Львів. Я Галерея

За гончарним колом

Уляна Ярошевич

26.08.2020 – 20.09.2020

Уляна Ярошевич

В арт-центрі Павла Гудімова «Я Галерея» відбудеться відкриття другої виставки в рамках паралельної програми проєкту «Лабіринтів ЛКСФ».

Виставка Львів Я Галерея

Рух гончарного кола неначе поступ людської цивілізації: прадавній, стрімкий, циклічний. Вбираючи медитативні вібрації цього магічного руху, глина, через руки майстра чи майстрині, дарувала світові довершені в своїй простоті обереги-вмістилища цілісності та домашнього достатку.

Уважно прислухаючись до первісного кодування гончарного способу формотворення, мисткиня-керамістка Уляна Ярошевич починаючи з 1970-их років досліджує, розширює межу образності гончарної скульптури в безмірі нових форм та їх співставлень. Переводить традиційність в площину майже футурологічної естетики анімалістичної та антропоморфної пластики.

Що там, за межами традиційного руху гончарного кола? Які енергії та образи збурює цей космогонічний рух? В які екзотичні закутки запровадить нас творча інтуїція львівської мисткині? Які світи відкриватимемо, рухаючись за гончарним колом Уляни Ярошевич? Стрепеніться! Тут не має місця буденності, сірості, містечковості! В цій сумі лаконічних, майже архетипних об'ємів постає, мандруючий за своєю структурою, візуальний образ, який щиро черпає з традицій українського мистецтва і дзвінко резонує з мотивами африканської скульптури.

Акцент на формальних та структурних елементах є домінуючим в творенні абстрактних жіночих образів - тотемних богинь нового часу. В цій керамічній скульптурі панує свобода радикальної сміливої форми, суперечливої до жорстких структур мистецтва соцреалізму. Її гротескні вирази сповнені сили та життя, ідеальною спрощеністю, абсолютною справжністю.

Натхненно слідуючи за гончарним колом, Уляна Ярошевич виводить на орбіту українського мистецтва нові художні структури, надаючи їм часом навіть ритуального забарвлення, глибина виникнення яких промовляє до нас нерозгаданістю та величчю народження великої таємниці - таємниці мистецтва.

Наталія Туліна-Маруняк.

Відео до виставки Уляни Ярошевич “За гончарним колом" в рамках проєкту Лабіринти ЛКСФ. В ньому художниця розповідає про своє навчання в інституті, любов до гончарного кола, роботу на фабриці та нові пошуки у своїй творчості.

Автор ідеї, оператор: Павло Гудімов
Музика: katarina gryvul «Finger Tipscock and Bull»
Режисерка монтажу: Христина СілівонАвтор

Уляна Ярошевич – художниця керамістка, використовує в своїй художній практиці техніку гончарного кола, виготовляє багатомодульну скульптуру.

Народилася 10 березня 1949, смт Нижанковичі (Львівська обл.)

1969 року – закінчила Львівське училище прикладного мистецтва імені Івана Труша