Дніпропетровськ. Арт-центр Я Галерея

Відчуваю!

14.01.2011 – 16.02.2011

Відчуваю... слово, яке дискредитувало себе у якості інструментарію мистецької критики ще на початку ХХ сторіччя, і до якого справедливо повертаються сьогодні всі шукачі «нової щирості» у сучасному мистецтві. Арт-центр Я Галерея і куратор Павло Гудімов пропонують саме «відчути» новий проект, адже він апелює не тільки до ока, а й до інших органів чуття людини.

Виставка Дніпропетровськ Арт-центр Я Галерея

Олександр Бабак / Олена Бланк / Володимир Будніков / Бадрі Губіанурі / Антон Логов / Іван Небесник Володимир Рунчак / Тіберій Сільваші / Руслан Тремба / Ігор Янович / Юрій Яремчук / Melting Clouds

Відчуваю… слово, яке дискредитувало себе у якості інструментарію мистецької критики ще на початку ХХ сторіччя, і до якого справедливо повертаються сьогодні всі шукачі «нової щирості» у сучасному мистецтві. Арт-центр Я Галерея і куратор Павло Гудімов пропонують саме «відчути» новий проект, адже він апелює не тільки до ока, а й до інших органів чуття людини.

З одного боку, «Відчуваю!» є продовженням роботи арт-центру над проектами, в яких реалізується ідея «діалогу» між різними видами, жанрами мистецтва, епохами та культурними шарами. Це і проект «Народне актуальне», в якому куратори Лідія Лихач і Павло Гудімов за участі УНЦК Музей Івана Гончара знаходять паралелі, або навпаки – виявляють опозиції – у народному наївному та сучасному українському мистецтві. І проект «Діалог», в рамках якого у взаємодію вступають абстрактний живопис Ігоря Яновича і сакральна дерев'яна скульптура ХVIII – XIX ст.

З іншого боку, «Відчуваю!» йде у своїй міждисциплінарності набагато далі й вибудовує кілька паралельних просторів. Передусім, це перша кураторська спроба Павла Гудімова вийти за рамки суто візуального мистецтва й «підключити» музику не як фонове обрамлення, а як повноцінного учасника проекту. Запросивши до участі у виставці дев'ятьох українських художників, які надали свої абстрактні твори, та трьох композиторів – представників різних напрямків (сучасна академічна музика, електроніка та сучасний джаз), куратор створює з цих елементів цілком незалежне висловлювання: «Я завжди помічав, як змінюється простір в залежності від музики. Як музика впливає на відчуття не тільки простору, не тільки часу, а й всього навколишнього», – говорить сам Павло Гудімов.

«Відчуваю!» – це також певний експеримент з точки зору організації експозиції. Арт-центр, як і будь-який музей або галерея, є досить рафінованим простором, який, за рахунок своєї «чистоти» дозволяє глядачу найбільш адекватно сприймати мистецтво як мистецтво. В проекті «Відчуваю!» куратор навмисно вміщує в експозицію інсталяцію із зручних меблів і навушників, що створює певний рівень тактильного комфорту (тут «включається» ще відчуття дотику) і буквально «змушує» глядача відключити інтелектуальні й психологічні фільтри й стати частиною цього новоутвореного тріумвірату чуттів – зору, слуху та дотику. Говорячи словами самого Павла Гудімова: «У цьому проекті не може бути сприйняття на рівні «це не моє мистецтво», «я цього не розумію» - такі фрази просто не мають права на життя. Відчувайте! І отримуйте задоволення від своїх відчуттів!»