Київ. Арт-центр Я Галерея, Хорива 49Б

Вода і олія. Роботи на папері

Тіберій Сільваші

28.10.2010 – 30.11.2010

Тіберій Сільваші

Нові проекти Тіберія Сільваші є певним підсумком чотирирічної роботи в арт-центрі Я Галерея. У проекті на Волоській художник звертається до питань невловимості реальності й, погоджуючись з Мерло-Понті, вважає тіло місцем зустрічі світу й свідомості й відтак – найбільш очевидним осереддям реального.

Виставка Київ Арт-центр Я Галерея, Хорива 49Б

Вперше весь простір арт-центру Я Галерея – зали на Волоській, Хорива та Тераса – були віддані одному автору. Цим автором невипадково став Тіберій Сільваші, адже він із самого моменту відкриття Я Галерея не просто робить тут виставки, а займається послідовним дослідженням простору арт-центру.

Нові проекти Тіберія Сільваші є певним підсумком чотирирічної роботи в арт-центрі Я Галерея. У проекті на Волоській художник звертається до питань невловимості реальності й, погоджуючись з Мерло-Понті, вважає тіло місцем зустрічі світу й свідомості й відтак – найбільш очевидним осереддям реального. «Не тільки очі, не тільки розум, а й тіло з усіма його можливостями і пам'яттю є засобом для переживання особливого досвіду, який дає нам живопис», – пише Сільваші у своєму есе до проекту й художньо відтворює це твердження у аскетичній за формою, але відкритій до інтерпретацій інсталяції «Реальність. Чорне. Біле. Зелене». Паралельно в арт-центрі на Хорива було представлено ряд нових робіт Сільваші на папері під загальною живописною назвою Вода і олія. Горизонт на Терасі, що вже пережив кілька «вторгнень» в своє тіло авторства Групи Предметів, Анни Войтенко та Руслана Тремби знов було повернено до його первинного «чистого» стану.

Вернісаж обох виставок відбувся в четвер, 28-го жовтня в арт-центрі Я Галерея на Волоській, 55/57 та Хорива, 49Б за участі автора. У суботу, 30-го жовтня, художник зустрівся з аудиторією у більш камерній обстановці на Хорива, 49Б і розповів про свій досвід роботи із простором на прикладі вже реалізованих проектів, а також представив своє «невізуальне» трактування реальності, зачитавши есе «На околиці мінусу», написане спеціально до проекту Реальність. Більше того, спільно з керівником кіноклубу А Кіно Андрієм Алферовим, художник підготував кіно-програму «Фінали», в рамках якої буде показано ряд фінальних сцен з фільмів, які з одного боку, у той чи інший спосіб препарують поняття реальності, а з іншого – були певним формотворчим елементом для самого Тіберія Сільваші, який, до речі, мав стати кінорежисером, або й став ним – тільки у іншій, паралельній, реальності.

Діалог Сільваші із простором Я Галерея розпочався 2007 році із проекту Кольорові об'єкти. Тоді Тіберій відійшов від площинного усвідомлення живопису й представив його в об'ємі. Як зазначив сам художник, цей проект був «подоланням проблеми стіни – картини, малюнку. Кольорові об'єкти – це живопис, який виходить зі стіни. І йдеться про якість живопису як духовної субстанції, який може проникати через матеріальність світу».

2008 року Сільваші умовно розділив роботу над наступним проектом на 2 частини - роботу з часом і роботу з простором, та на два проекти – Крила і Крила-2, однак всі ці складові були об'єднані єдиною стратегією розвитку. Проект розгортався та поступово розкривався протягом кількох місяців – від проектування в майстерні художника та інсталяції в стінах Я Галерея до перетворення величезних «крил» на об'єкти купівлі-продажу. Таким чином поступово відбувся той перехід від сакрального до матеріального, від невловимого до доступного.

2009 року Тіберій задумав проект Горизонт, і також у двох частинах. Горизонт. Вступ було реалізовано в арт-центрі на Волоській як першу, суто живописну частину проекту. Роботи, створені давно та спеціально для проекту, на папері та полотні, олією й аквареллю, розширили низку експлікацій Горизонту – горизонт бачення, горизонт часу, горизонт кольору тощо. Другу частину проекту – об'ємно-об'єктну – було створено в арт-центрі на Хорива і – більше того – винесено на терасу, за межі галерейних стін, що повністю змінило первинний задум проекту. Два «підведені» майданчика тераси створили додаткові змістові пари. З одного боку, з'явилась опозиція «схід-захід», але, окрім цього, опинившись за межами внутрішнього простору арт-центру, «горизонт» ніби «зависнув» між стінами старого будинку і деревами - потенційною зеленою зоною. Саме цей момент паузи, «затримки дихання» й створив відповідне художнє напруження.

Автор

Народився у 1947 року в Мукачевому.

У 1966 році закінчив Республіканську художню школу ім. Т.Г. Шевченка, а в 1972 році – Київський державний художній інститут (нині НАОМА).

У 1995 році Сільваші отримав нагороду "Художник року" в Україні та стипендію мунiципалiтету Мюнхена.

08.09.2014 – 18.10.2014
Виставка Дніпропетровськ Арт-центр Я Галерея
06.06.2012 – 02.07.2012
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея
28.10.2010 – 23.11.2010
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея, Волоська 55/57
29.03.2010 – 30.06.2010
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея, тераса
02.09.2009 – 21.09.2009
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея
14.01.2009 – 19.01.2009
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея
24.09.2008 – 13.10.2008
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея
01.11.2007 – 13.11.2007
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея