Національний музей українського народного декоративного мистецтва Київ. Лаврська 9, корп. 2

Виставковий проект Завод

25.07.2019 – 25.08.2019

Виставковий проект «Завод» має на меті звернути увагу широкого загалу на непересічне явище в історії України — майолікове виробництво. Васильківський майоліковий завод був масштабним підприємством художньої кераміки, яку високо цінували споживачі та мистецька спільнота у 1960–1980-ті роки. Саме тоді тут працювали видатні українські художники — Надія та Валерій Протор'єви, Михайло Денисенко і Неллі Ісупова. Проект «Завод» концентрується на дослідженні їхньої мистецької спадщини.

Декоративне мистецтво є важливою складовою української традиційної культури ще з того часу, як народні майстри створювали оздоблення для власних помешкань. Уже за радянського періоду мануфактурне керамічне виробництво перетворилося у потужну галузь промисловості, вироби якої стали невід'ємною частиною повсякдення. Проте, індустрія розчинила у собі мистецьку творчість, і кераміку стали сприймати виключно як побутове явище.

Виставковий проект «Завод» має на меті звернути увагу широкого загалу на непересічне явище в історії України — майолікове виробництво. Васильківський майоліковий завод був масштабним підприємством художньої кераміки, яку високо цінували споживачі та мистецька спільнота у 1960–1980-ті роки. Саме тоді тут працювали видатні українські художники — Надія та Валерій Протор'єви, Михайло Денисенко і Неллі Ісупова. Проект «Завод» концентрується на дослідженні їхньої мистецької спадщини.

Історія васильківської майоліки — найбільш успішного виробництва художньої кераміки СРСР — завершилась цьогоріч із економічних причин, під час підготовки цього проекту. Тим не менше, знання про його минуле та вивчення його діяльності допоможе відродити престиж народної кераміки, нині вже здебільшого кітчевої, як унікального зразка професійного й самобутнього явища українського мистецтва. Його рушіями й були художники Васильківського майолікового заводу.

Виставковий проект став можливим завдяки тому, що музеї України зібрали та зберегли найкращі вироби художників заводу. Найбільша колекція творів васильківських митців — понад 1500 предметів — зберігається у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва. Експозиція «Заводу» складається із тематичних розділів, кожен із яких висвітлює окремий аспект розвитку діяльності Васильківського майолікового заводу. Передмова інформує відвідувачів про декоративне мистецтво в Україні радянського періоду. Історія Васильківського заводу демонструє розвиток підприємства від місцевого гончарного осередку та невеликої артілі до повномасштабного серійного виробництва майоліки. Асортимент є стислим оглядом основної продукції заводу. Розділ Художники присвячений колективу митців, що працювали у Василькові в 1950–1980-х роках.

Рухаючись від широких та загальних тем, які є важливими для розуміння контексту діяльності васильківських майстрів, відвідувачі виставки отримають можливість зануритись у мистецький побут Надії та Валерія Протор'євих. У розділі Добрі звірі йдеться про найвпізнаванішу серію майолікових виробів, що стала візитівкою подружжя митців. У розділі Птахи і квіти — про вишукане оздоблення традиційного посуду. Невизначені й загадкові розповідає про таємничих, але довершених химер, створених Протор'євими. Буклет, який отримають усі відвідувачі виставки, відтворює експозицію з детальним викладом розділів.

Проект «Завод» втілено у вигляді мобільної виставки-конструктора, що дозволяє реалізовувати освітню місію. Експозиція подорожуватиме регіонами країни, щоб відродити інтерес спільноти до українського мистецтва.

Проект реалізовано за підтримки Українського культурного фонду.


Організатори:

Національний музей українського народного декоративного мистецтва

Арт-центр Павла Гудімова Я Галерея


Куратор і автор ідеї — Павло Гудімов

Керівниця проекту — Людмила Строкова

Координаторка проекту — Олена Хазова

Авторка текстів — Поліна Байцим

Консультаційний супровід дослідження — Ірина Бекетова, Марина Богуш, Ганна Вахрамеєва, Неллі Ісупова, Сергій Денисенко

Технічний менеджер експозиції — Юрій Горпинич

Дизайнерка — Катерина Большакова

Сценографія виставки — Павло Гудімов, Катерина Большакова, Анна Войтович,

Марія Андрійчук

Фотографи — Владислав Башуцький, Максим Білоусов

Редактор — Богдан Завітій

Перекладач — Дмитро Янковий

Режисерка, операторка — Анна Войтенко

Відеоанімація — Софія Харчук

Комунікація — Анна Бурдіна

Кураторка паралельної програми — Валерія Вітрик

Керівниця експозиційної роботи — Ольга Новодережкіна

Адміністраторка експозиції — Ксенія Башуцька

Реставраторка — Анастасія Іваненко


Матеріали для проекту надали: Національний музей українського народного декоративного мистецтва, Білоцерківський краєзнавчий музей, Центральний державний кінофотофоноархів України імені Гордія Пшеничного, Національний музей-заповідник українського гончарства в Опішному, Сергій Денисенко, Юлія Білокінь, Валентин Фурманов, Неллі Ісупова.


Офіційна сторінка проекту у facebook:

https://www.facebook.com/events/324100895198567/?active_tab=discussion