Київ. Арт-центр Я Галерея

По той бік

Альбіна Ялоза

03.12.2014 – 12.01.2015

Альбіна Ялоза

Контрастуючи з попередніми проектами Альбіни Ялози, у яких глядач міг знайти себе, серія "По той бік" виявилась дуже особистою. Художниця відтворює відомі біблійні мотиви на свій лад, звертається до тематики сакрального.

Виставка Київ Арт-центр Я Галерея

Усе, що робиться з любові – завжди по той бік добра і зла.

Фрідріх Ніцше


«По той бік» – найбільш особиста серія Альбіни Ялози. Озираючись на минулі проекти, такі як «Культ» (об'єктами якого були побутові речі «швидкого використання») або «Втрачений рай» (складений із пейзажів), можна було казати про особливе місце людини. Її відсутність на роботах означала зовсім протилежне – звернення до глядача як до необхідного доповняльного елемента: аби той зважив відносини зі світом речей, аби знайшов своє місце у пейзажі.

Та цього разу серія є майже індивідуальною справою художниці. У реверсних зображеннях ліногравюри вона переосмислює власні стосунки з біблійними мотивами. Так само нові й прообрази серії. Це вже не близьке навколишнє буття, і не фантазія художньої уяви. Це реальні артефакти – сакральна скульптура, здебільшого відірвана від свого місця, розбита, забута й самим часом закинута на периферію. Скульптура, що сама по собі потребує значної дослідницької роботи.

Знайдені, відібрані та сфотографовані, позичені у реставраторів та антикварів, узяті з колекції Павла Гудімова (деякі – з проекту «Діалог» Ігоря Яновича) тощо – всі ці прообрази стали деталями, з яких будується серія. Бо кожна фігура, кожен дерев'яний шматок є матеріальним свідком присутності сакрального – рукотворний, проте водночас більший за це визначення – учасник життя «по той бік».

Безсумнівно, ця серія могла би бути колекцією, таблицею елементів, сіткою класифікації. Однак чільним композиційним стрижнем тут стала аж ніяк не наука і не любов до зібрання старовини, а тексти. Це давня, як історія мистецтва, увага художника до першоджерела, підкріплена реальністю речей, що працює на художній «третій зміст».

Інтерпретації Ялози дуже близькі до Євангелій, бо майже буквально чіпляються за слова. Святе причастя ділить корпус Христа на тіло та кров («Євхаристія»). У десяти розіп'ятих дерев'яних грудинах блукають чужорідні металеві цвяхи, що мертві, та рухаються, бо тіло – живе («По той бік»). Хрещення у Йордані (за сюжетом, звісно, ніякого «хреста» тоді ще не було) відбувається на абстрактному перехресті вод, заздалегідь передбачаючи долю Ісуса, який сам – зламана частина набагато пізнішої сцени («Хрещення»).

Назва проекту спершу з'явилася як робоча: мова йшла про зворотну сторону антикварних янголів («Плащаниця»). Згодом зміст назви збагатився ще одним напрямом – знизу-вгору (і навпаки), від земної точки зору до небесної, окремо підкресленої розмежованим двокольоровим тлом («Тайна Вечеря», «П'ятидесятниця», «П'єта»). Намір зазирнути «по той бік» має в обох контекстах свій метафізичний сенс: Творіння може бути побачене з усіх сторін. І якщо ти очікував подивитися на освітлені божественним сяйвом дитячі окрилені обличчя, а бачиш пронумеровані та безлиці силуети – скоріш за все тобі пощастило опинитися по той бік.

Це проект, на якому Альбіна Ялоза зробила короткочасну зупинку. Ще незавершений, який веде художницю далі. Адже серія є, в першу чергу, не відображенням авторського погляду, а, скоріше, етапом його формування в живому русі роботи – співіснуванні першотексту, сакральних об'єктів та техніки друку. І, не зважаючи на високий рівень особистісного, глядач має можливість зазирнути у цей процес.

Борис Філоненко

Автор

Народилась в 1978 році в Харкові.

У 1999 році закінчила Харківське державне художнє училище за спеціальністю «Живопис», а в 2006 році – Харківську державну академію дизайну та мистецтв за спеціальністю «Графіка».

Із 2010 року – член Спілки художників України.

Живе та працює в Одесі.


Відвідати віртуальну майстерню художниці ви можете за посиланням.

07.11.2018 – 26.11.2018
Виставка Київ Я Галерея
14.03.2017 – 21.04.2017
Виставка Харків Come In Art Gallery
11.03.2017 – 09.04.2017
Виставка Дніпро Дніпропетровський художній музей
01.02.2017 – 27.02.2017
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея
23.06.2015 – 20.07.2015
Виставка Чернівці Чернівецький обласний художній музей / Галерея «Sweetарт – Знання»
24.02.2015 – 20.04.2015
Виставка Львів Галерея сучасного мистецтва Українського Католицького Університету
01.08.2012 – 10.09.2012
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея
29.07.2011 – 29.08.2011
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея, Волоська 55/57