Київ. Арт-центр Я Галерея

Забобони

Андрій Хір

14.01.2015 – 16.02.2015

Андрій Хір

У третьому персональному проекті в арт-центрі Я Галерея Андрій Хір продовжує дослідження українського фольклору. Цього разу об'єктом інтерпретацій митця стають Забобони, а якщо точніше – фрази з етнографічних робіт відомих фольклористів початку ХХ століття.

Виставка Київ Арт-центр Я Галерея

Пережитки давніх вірувань з кожним днем затираються, відступають,

лишаючи терен новому, раціональному розумінню світа й усіх сил природи.

В. Гнатюк


Забобони своїм корінням сягають вірувань предків та химерним чином переплітаються із сучасним світоглядом.

Забобони є гнучкими й аморфними, і здатні проникати в повсякденне життя дуже непомітно, змінюючи свою форму та не змінюючи суть.

У проекті «Забобони» найважливішим елементом є дослідження текстових символів. Починаючи роботу над проектом, я розглянув певне коло етнографічних матеріалів, основні з яких – праці В. Гнатюка «Знадоби до української демонольогії» (1912), А. Онищука «Матеріяли до української етнольогії» (1909), В. Шухевича «Гуцульщина» (1899). Матеріал, який вони зібрали – це найбільш автентичний фактаж, який має вигляд безпосередніх коротких оповідань, записаних з уст народу без зайвого наукового аналізу та пояснень.

Я вирішив обмежитись регіоном українських Карпат, оскільки він мені близький і рідний. Текстові фрази, вибрані з етнографічних праць, я дещо скоротив та адаптував, відкинувши зайве для того, щоб зосередити увагу на чіткому та місткому сюжеті. Метою проекту є своєрідне відтворення світогляду українців Карпат, шляхом інтерпретації сюжетів та образів на підставі матеріалів, записаних на початку ХХ століття вищезгаданими авторами. Логіка історій, описаних у цих працях, часто відрізняється від реалістичної та раціональної. Хоча дослідники часто намагаються інтерпретувати ті чи інші міфи та повір′я з позиції здорового глузду. Однак, у цих історіях і віруваннях немає чіткої межі між реальним та ірреальним, між світом людей і світом духів.

Цей проект балансує на межі науки, мистецтва та народного містицизму. Доречним також може бути термін «народна метафізика», оскільки часто нелогічні ірраціональні історії та перекази є цілісними космогонічними концепціями, що специфічно пояснюють світобудову, володіють чіткою структурою, складною ієрархією та класифікацією міфічних істот.

Підхід до обраної проблематики з боку мистецтва дає можливість оперувати поняттями та прийомами, не притаманними науці. А осмислення абстрактних понять як мистецької практики – можна вважати логічним продовженням та доповненням етнографічних досліджень. Моїм художнім методом у цьому проекті є використання прийому асоціативної нарративної візуалізації текстових матеріалів.

Графічна мова була обрана відповідно до характеру опрацьованих текстів. Темна монохромна гамма та геометричні композиції місцями нагадують схему чи креслення, а золоті елементи та вишивка мають як графічне, так і символічне навантаження. Ці прийоми спрямовані на посилення враження глядача від текстів.

Тут не йдеться про відродження частково або повністю забутих вірувань і обрядів, а скоріше про те, що, можливо, наше розуміння себе напряму пов'язане зі збереженням народної пам'яті.

На сам кінець, хочеться навести цитату Володимира Шухевича: «Йикси скінчи вогники писанки и коляднички, тих три речі, тогди буде конець світа. Тогди спустять Ирода з ланца» («Гуцульщина»).

Андрій Хір


За посиланнями ви можете знайти: артбук "Забобони", буклет "Приповідки", статті Катерини Носко у журналах Коридор та ArtUkraine.

Автор

Андрій Хір народився в 1988 році в Ужгороді.

У 2010 році закінчив факультет архітектури Львівського політехнічного університету.

Займається мистецтвом, архітектурою та дизайном.

Із 2005 року – автор і учасник персональних та групових проектів, активний учасник щорічного стріт-арт фестивалю

Віртуальний тур
30.06.2018 – 25.08.2018
Виставка Фрайзінг Schafhof - Europäisches Künstlerhaus Oberbayern
04.11.2016 – 24.11.2016
Виставка Тернопіль Галерея Бункермуз
07.10.2016 – 27.10.2016
Виставка Харків Come In Art Gallery
18.05.2016 – 16.08.2016
Виставка Хмельницький Хмельницький обласний художній музей
21.06.2013 – 25.07.2013
Виставка Дніпропетровськ Арт-центр Я Галерея
09.11.2011 – 05.12.2011
Виставка Київ Арт-центр Я Галерея, Хорива 49Б