Дніпро. Арт-центр Я Галерея

Ленін на гастролях. Звіт для України. Рудольф Герц

22.11.2016 – 17.12.2016

Упродовж тривалого часу Рудольф Герц звертається до пам'яті та нашого поводження з минулим. В рамках його проекту «Ленін на гастролях», в якому він возив рештки пам'ятників Леніну Європою, було створено кіно- та фотодокументацію, а також каталог. За підтримки Goethe-Institut митець особисто представить свій проект в арт-центрі Я Галерея у Дніпрі.

Виставка Дніпро Арт-центр Я Галерея

Упродовж тривалого часу Рудольф Герц розробляє концепції, що працюють з питаннями встановлення та руйнування пам'ятників. У своїх роботах він постійно звертається до пам'яті та нашого поводження з минулим. В рамках його проекту «Ленін на гастролях», в якому він возив рештки пам'ятників Леніну Європою, було створено кіно- та фотодокументацію, а також каталог. За підтримки Goethe-Institut митець особисто представить свій проект в арт-центрі Я Галерея у Дніпрі.

У фокусі мультимедійного проекту – подорож пам'ятника з ХХ століття у сучасність ХХІ століття. Це мандрівка пам'ятника-волоцюги, що втратив своє вихідне місце. Гастролі розпочалися у 2004 році в Мюнхені. В цьому місті Ленін у 1902 році написав свій полемічний твір «Що робити?». Після Мюнхена гастрольний шлях тривалістю один місяць та протяжністю 8000 кілометрів охопив усю Європу, пройшовши зокрема через Цюрих, Рим, Прагу, Відень, Дрезден і Берлін. Гасло проекту, сформульоване Рудольфом Герцем, звучить так: «Моїм ровесникам я показую Леніна. А Леніну – ХХІ століття. Хто йому його пояснить?»

Три червоних гранітних бюсти зображують Володимира Ілліча Леніна та двох безіменних «товаришів» і належать до колишнього пам'ятника Леніну у Дрездені. Бюсти закріплені на вантажній платформі важкого автопотяга. Вдень вантажівка в дорозі, ввечері робить зупинку та паркується на центральній площі, перед музеєм, театром, фабрикою. Публіку та запрошених митців, науковців і політиків попросили виступити з особистими заявами.

Передісторія

У 1991 році міська рада Дрездену – за два роки після падіння Берлінського муру – ухвалила постанову усунути монументальний пам'ятник Леніну, розташований перед Головним вокзалом, і запропонував його в якості подарунка тому, хто прибрав би його без фінансової участі міста. Рудольф Герц не погодився з цією ментальністю “Tabula Rasa". Він розробив пропозицію «Ленінський склад. Проект скульптури у Дрездені!» і представив її місту: гранітний пам'ятник мав би бути розібраний на складові частини та представлений на постійній основі на тому ж місці, де він стояв. Таким чином, пам'ятник був би не утилізований, а, як і раніше, присутній у місті – також як пам'ятник поваленню пам'ятника.

Реакція німецької преси на пропозицію Герца була дуже позитивною, і Комітет з питань культури міської ради Дрездена виніс рішення щодо її реалізації. Але з повідомлень преси про це дізнався виробник могильних плит з Південної Німеччини та запропонував місту безкоштовну ліквідацію пам'ятника. Після кампанії у газеті “BILD" міська рада в 1992 році ухвалила рішення про видалення. Виробник могильних плит демонтував пам'ятник Леніну та пообіцяв поставити його у своєму запланованому парку соціалістичних пам'ятників на березі Дунаю.

Але цього так ніколи й не сталося. Рудольф Герц сконтактував з його сином, який не мав наміру продовжувати реалізацію ідеї померлого батька. Герц досяг того, що він міг позичати частини пам'ятника в тимчасове користування для арт-проектів. Нарешті в 2004 році він реалізував проект “Lenin on Tour". Отже невдача з проектом «Ленінський склад» була передумовою для реалізації “Lenin on Tour".

Виставка

Виставка “Lenin on Tour. Report for Ukraine" («Ленін на гастролях. Звіт для України») головну увагу в відборі фотографій приділяє тим ситуаціям, які можна використати в якості плідного внеску для дискурсу про пам'ятники та їхні різноманітні форми. Фотографії були зроблені Рейнхардом Мацом і Іреною Вунш.

На виставці, крім фотографій, можна також побачити фільм “Lenin on Tour", який був знятий Ніколасом Гумбертом і Мартином Оттером (2009 рік, з англійськими субтитрами) до проекту Рудольфа Герца.


Фільм і тур отримали фінансову підтримку з боку Мюнхена, столиці федеральної землі Баварії, в рамках програми «Мистецтво у публічному просторі».