні. У світі, в якому жили їхні батьки й діди, і в якому зберіглися та генетично передаються з покоління в покоління споконвічна мудрість і досвід. За винятком незначних деталей, у такий спосіб жили і в давнину. Вірили в Бога, обробляли землю, доглядали худобу, народжували дітей, відзначали свята. Мешканці села не бачать у тому своєму мікросвіті нічого дивного чи особливого, трагічного чи приниженого, вони просто так живуть, тому що так було споконвік. Щоб краще зрозуміти цих людей, цей, особливий для нас і звичний для них, уклад життя, потрібно зануритись на деякій час у це наповнене працею та боротьбою за існування середовище, відчути незабутню, аутентичну атмосферу, спробувати пожити, хоча б трохи, за їхнім, встановленим з давніх давен, порядком буття. Я пропоную глядачеві за допомогою моїх світлин хоча б на деякій час зануритись у ці глибокі історичні витоки нашого сьогодення.

Над цим проектом я працював більше чотирьох років. У добірку входять фотографії зроблені під час численних подорожей прикордонними районами Сумської, Чернігівської, Рівненської та Волинської областей України. Я навмисне не даю назву своїм світлинам, бо вважаю, що людські історії, які за ними стоять, будуть зрозумілими і сприйняті глядачами без зайвих пояснень. Крім того, кожен може сам дати назву тій чи іншій роботі.

Олександр Примак
Автор

Олександр Примак народився 4 вересня 1957 р. у Києві. Фотографією займається з 2006 року. Член спілки фотохудожників України з 2008 р. Був прийнятий до Міжнародної федерації фотографічного мистецтва (FIAP) у 2011р. Призер і учасник багатьох українських і закордонних виставок.

Віртуальний тур