Київ. Арт-центр Я Галерея, Волоська 55/57

Тінь трави

Анна Миронова, Анна Войтенко, Олександр Бабак

07.03.2012 – 09.03.2012

Павло Гудімов / Павло Мартинов / Анатоль Степаненко / Борис Філоненко / Невідомий фотограф

Виставка Київ Арт-центр Я Галерея, Волоська 55/57

7 березня Я Галерея в арт-центрі на Волоській, 55/57 відкрила останню експозицію, що тривала лише два дні. Саме з приміщення на Волоській 2007 року розпочалася робота арт-центру; саме ці стіни пам'ятають затятий запах підпалу.

Незалежно від етичних категорій добра і зла, незалежно від результату – поразки чи перемоги – події кидають тіні. Під впливом часу матеріальність явищ зникає, але пам'ять про них криється в почуттях. Можна лише спробувати розповісти про них, виставляючи перед джерелом світла під належним кутом. Цю спробу ми називаємо «тінню трави».

«Тінь трави» – короткочасна, але акцентована експозиція, що була ініційована Олександром Бабаком, як дослідження феномену пам'яті, в першу чергу, через активізацію запахів. Салон радянської «Побєди», квартира, в якій пройшло дитинство, новий триколісний велосипед - все це можна розповісти через специфічні аромати.

Матеріалізуючи невловиме, парфумер та співзасновник арт-центру Я Галерея в Дніпропетровську Павло Мартинов розливає запахи в старі пляшки, які в свою чергу потрапили до експозиції археологічним шляхом – з-під землі маленького саду Я Галерея на вулиці Хорива.

Робота Анни Міронової «Тінь трави» виражає головну метафору експозиції. Відбиток трави на прозорому пластику, відкидає свою тінь на галерейну стіну, де під належним ракурсом, вбирає в себе тіні глядачів. Спочатку робота планувалася як частина окремого проекту, але в синонімічному рядку «пам'ять - запах - колір - мінливість - хиткість - непостійність», що його склав концепт експозиції, роботи отримали точний вміст.

Анатоль Степаненко, співавтор Олександра Бабака у дослідженнях історії зникаючих сіл, представляє фрагмент цього великого проекту – атрибутику народної вегетативної магії. Степаненко відповідає на гасло експозиції, виказуючи емоцію через рослинні елементи народної культури.

На думку Анни Войтенко, спроба щось пригадати є марною, бо трава відсутня – її місце займає дим. Саме тому фотограф має засвідчувати палаючим від сонця целулоїдом не «фігуративну пам'ять», а присутність просякнутої атмосфери.

Негативи бесарабських фотоательє початку століття, які потрапили до Павла Гудімова в якості бонуса до старого фотоапарата, підіймають з минулого примарні тіла невідомих людей. Буквально, самі ці люди є тінями. Французький філософ Ролан Барт вбачає важливість тіней на фотографіях у тому, що без них тіло спектрума (того, хто зображений на фотографії) стає стерильним. Барт пише: «Через цю тонку пуповину фотограф вливає життя; якщо чи із-за нестачі таланту, чи по волі злого випадку йому не вдається супроводити прозору душу її ясною тінню, суб'єкт безповоротно вмирає».

Ситуація змінюється, коли випадковий відвідувач фотоательє стає зображенням поштової картки. Листівки з колекції Бориса Філоненко відкривають двосторонність пам'яті: титульна картинка відкриває сучасній людині невласні спогади про колективне несвідоме, а задник береже ритміку думки минулого, перекладеної на текст.

Дводенна експозиція, після якої перша зала арт-центру Я Галерея залишиться спогадом, пройшла під супровід платівок з колекції Олександра Бабака – музики, яку батько художника вважав «ворожою». За двадцять можливих годин, глядач матиме можливість зануритися у простір активізації почуттів та, як каже Анна Міронова, відчути себе у траві.

Борис Філоненко

09.12.2020 – 01.02.2021
Виставка Київ Я Галерея
27.09.2017 – 28.10.2017
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея
15.01.2014 – 10.02.2014
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея
11.01.2012 – 06.02.2012
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея, Волоська 55/57
08.12.2010 – 30.03.2011
Виставка Дніпропетровськ Арт-центр Я Галерея
03.03.2010 – 23.03.2010
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея, Волоська 55/57
17.12.2008 – 12.01.2009
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея